Moda

Znaczenie pierścionków na palcach

Każdy ma własne preferencje jeśli chodzi o noszenie biżuterii. Stylowe dodatki pozwalają zaakcentować styl oraz wyrazić siebie. Można to zrobić poprzez wybór ulubionego rodzaju ozdoby, łączenie jednego typu z drugim lub nawet nosząc biżuterię w nietypowy sposób. Szczególnie w przypadku pierścionków jest to kwestia rzucająca się w oczy, bowiem istnieją konkretne zasady, określające znaczenie pierścionków na konkretnych palcach. Ta swego rodzaju symbolika weszła do kanonu i jest pewnym kodem, który można stosunkowo łatwo odczytać. Nie wszyscy jednak przywiązują wagę do tej kwestii i świadomie lub nie, wyłamują się z niepisanych reguł. Co zatem oznaczają pierścionki na poszczególnych palcach?

Co oznacza pierścionek na kciuku?

Pierścionek na kciuku jest utożsamiany z czymś oryginalnym, niosącym pewne przesłanie. Może być oznaką wyższego statusu społecznego oraz majętności. Znane jest również użycie takiej symboliki przez osoby bezrobotne czy pomiędzy małżonkami, którzy zawierają związek jednopłciowy. Często jednak pierścionki pozłacane lub obrączki na kciuku, są zwyczajnie manifestacją swobody, a osoby które noszą ozdobę w taki sposób robią to nie mając na myśli żadnego z powyższych przekazów. Nie bez znaczenia jest fakt, że w dzisiejszych czasach wiele osób kształtujących trendy decyduje się na odważne i nieszablonowe wariacje, między innymi pierścionki na kciukach. W związku z tym, najczęściej młodsze osoby okazują w ten sposób, że są na bieżąco z trendami biżuteryjnymi.

Co oznacza pierścionek na palcu wskazującym?

Palec wskazujący (podobnie jak kciuk) to część dłoni kojarzona z pewnością siebie, a ponadto przywództwem, czy przynależnością do wyższej grupy społecznej. Co oznacza pierścionek na palcu wskazującym? Nieprzypadkowo na tym właśnie palcu lewej dłoni, niegdyś wysocy rangą duchowni nosili swoje pierścienie. Jest to również miejsce najczęściej wybierane przez mężczyzn na noszenie sygnetu. To oznaka bycia wpływowym. Nawet w dzisiejszych czasach, gdy pierwotne znaczenie ozdób noszonych na palcach może się rozmywać, biżuteria noszona na palcu wskazującym mocno się wyróżnia i wskazuje na wyjątkowość.

Co oznacza pierścionek na środkowym palcu?

Środkowe palce wydają się najbardziej charakterystyczne z uwagi na to że są najdłuższe, i zajmują centralną część dłoni. Co ciekawe, nie jest im jednak przypisana żadna konkretna, pierwotna symbolika. Z czasem palec środkowy stał się synonimem wulgarności, a część osób utożsamia go z męskością. Pierścionek na środkowym palcu będzie odebrany neutralnie. Co oznacza pierścionek na środkowym palcu? W niektórych kręgach ozdoba w tym miejscu jest kojarzona z porządkiem, odpowiedzialnością i rozwagą. Zgodnie z tą koncepcją, można by go polecić ustatkowanemu i spokojnemu mężczyźnie. Również kobiety decydują się na noszenie biżuterii na tym palcu.

Pierścionek na małym palcu

Szeroką gamę tradycji i skojarzeń posiada również biżuteria noszona na małym palcu. Są mu przypisywane (jako części ciała) atrybuty, takie jak inteligencja, zdolność komunikacji czy perswazji.

Historycznie, pierścionek na małym palcu kojarzony jest głównie z mężczyznami. Władcy nosili go jako symbol małżeński, posiada również powiązanie z członkami organizacji przestępczych. Mały palec to również miejsce często wybierane na sygnet, który niegdyś pełnił funkcję symbolu rodowego. Ciekawostką jest, że w dzisiejszych czasach pierścionek na małym palcu bywa również traktowany jako oznaka ukończenia studiów wyższych.

Jak widać, każdemu z wymienionych palców, na których noszona jest biżuteria, przypisywane są rozmaite znaczenia i skojarzenia. W dzisiejszych czasach traktowane jest to już jednak z dużo większą swobodą i mniejszą wagę przykłada się do tych nieco stereotypowych poglądów, “szufladkujących” w określony sposób daną osobę.

Shares: