Pozostałe

Wybór rusztowania ma znaczenie, czyli krótki poradnik o jakości, funkcjonalności i profesjonalizmie

Prowadzać firmę budowlaną trzeba zadbać o bezpieczeństwo pracowników, warto zatem nawiązać współpracę z przedsiębiorstwem, które zajmuje się wynajmem sprzętu budowlanego. Jak wiadomo niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego rusztowania, które musi być stabilne i spełniać rygorystyczne normy. Kiedy patrzy się na używane w krajach azjatyckich rusztowania z bambusa, to europejskim konstruktorom włos na głowie się jeży. Jak można w ogóle coś takiego dopuścić do użytku? Faktem jest jednak, że stosowane są od wieków w Chinach, a także bogatym Hongkongu, gdzie stosuje się je nawet do budowy i renowacji drapaczy chmur. Bambus jest materiałem niezwykle trwałym odpornym na uszkodzenia i biodegradowalnym. My dziś jednak zajmiemy się europejskimi konstrukcjami z aluminium i stali, które są nam bliższe. Zatem, jakie wybrać?

Rusztowanie – z jakiego materiału powinna być konstrukcja?

Powiedzieliśmy już, że Chińczycy najbardziej ufają konstrukcjom z bambusa. A jak jest w Europie? Niegdyś stosowano rusztowania drewniane, jednak pojawienie się rusztowań metalowych szybko wyparło te wykonane z naturalnego materiału. Jak wiadomo takie rusztowanie nie było wielokrotnego użytku, gdyż wpływ na nie miały czynniki atmosferyczne. Drewno pod wpływem wilgoci butwieje i może pękać, co rodziło konieczność znalezienia bardziej solidnego materiału. Rusztowanie aluminiowe jest najlżejsze, w związku z tym najchętniej wybierane przez inwestorów. Z kolei w przypadku trudnych warunków atmosferycznych sprawdzają się modele stalowe, które są ocynkowane ogniowo. Warto jednak podkreślić, że obecnie również konstrukcje aluminiowe mają zabezpieczenie antykorozyjne.

Rodzaje rusztowań ze względu na szybkość wykonywania prac

Poza materiałem istotne znaczenie ma sama konstrukcja. To jak szybko można złożyć rusztowanie oraz fakt, że nie trzeba go demontować, by przesunąć w inne miejsce ma znaczenie np. przy malowaniu elewacji. Rusztowania jezdne sprawdzają się w przypadku niewielkich budynków, które poddawane są pracom elewacyjnym. Wybierając je można znacząco zaoszczędzić czas, gdyż nie trzeba ich za każdym razem demontować i ponownie montować. Rusztowania stałe są dobrym wyborem w przypadku remontu wysokich wieżowców. Zresztą nie sama mobilność jest najistotniejsza, a budowa rusztowania, które nie musi być konstrukcją pionową i może się rozgałęziać.

Jakie rusztowania mamy do wyboru?

W przypadku niewielkich remontów, np. instalacji elektrycznej magazynów czy marketów nie trzeba rozkładać wielkiego rusztowania. Sprawdzi się najprostsza konstrukcja pionowa, czyli rusztowanie warszawskie. Kiedy budynek ma nietypową budowę, np. strzelistą wieżę doskonałym wyborem będzie rusztowanie modułowe. Taki rodzaj rusztowania będzie odpowiedni również przy budowie scen koncertowych. Taka konstrukcja jest przestrzenna i otacza budynek, nawet ten wyposażony w uskoki z każdej strony. Mamy tu pomosty, a także ułatwiające przemieszczanie się drabiny. Rusztowanie stojakowe, czyli rurowo-złącznikowe jest dość trudne w montażu i wymaga sprawnej ekipy. Solidną konstrukcję można jednak wykorzystać do wysokości około 30 metrów. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest rusztowanie ramowe, zwane też fasadowym, które składa się z pomostów i stężeń. Takie rusztowanie może złożyć i rozłożyć nawet dwóch pracowników. Konstrukcja sprawdza się zarówno w przypadku bloków, jak i kamienic. Rusztowania wspornikowe są wykorzystywane przy nadbudowach wysokich budynków i zakotwiczone są od wewnątrz. Wysięgniki, które podtrzymują podesty nie mogą wystawać więcej niż 1,5 m poza lico budynku.

Rusztowania, które koniecznie trzeba mieć

Spośród wielu konstrukcji można wyróżnić trzy rodzaje rusztowań, które sprawdzą się niezależnie od stopnia skomplikowania projektu. Oczywiście rekomendujemy rusztowanie aluminiowe, ze względu na lekkość elementów łączeniowych, co jest ważne z punktu widzenia pracowników zajmujących się montażem i demontażem. Niewątpliwie warto zaopatrzyć się w rusztowanie warszawskie potrzebne przy pracach wykończeniowych domów jednorodzinnych, rusztowanie fasadowe, łatwe w montażu i doskonałe przy budowie wielokondygnacyjnych obiektów, a także modułowe, które sprawdzi się w przypadku nietypowych brył. Oczywiście nie trzeba decydować się na zakup gdyż wynajem może być korzystniejszy. Wszak otrzymuje się od razu opiekę serwisową, a nawet możliwość dowiezienia i złożenia rusztowania na miejscu, przez co zaoszczędza się mnóstwo czasu.

Jakość i funkcjonalność to najważniejsze cechy profesjonalnego rusztowania. Warto zaufać w kwestii doboru firmom na co dzień zajmującym się wynajmem, sprzedażą i dystrybucją.

Shares: