Technologia

Wakacyjna fotografia: sprawdź, jak uniknąć najczęstszych błędów!

Wakacyjny wyjazd za pasem? W takim razie plan wyjazdu masz na pewno dopięty na ostatni guzik – pomyśl jednak o tym, aby wrócić z urlopu nie tylko ze wspomnieniami, ale też z równie pięknymi fotografiami. Niezależnie od tego, czy będziesz robił je lustrzanką, zwykłym aparatem cyfrowym czy smartfonem, możesz wykonać niemal profesjonalne zdjęcia. Oto kilka trików, dzięki którym nie popsujesz żadnego wakacyjnego ujęcia!

1. Nie bój się używać różnych trybów i funkcji aparatu

Jeśli jesteś amatorem, zdjęcia robisz tylko na ważnych uroczystościach i na wakacjach, wcale nie musisz mieć ciągle włączonego trybu auto. Może to w efekcie przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pamiętaj, że jeśli zrobisz nieudane zdjęcie, możesz je po prostu usunąć i wykonać kolejne ujęcie – o ile nie jesteś fanem fotografii retro i aparatów analogowych. Dlatego śmiało eksperymentuj z ustawieniami głębi, światła, z lampą. Może okazać się, szybko nabierzesz wprawy i już po kilku dniach będziesz robił zdjęcia jak zawodowiec.

2. Zadbaj o odpowiednie wykadrowanie

Nawet jeśli jesteś na wakacjach, nie dawaj sobie wolnego od zasady trójpodziału. To, co widzisz w obiektywie, przetnij dwoma liniami wzdłuż i dwoma liniami w poprzek, tak aby ujęcie było podzielone na dziewięć, równych kwadratów. Miejsca, w których przecinają się te proste to najważniejsze punkty całej kompozycji. To właśnie one powinny pokrywać się z tym, co ma być najbardziej wyeksponowane na fotografii.

3. Nie skupiaj się na tym, co możesz zobaczyć w przewodnikach

Jesteś na wakacjach w Egipcie i ciągle fotografujesz piramidy, popularne zabytki i zabawy w basenie? A może jesteś nad Bałtykiem i właśnie zrobiłeś kolejne zdjęcie zachodu słońca? W takim razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że po latach takie ujęcia nie będą robiły na tobie żadnego wrażenia.

Na wakacjach bądź czujnym obserwatorem. Staraj się uwiecznić lokalny koloryt, ciekawe zakątki lub chwile spędzane z najbliższymi. Takie fotografie mają najlepszy klimat i mogą być doskonałą ozdobą ściany.

4. Zwróć uwagę na to, co znajduje się w tle

Mistrz drugiego planu może rozbawić do łez, ale zdecydowanie nie powinien znaleźć się na udanej wakacyjnej fotografii. Zwróć też uwagę, czy tło nie jest zbyt chaotyczne. Nie rób zdjęcia na tle tłumów i fotografii, na których widać kiczowate szyldy sklepów, niedbale rozrzuconą odzież czy śmieci. Takie fotografie nie powinny trafić do twojego albumu.

5. Rób zdjęcia o odpowiedniej porze dnia

Najgorszy pomysł to robienie zdjęć w samo południe. Natomiast najlepszą porą na fotografowanie jest świt i późne popołudnie. Dlatego jeśli chcesz uwiecznić zapierający dech w piersiach krajobraz, nastaw budzik i wcześniej wstań z łóżka lub poczekaj, aż słońce będzie zachodzić.

6. Nie zapomnij o wywołaniu zdjęć

Mimo że zdjęcia możesz mieć w telefonie, na dysku, to zawsze warto je wywoływać i dołączyć do rodzinnej kolekcji fotografii. Dlatego tuż po wakacjach znajdź godne zaufania laboratorium fotograficzne (np. foto.fujifilm.pl), w którym zamówisz najwyższej jakości odbitki. Wybierz dobrej jakości papier fotograficzny, pomyśl o tym, aby jedno z ujęć wywołać na płótnie, a oprócz tego zainwestuj w stylowe ramki lub wybierz elegancki album na zdjęcia.

 

Shares: