Lifestyle

W jaki sposób dbać o panele żakardowe?

Na dzień dzisiejszy tkaniny żakardowe cieszą się ogromną popularnością. Wyróżniają się one różnorodnymi, wielkoformatowymi wzorami, które niekiedy są imponujące. Dodatkowo są przyjemne w dotyku, co sprawia, że mają one wielu fanów. Czym charakteryzują się panele żakardowe? W jaki sposób skutecznie pielęgnować firany żakardowe? Jak powinno wyglądać suszenie paneli żakardowych? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem- rozwieje on wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Czym charakteryzują się panele żakardowe?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się, czym jest żakard. Otóż jest to pewna technika tkania materiału, która polega na tym, że jest on zdobiony różnorodnymi kunsztowymi wzorami. Twórcą tego rozwiązania jest Joseph Jacquard – na początku XIX wieku zbudował on specjalistyczne urządzenie tkackie, które służyło właśnie do tego, by tworzyć interesujące tkaniny żakardowe. Wzór, który widoczny jest po prawej stronie, powszechnie zwany jest tkaniną strukturalną. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że z tkaniny żakardowej można wykonać wiele różnorodnych produktów, m.in. ubrań, materiały obiciowe, a także panele żakardowe, o których piszemy w dalszej części artykułu.

W jaki sposób skutecznie pielęgnować firany żakardowe?

O ile panele żakardowe cudownie prezentują się pod względem wizualnym, to jednak wymagają one właściwego traktowania. Okazuje się, że nieodpowiednia pielęgnacja materiału może sprawić, że w stosunkowo krótkim czasie ulegnie on zniszczeniu. Panele żakardowe powinniśmy prać w temperaturze, która nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Nie da się ukryć, że wzory żakardowe są dość delikatne, w konsekwencji kluczowe jest stosowanie jedynie delikatnych środków piorących. Działanie wybielaczy i odplamiaczy może okazać się destrukcyjne. Jeśli chodzi o prasowanie- róbmy to po odwrotnej stronie od rysunku. Wykorzystajmy także ściereczkę. W ten sposób zapobiegniemy niszczeniu się wzoru.

Jak powinno wyglądać suszenie paneli żakardowych?

Panele żakardowe każdorazowo powinniśmy suszyć w pomieszczeniu. Nie zostawiajmy ich, aby wysychały na słońcu. Tkanin żakardowych nie warto wykręcać, a tym bardziej wirować w pralce- może to doprowadzić do licznych uszkodzeń, czego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Panele żakardowe suszmy na suszarce. Możemy rozłożyć je na szczebelkach, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w której mogłoby dojść do ich rozciągnięcia.

Shares: