Usuwanie wgnieceń techniką PDR — poradnik krok po kroku

Karoseria samochodu to element, który podatny jest na wszelkie zarysowania czy wgniecenia. Na szczęście nie zawsze są one na tyle poważne, że trzeba ją wymieniać. Mniejsze zniszczenia można usunąć techniką PDR, czyli metodą wypychową. Przedstawiamy poradnik krok po kroku, jak działa ta technika.

Na czym polega technika usuwania wgnieceń PDR?

Metoda PDR polega na bezlakierowym usuwaniu wgnieceń za pomocą metody wypychowej. Do tego celu używa się specjalnych narzędzi, dzięki którym wypycha się uszkodzoną powierzchnię i przywraca ją do poprzedniego stanu. Technika PDR stosowana przez Wgniecenia.pl uwzględnia też metodę klejową, która bardzo dobrze sprawdza się podczas usuwania wgnieceń ostrych, czy takich, do których nie ma możliwego dostępu od spodu.

Podczas procesu usuwanie wgnieceń metodą PDR, kilkukrotnie powtarza się czynności mające na celu przywrócenie stanu samochodu sprzed uszkodzenia. Wymaga to odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, dzięki, którym po wgnieceniu nie ma śladu.

Która technika PDR lepsza, wypychowa czy klejowa?

Technika wypychowa jest precyzyjniejsza oraz szybsza, ale do jej zastosowania potrzebna jest wiedza i odpowiednie umiejętności, dzięki, którym szkoda zostanie naprawiona, a nie pogłębiona. Metoda klejowa natomiast sprawdza się w trudno dostępnych miejscach i tam, gdzie nie ma możliwości, aby zastosować odpowiednie narzędzia. Warto dostosowywać konkretną technikę do rodzaju wgnieceń, dzięki temu osiągane rezultaty będą najefektywniejsze.

Jak usunąć wgniecenia techniką PDR krok po kroku?

Poniżej opisujemy jak krok po kroku wygląda proces usunięcia wgniecenia techniką PDR, jednak każdą pracę warto rozpocząć od odpowiedniego przygotowania stanowiska pracy. Postawić należy na odpowiednie oświetlenie, które umożliwi dostrzeżenie nawet najmniejszych detali. Przy usuwaniu wgnieceń techniką PDR korzysta się z oświetlenia stałego i przenośnego.

Jak krok po kroku usunąć wgniecenia?

  1. Zlokalizowanie wgniecenia na samochodzie oraz poprawne jego oznaczenie.
  2. Dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie oznaczonego uszkodzenia.
  3. Odpowiednie ustawienie lampy, której odbicie powinno znajdować się bezpośrednio w miejscu wgniecenia.
  4. W miejscach, gdzie jest możliwość zastosowania drutów do usuwania wgnieceń, należy skorzystać z tych narzędzi, w innych przypadkach zalecana jest metoda klejowa.
  5. Po aplikacji kleju na specjalną końcówkę przykleja się ją we wgnieceniu.
  6. Przytwierdzoną końcówką do karoserii wyciąga się uszkodzenie.
  7. Po usunięciu wgniecenia należy oczyścić karoserię z wykorzystanego kleju.
  8. W przypadku nieusunięcia całości wgniecenia, czynność należy powtarzać.
  9. Korekta wgnieceń powinna być punktowa.
  10. Ostatnim krokiem jest kontrola przeprowadzonej pracy i usunięcia wgniecenia. Do tego celu najlepiej wykorzystać lampę i sprawdzić czy jej odbity obraz nie jest zdeformowany.

Jak widać warto usuwać wgniecenia techniką PDR, która pozwala na pozbycie się uszkodzeń i przywrócenie karoserii do stanu sprzed zniszczeń. Metoda PDR pozwala na dostosowanie narzędzi do rodzaju zniszczeń, dzięki czemu naprawa jest szybka i efektywna.

Tomasz Rudzki

Tomasz Rudzki

Ekspert w dziedzinie technologii z zamiłowaniem do podróży i fotografii. Jego artykuły cechuje głęboka analiza i przystępny język, co ułatwia zrozumienie skomplikowanych zagadnień. Dzięki swojemu doświadczeniu potrafi łączyć różne dziedziny wiedzy w interesujący sposób.

Artykuły: 161

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *