Zdrowie

Ugryzienie komara: dlaczego nie należy się drapać?

Po ugryzieniu komara na skórze pojawia się czerwony, swędzący bąbel, który często i intensywnie drapiemy. Niestety ulga jest znikoma, chwilowa i tak naprawdę nie eliminuje problemu.

U osób zdrowych, które nie wykazują reakcji alergicznej na ukąszenie komara, zwykle kończy się na zaczerwienieniu i niewielkim bąblu. Brzmi niegroźnie, jednak zmiana na skórze może utrzymywać się przez kilka dni, cały czas przypominając o sobie. Drapanie wcale nie powoduje, że swędzi mniej. Niektórzy starają się masować skórę, a nawet delikatnie szczypać czy wbijać paznokieć, co także będzie nieskuteczne, a wręcz może doprowadzić do powstania niewielkich ran (częsty problem głównie u dzieci). Lepiej zastosować jedną ze sprawdzonych domowych metod.

Dlaczego ukąszenie komara swędzi?

Przede wszystkim należy wyjaśnić na początku, kto tak naprawdę odpowiada za swędzące bąble. Chociaż obwiniamy za nie wszystkie komary, tak naprawdę kąsają samice, gdyż samce żywią się nektarem kwiatów. Komarzyce natomiast są wabione zwiększonym stężeniem dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu, a także kwasem mlekowymi i innymi składnikami ludzkiego potu. Posługując się termodetekcją, szybko i trafnie lokalizują swoją ofiarę.

Kiedy już komarzycy uda się wkłuć w skórę, wstrzykuje niewielką ilość śliny, która ma na celu m.in. przeciwdziałać szybkiemu krzepnięciu krwi. Dzięki temu może w spokoju delektować się posiłkiem, nadając się do syta. Jej ślina zawiera kilkadziesiąt różnorodnych białek, z czego część to alergeny, które powodują wydzielanie się w organizmie ludzkim histaminy i reakcją w postaci bąbla, zaczerwienienia i swędzenia. 

U osób, u których nie pojawiają się reakcje alergiczne zwykle na uporczywm swędzeniu się kończy. Przy alergicznej reakcji skórnej może pojawić się m.in. rumień w miejscu ukąszenia, mocne zaczerwienienie, lokalny obrzęk tkanek, pokrzywka, bardzo intensywny świąd. Oprócz tego osoba uczulona może odczuwać nagły spadek samopoczucia, a nawet stan podgorączkowy. 

Jak złagodzić swędzenie po ukąszeniu komarów?

  • Olejek lawendowy. Nadaje się do delikatnego wmasowania w skórę, ponieważ zmniejsza podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry. Może złagodzić też uczucie swędzenia.
  • Olejek cytronelowy. Od dawna znany jako skuteczny, naturalny środek na komary. Pomaga złagodzić uciążliwe swędzenie oraz ból w miejscu ukąszenia owadów, ale może być stosowany również w celu odstraszenia owadów. Jego charakterystyczny zapach odstrasza nie tylko komary, ale również muchy, pchły czy kleszcze. 
  • Cytryna. Jeśli ukąsił cię komar, a masz przy sobie plasterek cytryny, natrzyj nim swędzące miejsce. Sok z cytryny wpływa łagodząco na powstały stan zapalny.

Ocet lub spirytus salicylowy. Kilka kropel jednego z tych preparatów również może złagodzić uczucie swędzenia po ukąszeniu komara. Miejsce zaczerwienienia należy przemywać kilkakrotnie, aż dyskomfort ustąpi całkowicie.

Shares: