Uroda

Trądzik młodzieńczy – jak sobie z nim radzić?

Trądzik młodzieńczy jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Dotyczy większości osób w okresie dojrzewania. Nierzadko występuje także w starszym wieku. Choroba może negatywnie wpływać na jakość życia i samopoczucie. Na szczęście odpowiednio dobrane leczenie przynosi zadowalające efekty. Co na trądzik młodzieńczy? Trądzik młodzieńczy zaczyna się zazwyczaj pomiędzy 14. a 19. rokiem życia. Jak mu zapobiec? Podpowiadamy.

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to nic innego, jak powstające wykwity skórne, które pojawiają się w trakcie okresu dojrzewania. Proces jest szczególnie widoczny na twarzy. Na skórze nastolatka pojawia się duża liczba zaskórników w postaci zamkniętej lub otwartej. Mogą przekształcać się w stan zapalny i rozprzestrzeniać na inne okolice ciała, np. ramion czy pleców. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie zmniejsza ryzyko powikłań i pozostawiania nieestetycznych śladów na całym ciele.

Powstawanie choroby, jaką jest trądzik młodzieńczy wynika głównie ze zmian hormonalnych nasilających się w okresie dojrzewania. Wzrasta wówczas poziom androgenów we krwi, który odpowiada za właściwą pracę gruczołów łojowych i pojawienie się na skórze wykwitów w postaci trądziku. Inną przyczyną jest nadmierne rogowacenie w okolicy gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych, a także namnażanie się bakterii w obrębie tych gruczołów. To właśnie bakterie uznawane są za bezpośrednią przyczynę powstawania stanu zapalnego i zmian ropnych. Wypryski pojawiają się u wielu dojrzewających dziewczynek przed miesiączką – z tego powodu funkcjonuje powszechna teza o związku pomiędzy poziomem estrogenu a występowaniem trądziku. Więcej informacji można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę ,,trądzik różowaty przyczyny”.

Jakie są objawy trądziku młodzieńczego?

Trądzik młodzieńczy występuje w formie otwartych i zamkniętych zaskórników oraz wykwitów zapalnych – grudek, krostek zlokalizowanych na tych fragmentach skóry, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych – na twarzy, górnej połowie klatki piersiowej oraz na plecach. Wykwity chorobowe mogą również pojawiać się na ramionach oraz pośladkach. Trądzik młodzieńczy dzieli się na kilka typów klinicznych, wśród których są trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy oraz ropowiczy.

Pierwszy z nich wykazuje się dominującymi wykwitami, które są otwarte bądź zamknięte. Zwykle występują w okresie pokwitania. Z kolei druga opcja charakteryzuje się zmianami zapalnymi – grudkami oraz krostkami. Wykwity zlokalizowane są przede wszystkim na skórze twarzy, klatce piersiowej oraz plecach. Można mieć do czynienia również z ostrzejszymi formami trądziku, z którym koniecznie trzeba udać się do lekarza specjalisty.

Leczenie trądziku młodzieńczego – co może pomóc?

Leczenie trądziku młodzieńczego dobierane jest do każdego pacjenta indywidualnie. W zależności od rodzaju i stopnia nasilenia zmian. Nie należy ignorować tej dolegliwości, ponieważ najczęściej jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie. Jeśli po upływie 6 tygodni terapii nie widać żadnej znaczącej poprawy, należy skonsultować się ze specjalistą. Leczenie jest konieczne, ponieważ w innym wypadku pacjent nabawi się trwałych blizn.

Zmiany zaskórnikowe wymagają zastosowania preparatów zewnętrznych. W przypadku wykwitów o charakterze zapalnych grudek i krostek konieczne jest wdrożenie miejscowych oraz ogólnych antybiotyków. W leczeniu miejscowym trądziku młodzieńczego stosuje się różnego rodzaju kosmetyki z kwasami.

Shares: