Dzieci

Top 5 rad dla młodych rodziców na temat bezpieczeństwa i zdrowia dziecka, z których warto skorzystać

Kiedy na świecie pojawia się dziecko zwykle mamy już skompletowane elementy wyprawki. Jeśli jednak jesteś jeszcze na etapie wyboru akcesoriów, to dziś przedstawimy 5 rad na temat zdrowia i bezpieczeństwa, które na pewno się przydadzą. Zatem, co warto wiedzieć?

Wybór wózka 2w1 nie musi być złym pomysłem

dziecko z mamąWielu rodziców decyduje się na wózek 2w1, dzięki czemu ma możliwość wymiany gondoli na budkę wózka spacerowego i skorzystanie z tego samego stelaża w ramach jednego zestawu. Oczywiście dla dziecka będzie bez różnicy czy wózek pochodzi z zestawu 2w1, 3w1 czy poszczególne elementy zostały zakupione osobno, pod warunkiem, że nie wybierzesz modelu używanego niewiadomego pochodzenia. Wózki, podobnie jak foteliki samochodowe mają swoją wytrzymałość i nigdy nie możesz być pewny, w jakich warunkach wózek był użytkowany. Często do wymiany w takich wózkach jest cały system amortyzacji, a także koła czy hamulce, co powoduje, że koszty ostatecznie przewyższą zakup nowego wózka. Zatem lepiej nie powoływać się na fałszywą oszczędność i zakupić wózek 2w1 z renomowanego sklepu, gdzie także można znaleźć bardzo korzystne ceny. Warto zwrócić tutaj uwagę na stelaż, który powinien być lekki, zwłaszcza jeśli wózek będziesz wnosić na wysokie piętro. Istotne znaczenie ma także łatwy system składania, który ułatwi włożenie wózka do bagażnika czy złożenie, gdy chcesz go wnieść po schodach. Oczywiście nigdy nie należy wózka wnosić razem z dzieckiem, ale to chyba wie każdy, nawet młody rodzic. Warto zadbać o to by tapicerka zapewniała ochronę przed promieniowaniem UV w postaci faktora SPF 50+.

Fotelik samochodowy musi spełniać standardy

Tak, jak zakup używanego wózka może okazać się nieopłacalny, tak zakup używanego fotelika samochodowego jest po prostu niebezpieczny i nieodpowiedzialny. Taki fotelik mógł brać udział w kolizji na drodze, a nawet jeśli nie to ilość gwałtownych hamowań na drodze również wpłynęła na jakość jego komponentów i ewentualne luzy. Dlatego fotelik zawsze należy kupować w sklepie i nie zapomnieć o dopasowaniu go do kanapy samochodowej. Musi dobrze przylegać i nie można dopasowywać go na siłę. Źle dobrany fotelik samochodowy jest niebezpieczny dla dziecka i nie ochroni go w razie wypadku. Warto również sprawdzać oceny w testach zderzeniowych, ale tylko tych fotelików, które są dopasowane do naszego samochodu, gdyż fotelik ze świetną oceną, który nie jest dopasowany będzie tak bezużyteczny jak najtańszy model. Zatem o bezpieczeństwo trzeba dbać.

Monitor oddechu i elektroniczna niania – zwróć uwagę na skuteczność urządzenia

Decydując się na monitor oddechu z elektroniczną nianią musisz mieć pewność skuteczności takiego urządzenia. Jeśli monitor wkładany jest pod materacyk, to musisz mieć pewność, że jest prawidłowo umieszczony. Jeśli dziecko przesunie się poza obszar czujnika, gdy łóżeczko jest stosunkowo duże, to alarm włączy się automatycznie i może być fałszywy. Jednak lepiej taki niż żaden, gdyż o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka tutaj chodzi. Warto przejrzeć opinie na forach dla rodziców, aby dobrać dobrej klasy urządzenie monitorujące. W pierwszych miesiącach życia będzie naprawdę pomocne w opiece nad dzieckiem i może zapobiec tragedii, jaką jest śmierć łóżeczkowa.

Zadbaj o zdrowy i spokojny sen i zainwestuj w Misia-Szumisia

Kolejną kwestią jest uspokajanie dziecka. Niektóre dzieci należą do grupy high-need i naprawdę trudno jest uspokoić je na dłużej. Dla rodziców, którzy chodzą na palcach, by nie zbudzić malucha polecamy Misie-Szumisie, które imitują dźwięk wód płodowych, który wywołuje w dziecku błogi stan bądź przynajmniej pomaga mu się uspokoić. Dziecko potrafi dłużej sypiać w jednym ciągu i nie budzi się co 5 minut. To wpływa także na jego prawidłowy rozwój oraz nie ma co ukrywać na spokój i szczęście rodziców. Miś-Szumiś gdy dziecko jest już starsze staje się jego ulubioną przytulanką zatem nie jest to inwestycja jedynie na krótki czas.

Dobierz właściwie do rozwoju dziecka smoczki do butelki i do uspokajania

smoczekDla prawidłowego rozwoju dziecka istotne znaczenie ma również odpowiedni dobór smoczków. Zatem bezwzględnie te przeznaczone do picia powinny być dedykowane dla noworodków, dzieci do 3 miesiąca życia. Oczywiście ten rodzaj smoczków warto stosować wspomagająco, wtedy kiedy matka nie sprawuje opieki nad dzieckiem i jest karmione z butelki, odciągniętym z piersi mlekiem bądź też specjalnie dostosowaną do wieku mieszanką modyfikowaną. Odpowiednia budowa smoczka pozwala na prawidłowy rozwój zgryzu i uzębienia, co nie jest bez znaczenia. Dotyczy to zwłaszcza smoczków do uspokajania, których używa się najczęściej na noc, ale również czasem w ciągu dnia. Najlepiej jednak nie stosować go wcześniej niż w 4 tygodniu życia, jeśli dziecko jest karmione piersią, gdyż zaburza to naturalny odruch ssania. Smoczek powinien być wykonany z certyfikowanych materiałów i dostosowany do wieku dziecka.

To najważniejsze kwestie dotyczące akcesoriów i bezpieczeństwa dziecka w jego pierwszych miesiącach życia. Warto zadbać również zawczasu o barierkę zabezpieczającą przed upadkiem, jeśli sypialnia znajduje się na piętrze. Takie barierki, których dziecko samodzielnie nie jest w stanie otworzyć powinny znajdować się na parterze przy wejściu na schody oraz na piętrze. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą przyszłym, nieco zagubionym w gąszczu różnych akcesoriów rodzicom.

Shares: