Technologia

Telewizja cyfrowa bez kabli

Co nas czeka wraz z wdrożeniem technologii 5G? Na czym polega telewizja cyfrowe bez kabli i czy rozwiązanie to okaże się prawdziwą rewolucją?

Nowoczesna telewizja cyfrowa

Z usług operatorów telewizyjnych korzysta prawie każdy, choć oczywiście sposób i intensywność ich wykorzystywania jest znacząco różna. Niektórzy oglądają tylko część programów lub zwyczajnie nie lubią ciszy w domu, inni natomiast decydują się na pełny pakiet np. wraz z szybkim Internetem, a także śmiało czerpią z możliwości telewizji hybrydowej. I właśnie to pojęcie jest jednym z kluczowych w kontekście nowoczesnej telewizji cyfrowej. Pod terminem telewizji hybrydowej należy rozumieć szeroką funkcjonalność odbiornika pozwalającą zarówno na oglądanie tradycyjnych programów, jak i treści dostępnych w sieci. Korzystając z usługodawców takich jak Vectra możesz oczywiście cieszyć się pełnią możliwości telewizji hybrydowej, to jednak nie wszystko. Standardem stała się już bowiem sieć Wi-Fi w gospodarstwie domowym, do której możesz podłączyć się za pomocą wielu urządzeń. Nowoczesna telewizja cyfrowa to jednak o wiele więcej.

Jakie zmiany nastąpią w telewizji cyfrowej?

W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się w mediach o wprowadzeniu standardu 5G. Nieznana jest wciąż oficjalna data, kiedy technologia ta będzie w pełni dostępna na terytorium Polski, wiadomo natomiast, że format ten jest niezwykle silnie wspierany w Azji. Zgodnie z przyjętym programem w krajach Unii Europejskiej 5G ma być dostępna w państwach wspólnoty najpóźniej do 2025 roku, wiele wskazuje jednak, że z możliwości szybkiej transmisji danych będzie można skorzystać już wcześniej.

Sam format 5G kojarzony jest głównie z telefonią komórkową, nie ulega jednak wątpliwości, że będzie miał on wielki wpływ na wszystkie urządzenia korzystające z zasobów sieci, a tym samym na życie codzienne każdego z nas. Dlatego też ogromne nadzieje z technologią 5G są wiązane również w branży telewizyjnej. Aby dostrzec możliwe profity, takie jak choćby telewizja cyfrowa bez kabli, warto poznać główne zalety 5G. Przede wszystkim jest to znacznie szybszy transfer danych, zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, jego prędkość może dochodzić nawet do 20 gigabitów na sekundę. To jednak nie wszystko – charakterystyka sieci gwarantuje jej niespotykanie małe opóźnienia, a także możliwość podłączenia ogromu urządzeń w tym samym czasie. I co ważnie – nie oddziałuje to na prędkość transferu.

Biorąc pod uwagę wspomniane zalety, telewizja cyfrowa bez kabli wydaje się tylko kwestią czasu. Szczególnie gdy operatorzy tacy jak Vectra już podejmują pierwsze kroki ku temu, by 5G przestało być tylko obiektem rozmów i spekulacji, a zamiast tego weszło do rzeczywistego obiegu. Nowy format pozwala na unikalne połączenie telewizji i Internetu w formie strumieniowej, gwarantując najwyższą jakość obrazu i dźwięku. Prawdopodobnie doprowadzi to do zmniejszenia liczby dostępnych programów, co jednak i tak jest kwestią czasu. Użytkownicy w ostatnich latach zdecydowanie bardziej preferują serwisy streamingowe VoD, dzięki którym mogą oglądać nie to, co aktualnie znajduje się w ramówce, lecz dowolnie wybrane przez siebie filmy, programy i seriale.

Bezprzewodowa technologia 5G to także szybszy niż kiedykolwiek i niezawodny Internet. Różnicę najbardziej dostrzegą użytkownicy telewizji cyfrowej bez kabli, ale też np. osoby często przesyłające duże pliki. Nowoczesna telewizja cyfrowa bez kabli to nie tylko ogrom możliwości na wyciągnięcie ręki, ale też niespotykany dotąd komfort i wygoda w zakresie korzystania z szeroko rozumianych multimediów.

Shares: