Zdrowie

Suplementy wspomagające regenerację po wysiłku fizycznym

Po wysiłku fizycznym potrzebny jest odpowiedni odpoczynek – wie o tym każda osoba regularnie uprawiająca sport. Regeneracja jest niezbędna nie tylko do nabrania sił na następny trening, ale także do umożliwienia organizmowi osiągnięcia homeostazy, czyli – mówiąc najprościej – ogólnej równowagi. Jak wspomóc ten proces? Warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.

Podczas ćwiczeń fizycznych dochodzi do mikrourazów w obrębie mięśni. Mięśnie, jak i wszystkie komórki, poddane są także działaniu stresu oksydacyjnego. To stan, w którym organizm produkuje dużą ilość wolnych rodników, które uważa się za przyczynę powstawania stanów nowotworowych. Z tego względu odpoczynek po wysiłku jest niezbędny nie tylko po to, by wrócić po harmonii psychofizycznej, ale także – by wesprzeć organizm w odzyskaniu zdrowej równowagi. Warto w tym czasie wspomóc się preparatami z apteki. Które z nich są szczególnie polecane sportowcom?

Koenzym Q10

Suplementy zawierające koenzym Q10 są szczególnie polecane osobom uprawiającym sport. Przede wszystkim warto wspomnieć o działaniu „dodającym sił”. Substancja ta bierze udział w syntezie energii w komórkach, dlatego wpływa na uzyskiwanie dodatkowej mocy podczas treningu. Koenzym Q10 ma także pozytywny wpływ na regenerację mięśniową: łagodzi stan zapalny wywołany intensywnym wysiłkiem, niweluje uczucie zmęczenia, a także uwrażliwia tkanki na działanie insuliny.

Witamina C

Witamina C jest powszechnie występującym i łatwo dostępnym antyoksydantem. W praktyce oznacza to, że przeciwdziała pojawianiu się wolnych rodników, którym przypisuje się właściwości rakotwórcze. Sportowcy, szczególnie trenujący intensywnie, powinni rozważyć suplementację witaminy C – podaż z diety może być niewystarczająca w przypadku ćwiczeń wymagających dużego wysiłku.

Mikroelementy

Intensywna aktywność fizyczna powoduje, że wraz z potem organizm pozbywa się niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mikroelementów. Warto sięgnąć po suplementację „wypłukanych” substancji odżywczych: magnezu, potasu, sodu, a także wapnia. Ich przyjmowanie korzystnie wpłynie na kondycję zmęczonych mięśni.

Artykuł partnera

Shares: