Uroda

Sucha skóra – jak ją chronić zimą i latem?

Sucha skóra wymaga innej pielęgnacji zimą, a innej latem. Odpowiednio dobrane kosmetyki chronią ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, a także łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację. W kosmetyczce warto mieć emulsję do mycia, krem nawilżający i balsam do ciała.

Charakterystyka suchej skóry

Sucha skóra jest napięta, matowa i szorstka, a jednocześnie bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak niska i wysoka temperatura, promieniowanie słoneczne, twarda woda, substancje chemiczne i szorstkie ubrania. Łatwo ulega podrażnieniom, czemu towarzyszy dyskomfort, pieczenie, swędzenie i nadmierne łuszczenie się. Przyczyny suchej skóry to predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, choroby przewlekłe, ale także nieprawidłowa pielęgnacja.

Pielęgnacja suchej skóry ma duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu problemów. Najważniejsze są odpowiednio dopasowane kosmetyki. Niezbędne minimum to: emulsja lub pianka do mycia, krem intensywnie nawilżający, krem z filtrem przeciwsłonecznym i balsam do ciała.

Kosmetyki do suchej skóry

Warto zwrócić uwagę na to, aby kosmetyki do pielęgnacji były dobrane odpowiednio do typu cery. Inne potrzeby ma skóra sucha, inne trądzikowa, dlatego zawsze trzeba czytać etykiety produktów i ich skład. Dobrze jest wybrać produkty profesjonalne, o potwierdzonym działaniu i od jednego producenta.

Do pielęgnacji suchej skóry dobrze sprawdzą się dermokosmetyki, ponieważ zawarte w nich składniki wykazują działanie lecznicze. Są one pozbawione konserwantów, alkoholu etylowego i zbędnych substancji chemicznych, dzięki czemu nie uczulają i nie podrażniają wrażliwej skóry. Najważniejsze dla suchej skóry są:

  • oleje roślinne (masło shea, olej z awokado i z orzechów makadamia);
  • pantenol (łagodzi podrażnienia);
  • PCA (wiąże cząsteczki wody w głębokich warstwach skóry).

Pielęgnacja suchej skóry latem

Pielęgnacja suchej skóry latem ma na celu ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, nadmierną utratą wody i podrażnieniami. Podstawową zasadą jest, aby kosmetyki na dzień miały filtr przeciwsłoneczny. Produkty te są oznaczone symbolem SPF. Im wyższa jego wartość, tym większa ochrona. Krem na dzień powinien mieć SPF minimum 30. 

Suchą skórę należy myć dwa razy dziennie i za każdym razem nawilżać kremem lub balsamem. Istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody (minimum 2 litry na dzień, a w upalne dni nawet 3 litry) i osłanianie wrażliwych miejsc (twarzy, ramion) przed słońcem.

Pielęgnacja suchej skóry zimą

Zimą sucha skóra jest narażona na szkodliwe działanie mrozu i niskich temperatur. Z tego powodu należy używać intensywnie nawilżającego kremu do twarzy i rąk. Warto pamiętać, żeby produkt na dzień miał lekki filtr przeciwsłoneczny. Konieczne jest osłanianie twarzy przed wiatrem. Zimą należy zadbać także o prawidłową dietę. Dla kondycji skóry duże znaczenie mają witaminy A i E oraz cynk i selen.

Shares: