Sprawdź, czy możesz uzyskać zwolnienie lekarskie online!

Zwolnienie lekarskie w przypadku choroby jest jednym z podstawowych praw pracownika. Zapewnia ono dostęp do świadczenia chorobowego i świadczeń pielęgnacyjnych, zatem nie ogranicza możliwości zarobkowania pomimo czasowego wykluczenia pracownika z czynności zarobkowych. Jest kilka dróg do uzyskania zwolnienia lekarskiego.

Tradycyjnie, ale już nowocześnie

Najpopularniejszą drogą, aby otrzymać zwolnienie lekarskie, jest wizyta w gabinecie lekarskim. Lekarz po przeprowadzeniu rozmowy oraz badaniu ocenia stan zdrowia, wystawia zalecenia oraz proponuje wystawienie zwolnienia lekarskiego jeśli są ku temu wskazania. Jeszcze niedawno zwolnienia funkcjonowały w formie papierowej. Takie zwolnienie trzeba było dostarczyć pracodawcy w celu usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy. Obecnie wszystkie zwolnienia trafiają do wspólnego systemu ewidencji, w którym pracodawca ma wgląd do zwolnień pracowników. Dzięki temu system automatycznie informuje zakład pracy o nieobecności usprawiedliwionej stanem zdrowia, a jedynie w dobrym tonie pozostaje poinformowanie pracodawcy telefonicznie lub mailowo o nieobecności i jej przyczynie.

Na odległość w nagłych przypadkach

Wizyta w placówce medycznej zazwyczaj wiąże się z oczekiwaniem na przyjęcie w długiej kolejce. Nie zawsze sytuacja życiowa pozwala na wizytę osobiście u lekarza, zatem co zrobić w takiej sytuacji? Pandemia koronawirusa spowodowała, że nastąpiły znaczące zmiany w podejściu do konieczności wizyt w gabinecie medycznym. Obecnie w wielu przypadkach wystarczająca okazuje się konsultacja lekarska online. Podczas takiej konsultacji lekarz na podstawie wywiadu medycznego i rozmowy z pacjentem ma możliwość oceny stanu zdrowia i wystawienia zaleceń i w razie potrzeby recept oraz zwolnienia. L4 online można uzyskać podczas konsultacji z lekarzem w klinice lub za pośrednictwem zweryfikowanych serwisów internetowych, gdzie pacjent ma dostęp do dyżurujących lekarzy, którzy w nagłych przypadkach udzielą porady medycznej online.

Na choroby ciała i duszy

Pamiętać należy o tym, że zwolnienie lekarskie przysługuje nie tylko w przypadku chorób takich jak infekcje wirusowe lub bakteryjne oraz schorzenia układu ruchu. Obok dolegliwości dotykających pacjenta w sensie fizycznym możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego jest także w przypadkach, gdy w grę wchodzą zaburzenia zdrowia psychicznego, a te ze względu na wysokie tempo życia, ciągły stres są często powodowane bezpośrednio przez pracę. W takim przypadku zwolnienie lekarskie jest niezbędne dla odzyskania równowagi i możliwości dalszego wykonywania swoich obowiązków.

Nie zawsze jest możliwość, aby pacjent skorzystał z tradycyjnej porady medycznej. W nagłych sytuacjach, które są niemożliwe do przewidzenia, lub chcąc uniknąć długiego czekania w kolejce do gabinetu, konsultacje na odległość są doskonałym rozwiązaniem ułatwiającym i usprawniającym drogę do uzyskania pomocy medycznej. Zwolnienie lekarskie online jest także sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji związanych z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij