Zdrowie

Skurcze łydek to nie tylko objaw niedoboru magnezu. Zobacz, czego może Ci brakować

Skurcze łydek są nieprzyjemną dolegliwością, której podłoże nie jest oczywiste. Co może mieć wpływ na ich występowanie? Czy zawsze chodzi o niedobór magnezu? Sprawdź to w naszym artykule.

Skurcze łydek – wynik niedoboru magnezu i składników mineralnych?

Nieprzyjemne skurcze łydek, pojawiające się zwłaszcza nocą, często wiążemy z niedoborem magnezu we krwi. A ten – z dużą ilością wysiłku psychofizycznego, z niewłaściwą i ubogą w składniki odżywcze dietą, a przede wszystkim z piciem zbyt mocnej kawy. Najnowsze badania dowodzą jednak, że przypisywane kawie rzekome wypłukiwanie magnezu jest… mitem. Owszem, napój ten działa moczopędnie i dzięki temu możemy stracić do 4 mg magnezu dziennie, ale jest to ilość minimalna i niemająca bezpośredniego wpływu na pojawienie się skurczów. Nieco inaczej jest z alkoholem, który w większym stopniu wyjaławia organizm z potrzebnych do właściwego funkcjonowania mikroelementów.

Aby sprawdzić, czy przyczyną skurczów jest zbyt mała ilość składników mineralnych we krwi, oprócz poziomu magnezu zbadaj także stężenie potasu, wapnia i sodu.

Niedobór witaminy B12

Lekarze dowiedli, że ból łydek i ich skurcze mogą być skutkiem niedoboru witaminy B12. Dlaczego? Jej zbyt mała ilość daje sygnały z układu nerwowego. Pacjenci skarżą się na nieprzyjemne uczucie rozpierającego ucisku w łydkach i zwykle nie łączą tego stanu rzeczy z faktem, że stoi za tym zbyt niski poziom witaminy B12. Podobne objawy daje także przemęczenie, problemy z krążeniem czy otyłość.

Dlaczego tak się dzieje?

Witaminy z grupy B mają wpływ na układ nerwowy i bezpośrednio oddziałują na neurony. Witamina B12 pełni wśród nich szczególną rolę: przewodzi impuls między komórkami nerwowymi. Kiedy jest jej zbyt mało, przewodnictwo to zaburza się. W rdzeniu kręgowym, odpowiedzialnym za percepcję odczuwania bólu, przekazywanie impulsu zostaje zdestabilizowane, a to może objawiać się nieprzyjemnym odczuciem drętwienia stóp i skurczów łydek.

Kto jest narażony na niedobór witaminy B12?

By ustrzec się przed przykrymi dolegliwościami, należy monitorować poziom witaminy B12 we krwi.  Szczególną uwagę na jej suplementację powinni zwrócić seniorzy, u których – ze względu na przyjmowanie leków oraz specyficzny metabolizm – jest ona wypłukiwana z organizmu. Niedobór witaminy B12 zagraża chorym na cukrzycę i przyjmującym na stałe metforminę (w tym osobom z insulinoopornością). Suplementację zaleca się także weganom i wegetarianom.

Materiał partnera

Shares: