Skurcze łydek są nieprzyjemną dolegliwością, której podłoże nie jest oczywiste. Co może mieć wpływ na ich występowanie? Czy zawsze chodzi o niedobór magnezu? Sprawdź to w naszym artykule.

Skurcze łydek – wynik niedoboru magnezu i składników mineralnych?

Nieprzyjemne skurcze łydek, pojawiające się zwłaszcza nocą, często wiążemy z niedoborem magnezu we krwi. A ten – z dużą ilością wysiłku psychofizycznego, z niewłaściwą i ubogą w składniki odżywcze dietą, a przede wszystkim z piciem zbyt mocnej kawy. Najnowsze badania dowodzą jednak, że przypisywane kawie rzekome wypłukiwanie magnezu jest… mitem. Owszem, napój ten działa moczopędnie i dzięki temu możemy stracić do 4 mg magnezu dziennie, ale jest to ilość minimalna i niemająca bezpośredniego wpływu na pojawienie się skurczów. Nieco inaczej jest z alkoholem, który w większym stopniu wyjaławia organizm z potrzebnych do właściwego funkcjonowania mikroelementów.

Aby sprawdzić, czy przyczyną skurczów jest zbyt mała ilość składników mineralnych we krwi, oprócz poziomu magnezu zbadaj także stężenie potasu, wapnia i sodu.

Niedobór witaminy B12

Lekarze dowiedli, że ból łydek i ich skurcze mogą być skutkiem niedoboru witaminy B12. Dlaczego? Jej zbyt mała ilość daje sygnały z układu nerwowego. Pacjenci skarżą się na nieprzyjemne uczucie rozpierającego ucisku w łydkach i zwykle nie łączą tego stanu rzeczy z faktem, że stoi za tym zbyt niski poziom witaminy B12. Podobne objawy daje także przemęczenie, problemy z krążeniem czy otyłość.

Dlaczego tak się dzieje?

Witaminy z grupy B mają wpływ na układ nerwowy i bezpośrednio oddziałują na neurony. Witamina B12 pełni wśród nich szczególną rolę: przewodzi impuls między komórkami nerwowymi. Kiedy jest jej zbyt mało, przewodnictwo to zaburza się. W rdzeniu kręgowym, odpowiedzialnym za percepcję odczuwania bólu, przekazywanie impulsu zostaje zdestabilizowane, a to może objawiać się nieprzyjemnym odczuciem drętwienia stóp i skurczów łydek.

Kto jest narażony na niedobór witaminy B12?

By ustrzec się przed przykrymi dolegliwościami, należy monitorować poziom witaminy B12 we krwi.  Szczególną uwagę na jej suplementację powinni zwrócić seniorzy, u których – ze względu na przyjmowanie leków oraz specyficzny metabolizm – jest ona wypłukiwana z organizmu. Niedobór witaminy B12 zagraża chorym na cukrzycę i przyjmującym na stałe metforminę (w tym osobom z insulinoopornością). Suplementację zaleca się także weganom i wegetarianom.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj