Zdrowie

Probiotyki przy antybiotyku – dlaczego warto je stosować?

Antybiotykoterapia jest koniecznością, gdy zaatakują nas chorobotwórcze bakterie. Niestety przy okazji wyjaławia florę jelitową, nie oszczędzając dobroczynnych bakterii. Wówczas warto zastosować probiotyki przy antybiotyku. Dowiedz się więcej na ten temat.

W jaki sposób antybiotyki działają na florę bakteryjną jelit?

Antybiotyki to leki stworzone z myślą o terapii chorób spowodowanych przez zakażenia bakteryjne. Niestety antybiotyk nie działa wybiórczo tylko i wyłącznie na jeden (chorobotwórczy) szczep bakterii. Działanie antybiotyków to wyjałowienie flory bakteryjnej jelit, która składa się także z bakterii dobroczynnych, Po leczeniu antybiotykami zasadne jest zatem przyjmowanie suplementów diety zawierających żywe szczepy bakterii. Probiotyki, bo o nich mowa, pomagają uzupełnić wyjałowioną florę bakteryjną jelit.

Jaki probiotyk wybrać przy antybiotykoterapii?

Warto sięgnąć na przykład po Multilac – probiotyk przy antybiotyku – zawierający aż 9 szczepów bakterii probiotycznych m.in. Lactobacillus i BifidobacteriumŻywe kultury bakterii w Multilac są dodatkowo chronione nowoczesną technologią MURE, dzięki czemu mają większą możliwość licznego dotarcia do jelit, i co równie ważne – suplementu diety nie trzeba przechowywać w lodówce.

 

Multilac zawiera też prebiotyk, czyli substancję, która jest pożywieniem dla bakterii w układzie pokarmowym, co znacznie ułatwia im namnażanie i zasiedlanie ścian jelit. Składnik odżywczy, którym posiłkują się probiotyki to fruktooligosacharydy. Takie połączenie (probiotyk + prebiotyk) znane jest jako synbiotyk. Multilac Synbiotyk wspiera mikrobiom w jelicie w trakcie i po antybiotykoterapii. Oprócz tego w trakcie antybiotykoterapii i po jej zakończeniu warto szczególnie przestrzegać zasad zdrowej diety, włączając do jadłospisu produkty stanowiące naturalne źródła probiotyków i prebiotyków.

Naturalne probiotyki to przede wszystkim kiszonki, takie jak ogórki kiszone, kapusta kiszona, buraki kiszone, czy szparagi. Z kolei naturalne prebiotyki znajdziemy w czosnku, cebuli, kaszach, papryce, zbożach pełnoziarnistych.

Multilac Synbiotyk warto brać jeszcze przez kilka tygodni po antybiotyku, gdyż mikrobiom w jelicie nie odbudowuje się od razu po skończonej antybiotykoterapii.

W jakich jeszcze sytuacjach stosować Multilac?

Multilac Synbiotyk to suplement przydatny także w podróży, kiedy układ pokarmowy staje przed wyzwaniem polegającym na zmianie diety oraz pór posiłków, a także pokusy przypadkowego jedzenia. Warto mieć go w podróżnej apteczce.

Shares: