Sport

Poznajcie 5 zalet jazdy na rowerze szosowym. Czy to aktywność dedykowana dla każdego?

Jazda na rowerze jest doskonałą aktywnością, ale jest także przyjemna. Jednak bądźmy szczerzy, większość osób wybiera raczej rowery miejskie bądź górskie, choć po trudnych terenach nie jeździ. A co z szosowymi? Wszak i one mają wiele zalet, które warto poznać. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przedstawimy ich aż 5, dodatkowo postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy jest to aktywność dedykowana dla każdego?

Zaleta nr 1: szybkość jazdy

Jeżeli lubicie szybką jazdę, emocję, ale i adrenalinę to szosowy rower będzie dla Was wprost idealny. Opływowy kształt, lekkość, a także minimum akcesoriów sprawia, że możecie osiągnąć naprawdę zawrotną prędkość. Tutaj warto wiedzieć, że doświadczony rowerzysta porusza się średnio około 30 km/h co daje naprawdę dobry wynik, co oczywiście nie oznacza, że nie można jechać szybciej. Ale gwarantujemy, że już przy takiej prędkości poczujecie wiatr i jazda będzie nie tylko aktywnością fizyczną, ale też doskonałą przygodą. Na samym początku pewne trudności może Wam sprawić pozycja, ale tak naprawdę można szybko się do niej przyzwyczaić, a potem może być już naprawdę wygodna.

Zaleta nr 2: prostota w każdym calu

Nie lubimy wydawać pieniędzy na naprawy i najchętniej kupowalibyśmy sprzęty, które owych napraw nie wymagają. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić bądź też wydać na inne rzeczy. W przypadku rowerów szosowych dobre jest to, że mało kiedy się psują. Dzięki ich prostocie nie tylko dobrze się prezentują, ale tak naprawdę nie psują. Jeżeli będziecie stawiać na regularną konserwacje, to zasadniczo nie musicie obawiać się napraw. W razie konieczności serwis jest tani, a wszystkie komponenty, począwszy od napędu, przez przerzutki, aż na hamulcach kończąc, nawet w rowerach ze średniej półki cenowej, czy ekonomicznej, są wysokiej jakości.

Zaleta nr 3: cena wcale nie jest wysoka

Duże znaczenie ma cena. Decydując się na zakup roweru nie zawsze do końca zwracamy uwagę na jakość, a często pierwszym miernikiem jest cena. Na szczęście szosowe rowery w dobrych cenach bez problemu można znaleźć i rzeczywiście ich komponenty są dobrej jakości. Oznacza to więc, że taki jednoślad możecie użytkować przez wiele lat. Zatem w przypadku rowerów szosowych słowa „tani” i „dobry” bez problemu mogą iść w parze.

Zaleta nr 4: wygoda bez bagażu

Rowery mogą być ciężkie, niekiedy bardzo ciężkie. Zasadniczo im więcej mają one komponentów i dodatków, tym ich waga jest większa. Oczywiście także materiał ramy robi swoje. A każdy kto ma do czynienia z rowerem elektrycznym wie, że te są jeszcze cięższe. Ale zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku rowerów szosowych, bo te, i to niezależnie od półki cenowej, są bardzo lekkie. Zatem nawet przenoszenie ich nie stanowi problemu, ale ich lekkość wpływa też na prędkość, jaką można osiągnąć. Dodatkowo, jadąc na szosówce, nie ma się ze sobą bagaży, bo rower szosowy jest to zasadniczo rower wyścigowy, czyli jego rolą jest dawanie przyjemności jazdy i zwyczajnie frajdy, oznacza to więc, że na zakupy na takim rowerze się nie wybierzecie. Wbrew pozorom nie jest to wada, bo dzięki temu nie wydacie pieniędzy na kolejne niepotrzebne rzeczy.

Zaleta nr 5: mniejsza popularność

Rowery szosowe cieszą się stosunkowo małą popularnością. Dzięki temu na każdy kroku nie będziecie spotykać kolejnych rowerzystów na takich samych rowerach. A więc jeżeli znajdziecie fajną trasę, której powierzchnia jest asfaltowa, a pomimo to natężenie ruchu samochodów jest małe, nie musicie obawiać się, że znowu spotkacie wielu rowerzystów, co zdarza się szczególnie często na ścieżkach rowerowych. Zatem jeżeli macie ochotę po prostu pojeździć w samotności i skupić się na przyjemności, jaką daje jazda, to kolejny powód dlaczego warto wybrać szosówkę.

Przedstawiliśmy Wam 5 zalet rowerów szosowych, choć jest ich zdecydowanie więcej. Czas więc odpowiedzieć na pytanie: czy jazda na takim rowerze polecana jest dla wszystkich? Cóż, tutaj warto wiedzieć o ograniczeniach, jakie daje szosówka, bo nie pojeździcie na niej po nierównych drogach czy też tych kamienistych. Dodatkowo na początku trzeba przyzwyczaić do specyficznej postawy. Oczywiście duże znaczenie ma prędkość, bo jeżeli ją lubicie, to na pewno taki rower możemy Wam polecić.

Shares: