Firma

Pomysły na budowanie zgranego zespołu w pracy

Nie od dziś wiadomo, że zgrany zespół w pracy potrafi przenosić przysłowiowe góry, mierząc się z kolejnymi wyzwaniami podczas realizacji projektów biznesowych. Jak więc sprawić, aby Twoi pracownicy tworzyli drużynę, dążącą do jednego celu? Zapraszamy do poznania pomysłów na budowanie zgranego teamu!

Zgrany zespół, czyli jaki?

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Najogólniej można powiedzieć, że dobrze zbudowana drużyna w pracy będzie cechować się:

  • Doskonałą komunikacją między sobą – każdy członek powinien móc wyrazić swoją konstruktywną krytykę odnoszącą się do pracy drugiej osoby.
  • Dążeniem wspólnymi siłami do wyznaczonego celu – czyli pomagać sobie, a nie dążyć do porażki poszczególnych członków grupy.
  • Odpowiednim podziałem obowiązków – niech każdy z pracowników zna swoje obowiązki, a ich podział będzie sprawiedliwy.
  • Wzajemnym szacunkiem – zespoły tworzą ludzie w różnym wieku i poglądami, cały szkopuł tkwi w tym, aby szanować poglądy oraz wyznania innych ludzi.

Dlaczego warto zbudować zgrany zespół?

Budowanie zgranego teamu to inwestycja dla firmy, która przynosi wymierne korzyści w postaci szybszej realizacji projektów – a co za tym idzie oszczędności funduszy finansowych. Nie bez znaczenia jest również większe przywiązanie się do przedsiębiorstwa, w którym panuje super atmosfera, trudniej takiemu pracownikowi podjąć decyzję o zmianie pracy – nawet jeśli w innym miejscu dostanie lepsze warunki współpracy.

Sposoby na budowanie super teamu

  • Organizacja imprezy firmowej – może być związana z niedawno osiągniętym sukcesem zespołu, podsumowaniem roku lub zupełnie bez większego powodu. Najważniejsza w tego typu imprezach jest swoboda pracownika i wzajemne poznawanie się poza miejscem pracy. Jest to czas, w którym współpracownicy mają okazję porozmawiać na tematy niezwiązane z wykonywanymi obowiązkami.
  • Szkolenia – nic tak nie łączy, jak współpraca na różnego rodzaju szkoleniach. Podczas ich trwania pracownicy mogą wydobyć swoje naturalne talenty oraz umiejętności, które mogą być pomocne podczas realizacji kolejnych projektów.
  • Gry planszowe – Jeśli masz taką możliwość, zorganizuj popołudnie gier planszowych – możesz wybrać takie, w których należy współpracować, aby osiągnąć sukces.
  • Sport – Gry zespołowe takie jak piłka nożna czy też koszykówka mają podwójną korzyść – rozwijają pracę zespołową oraz przyczyniają się do lepszego zdrowia pracowników. Jeśli Twoi pracownicy nie są fanami takiego sportu, to zaproponuj wspólne bieganie – wystarczą buty do biegania i chęci. Po takim treningu poziom endorfin u współpracowników z pewnością się podniesie.
  • Spotkania rodzinne – dobrym pomysłem jest również zorganizowanie imprezy dla rodzin – z pewnością dzieci będą się bawić ze sobą. Jest to doskonała okazja na nawiązanie relacji poza pracą.

Należy pamiętać, że choć takie spotkania potrafią być kosztowne – to jednak w ogólnym rozrachunku korzyści płynące z takich imprez przeważają nad wydanymi pieniędzmi. Zgrany i zadowolony ze współpracy zespół będzie działał efektywniej i zostanie w firmie na długie lata.

Shares: