Technologia

Podstawowe aspekty bezpiecznego korzystania z telefonu. O czym powinien pamiętać użytkownik?

Telefon jest narzędziem, bez którego nikt z nas raczej nie wychodzi już z domu. Korzystamy z niego praktycznie codziennie, a to za sprawą posiadania wszystkich informacji w jednym miejscu. Powszechnie uważa się, że przed smartfonem spędzamy dziennie więcej czasu niż przed komputerem czy laptopem. Dlaczego więc w naszych podręcznych urządzeniach zapomina się o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa?

Bezpieczeństwo zewnętrzne smartfona

Na wstępie można krótko wspomnieć o podstawowych czynnościach, związanych z bezpieczeństwem zewnętrznym samego sprzętu. Raczej każdy na ogół korzysta z tych rad, jednak zdecydowanie lepiej zwrócić na nie uwagę tuż po zakupie nowego urządzenia. Mowa tutaj głównie o ochronie przed upadkiem w postaci etui oraz szkła hartowanego bądź folii ochronnej. Te dwa elementy powinny znajdować się na telefonie już przy pierwszym opuszczeniu przez niego domu. Nie da się ukryć, że urządzenia te często mogą nam spadać, a przecież nikt nie chce wymieniać telefonu co tydzień. Istotne jest, aby popularny case obudowywał wszystkie rogi oraz stanowił ochronę dla aparatu. Szkło ochronne musi być natomiast równo przyczepione i nie posiadać na ekranie żadnych pęcherzyków powietrza.

Jak dbać o bezpieczeństwo telefonu?

Dużo więcej zagrożeń może na nas czyhać od strony samego oprogramowania urządzenia. Coraz częściej mówi się o cyberprzestępcach nieustannie podejmujących próby włamania się na jakiekolwiek urządzenia elektroniczne. To często kończy się wykradaniem danych do kont bankowych czy innych ważnych kont użytkowników. Hakerzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przeciętny użytkownik nie dba o software swojego telefonu w takim stopniu, jak w przypadku komputera. To właśnie z tego względu warto zadbać o bezpieczeństwo telefonu w każdym aspekcie.

telefon na stole

Istnieje masa sposobów na wyłudzenie danych od użytkownika. Najczęściej może to odbywać się w formie aplikacji bądź włamania do oprogramowania systemu operacyjnego. Dane z telefonu mogą zostać w łatwy sposób wykradzione, dlatego należy stosować się do wszystkich zaleceń specjalistów z zakresu bezpieczeństwa w przestrzeni wirtualnej.

Jak zmniejszyć szansę na cyberatak?

Zdecydowanie, podstawowym krokiem jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego na swój telefon. Ciężko uzasadnić fakt, iż jest to rzadko spotykana metoda ochrony swojego urządzenia. Warto również zwracać uwagę na logowanie się do publicznych sieci wifi. Niejednokrotnie roi się tam od cyberataków, w których masa danych może zostać wykradziona. O ile to możliwe, lepiej jest korzystać z własnych danych komórkowych. Podobnie nie warto pobierać aplikacji z niezaufanych źródeł. Mogą być w nich zawarte wirusy, które pobierając taki program sami naślemy na swój telefon.

Warto również tworzyć kopię zapasową po to, by w razie utraty danych móc je odzyskać ponownie. Oczywiście, ważna jest także ochrona przed samą kradzieżą. Ustawienie blokady telefonu jest niemalże obowiązkiem w dzisiejszym świecie.

Shares: