PIT-36L – formularz dla wybranych

PIT-36L nie jest standardowym rocznym zeznaniem podatkowym, które składają podatnicy. Ten formularz nie jest dostępny „z urzędu”. Żeby z niego skorzystać, podatnik musi najpierw dokonać pewnego wyboru – opodatkowania w formie podatku liniowego. Dlatego wiele podmiotów zadaje konkretne, przemyślane pytania: komu opłaca się PIT-36L? Czym jest PIT-36L i jak z niego skorzystać? Warto na nie odpowiedzieć.

PIT-36L – do kogo ustawodawca skierował formularz?

W pierwszej kolejności warto przedstawić dwa podstawowe kryteria umożliwiające skorzystanie z formularza PIT-36L, są to:

  1. prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej;

  2. opodatkowanie na zasadach art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W pierwszej kolejności ustawodawca zawęził więc krąg podmiotów, uprawnionych do wyboru PIT-36L do „profesjonalistów” czyli osób, które prowadzą jakiś rodzaj działalności zawodowej – gospodarczej lub rolnej. Warto jednak podkreślić, że PIT-36L nadal dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych – dotyczyć więc będzie na przede wszystkim osób fizycznych prowadzących (na przykład) jednoosobową działalność gospodarczą.

Po drugie, druk podatkowy PIT-36L został skierowany do podatników opodatkowanych na zasadach artykułu 30c, czyli tak zwanego „podatku liniowego”. Jest to przepis z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych który stanowi, że:

Cytat z przepisów:

Art. 30c. [Podatek liniowy]

  1. 236 Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

PIT-36L – formularz dla wybranych

Komu opłaca się skorzystanie z PIT-36L?

PIT-36L jest „tylko” formularzem, drukiem podatkowym – dokumentem. Oznacza to, że korzystają z niego podmioty, które wcześniej dokonały określonego rodzaju opodatkowania – podatkiem liniowym. Sama w sobie deklaracja nie jest więc „wyborem” opłacalnym lub nie. Wskazaniem będzie rodzaj opodatkowania, a deklaracja jest od niego zależna.

Podatek liniowy jest natomiast określonym zbiorem zasad, na których następuje opodatkowanie. Charakteryzuje się on jedną stałą stawką podstawy obliczenia podatku (obecnie jest to 19%), która w przeciwieństwie od zasad ogólnych opodatkowania, niezależna jest od tak zwanych „progów podatkowych”. Dlatego tego typu rozwiązanie w większości przypadków będzie opłacać się podmiotom, które ze względu na duże przychody nie korzystają (w praktyce) z progu 18% podatku, a „wskakują” dość szybko na wyższy, 32% poziom podatkowy. Należy jednak pamiętać, że przy stosowaniu zasad ogólnych opodatkowania podatnicy mogą korzystać z wielu odliczeń, kosztów, ulg i zwolnień. W przypadku opodatkowania podatkiem liniowym, większość tych opcji jest wyłączona. Dlatego osoba, która zastanawia się nad skorzystaniem z PIT-36L, powinna porównać formy opodatkowania – na zasadach ogólnych, od opodatkowania podatkiem liniowym, a nie same formularze podatkowe (PIT-36L).

Jak wypełnić PIT-36L?

PIT-36L można wypełnić obecnie w dwóch formach – tradycyjnej oraz elektronicznej. W 2019 roku nie było możliwości przygotowania deklaracji PIT-36L za pomocą usługi „Twój e-PIT”. Podatnik musi więc samodzielnie przygotować zeznanie w formie papierowej, lub e-deklaracji.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij