KuchniaZdrowie

Pięć najważniejszych zasad zdrowego odchudzania

Nowy miesiąc to dla Ciebie początek kolejnej “diety cud”? Wciąż szukasz w Internecie szybkich sposobów na odchudzanie? Masz już dość efektu jo-jo? Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać, aby Twoje odchudzanie było nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim zdrowe.

#1 Zrezygnuj z głodówek i monodiet

Na początek najważniejsze: odchudzanie jest procesem, który wymaga cierpliwości i czasu. Choć twórcy popularnych głodówek i monodiet obiecują spektakularne i szybkie efekty, takie diety mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Stosowanie przez długi czas niskokalorycznego i monotonnego jadłospisu może skutkować osłabieniem organizmu i licznymi niedoborami pokarmowymi.

#2 Ustal zapotrzebowanie kaloryczne 

Lepszą alternatywą jest odpowiednio zbilansowana dieta redukcyjna z deficytem kalorycznym. Deficyt kaloryczny to stan, w którym organizm spala więcej kalorii, niż przyjmuje z pożywieniem. Redukcję masy ciała rozpocznij od obliczenia swojej podstawowej przemiany materii (PPM). Następnie oblicz całkowitą przemianę materii (CPM) i ustal deficyt kaloryczny. Pomogą Ci w tym internetowe narzędzia (kalkulatory kalorii) oraz konsultacje dietetyczne. Odpowiednia kaloryczność diety redukcyjnej to gwarancja bezpiecznego odchudzania. Poza tym nie musisz martwić się o spadki energii. 

#3 Jedz smacznie i różnorodnie 

Aby schudnąć, trzeba jeść – zdrowo i różnorodnie. W Twoim codziennym jadłospisie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, chudego nabiału, roślin strączkowych, olejów roślinnych oraz orzechów i pestek. Jeśli jesz wszystkie produkty odzwierzęce, dietę warto uzupełnić o ryby i dobrej jakości mięso (najlepiej kurczaka i indyka). 

#4 Pamiętaj o regularnych posiłkach 

W procesie odchudzania ważną rolę odgrywa również regularność posiłków. Jedzenie mniejszych porcji w równych odstępach czasowych korzystnie wpływa na metabolizm, a jak wiadomo, dobry metabolizm sprzyja redukcji masy ciała. Poza tym regularne posiłki ograniczają napady głodu. Dzięki temu nie będziesz sięgać po niezdrowe przekąski i łatwiej Ci będzie utrzymać postanowienia diety. 

#5 Dbaj o nawodnienie i aktywność fizyczną 

Woda daje uczucie sytości i wspomaga procesy trawienne organizmu. Najlepiej pić wodę mineralną (średnio lub wysokozmineralizowaną). Jeśli masz problemy z regularnym nawadnianiem, zainwestuj w butelkę wielorazową i miej ją zawsze pod ręką. Warto również monitorować ilość wypijanych dziennie płynów, na przykład za pomocą telefonu lub smartwatcha.

W procesie redukcji masy ciała ważny jest również ruch. Regularna aktywność fizyczna wspomaga zdrowe odchudzanie, a także poprawia samopoczucie. Jeśli nie przepadasz za siłownią, postaw na inne formy aktywności – spacery, rolki, rower lub taniec. Rób to, co sprawia Ci przyjemność, a przy okazji – spalaj kalorie! 

Więcej porad dietetycznych znajdziesz na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-odchudzajaca-jak-polaczyc-diete-ze-zdrowym-odzywianiem/

Shares: