Pozostałe

Od czego zacząć projekt mieszkania w duchu less waste? Porady architekta

Na pytanie czym jest ekologia, większość z nas potrafiłaby odpowiedzieć swoimi słowami. Jest wiele definicji tłumaczących to słowo ponieważ jest też wiele dziedzin i sfer życia w których ekologia działa. Ale przede wszystkim jest to nauka zajmująca się badaniem przyrody i interakcji pomiędzy organizmami oraz organizmami i środowiskiem w którym żyją. Z tego wywodzi się modny ostatnio termin, mianowicie ekologiczny.

Żyć eko – czyli jak?

Słowo ekologiczny stało się ostatnio ulubionym terminem używanym przez wiele osób.  Zwłaszcza marek kosmetycznych, spożywczych, odzieżowych, a także firm związanych z wyposażeniem i budową domów. Ludzie zaczęli sobie zdawać sprawę z tego jak ważna jest ochrona środowiska, dbanie o miejsce, w którym żyjemy i o to, aby z tej pięknej planety zostało coś dla przyszłych pokoleń. Troska o środowisko naturalne, ale także o nas samych – taką właśnie postawę nazywamy byciem ekologicznym.

Czym jest less waste i jak to się przekłada na projektowanie ekologicznych wnętrz?

Styl życia less waste jest postawą, która ma na celu ograniczenie ilości produkowanych odpadów do minimum. Chodzi tu przede wszystkim o podejmowanie odpowiedzialnych i przemyślanych decyzji w każdej strefie działalności człowieka. Będzie to na przykład kupowanie ubrań w sklepach z odzieżą używaną, rozsądne zakupy spożywcze, tak aby nie marnować jedzenia, którego i tak nie jesteśmy w stanie zjeść lub naprawa i odnawianie starych mebli, dając im tym samym drugie życie. Jedyne czego potrzebujemy to wprowadzenie do swojego życia paru nawyków, które z czasem staną się normą. Najlepiej zacząć od najbliższego otoczenia – czyli od swojego domu.

Na projektowanie mieszkania w duchu less waste nie potrzebne są wcale ogromne fundusze. Trzeba tylko przemyśleć jakie dokładnie mamy cele. Jeśli chcemy oszczędzać prąd, wystarczy aby najczęściej używane pomieszczenia, takie jak kuchnia, biuro czy duży pokój znajdowały się w najbardziej nasłonecznionej części domu. Duże okna i cienkie firany też nam w tym pomogą wprowadzając do pomieszczeń więcej naturalnego światła przez dłuższy czas w ciągu dnia, tym samym  oszczędzając energię elektryczną. Kolejna ważną kwestia są materiały, z których urządzamy dom. Warto w nie zainwestować, a to zwróci się nam nie tylko w postaci tego, że zostaną z nami na dłużej, ale również dlatego, że są dla nas bezpieczne. Naturalne składniki mają to do siebie, że są dobre dla naszego zdrowia, nie uczulają, nie powodują chorób układu oddechowego. W przeciwieństwie do ich sztucznych zamienników. Tyczy się to przede wszystkim farb do ścian oraz sztucznych materiałów z których są wykonane meble i dodatki. Kupując trochę droższe produkty, ale naturalne mamy pewność, że posłużą nam na lata i nie wyrzucimy ich za tydzień. Nie produkujemy wtedy niepotrzebnych śmieci z powodu kupowania co jakiś czas mało trwałych artykułów.

To nie tak, że teraz każdy powinien stresować się tym co ma w domu. Jeśli  jakaś rzecz jest nowa lub zupełnie nie ekologiczna to nic złego. W stylu życia less waste chodzi o małe kroki, o stopniowe zmiany i chęć do zrobienia czegoś dobrego dla natury. Jeśli mamy w domu tylko jeden odnowiony mebel lub właśnie postanowiliśmy przenieść sypialnie w inną część domu, w której jest chłodniej i przez to nie musimy w  nocy uruchamiać klimatyzacji. To właśnie robimy te kroki w stronę ekologicznego planowania wnętrza.

Kliknij w link i zobacz ofertę na projekty domów w stylu less waste od poznańskiego biura projektowego.

Shares: