Nebulizatory to urządzenia, które służą do podania leków w formie wziewnej. Lek w formie płynnej jest w nim przekształcany na mgiełkę, którą pacjent wdycha przez maskę lub za pomocą specjalnego ustnika. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nebulizatorów. Warto je poznać przed podjęciem decyzji, który wybrać.
Co to jest nebulizator?
Nebulizator jest urządzeniem niezbędnym do przeprowadzenia zabiegu medycznego, który polega na podawaniu choremu leków w postaci rozpylonej mgiełki. Dzięki temu substancja czynna dostaje się bezpośrednio do układu oddechowego, co przyspiesza proces leczenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Nebulizatory często nazywane są zamiennie inhalatorami.
Nebulizatory są przeznaczone do stosowania przez dzieci i dorosłych. Używa się je przy chorobach górnych dróg oddechowych. Podaje się przez nie leki mukolityczne, rozszerzające drogi oddechowe i przeciwzapalne, a także sól fizjologiczną. Dzięki temu, że nebulizatory są małe i proste w obsłudze, nebulizację można wykonywać samodzielnie w domu.
Urządzenie do nebulizacji składa się z kompresora powietrza, pojemnika na lek, dyszy rozpylającej oraz maseczki obejmującej usta i nos (przeznaczona zwłaszcza dla dzieci) lub specjalnego ustnika. Na rynku dostępne są różne rodzaje nebulizatorów.
Rodzaje nebulizatorów?
Do użytku domowego przeznaczone są następujące rodzaje nebulizatorów:
- pneumatyczno-tłokowy,
- membranowy,
- ultradźwiękowy.
Najczęściej używane są nebulizatory pneumatyczno-tłokowe. Mgiełka z lekiem powstaje w nich pod wpływem sprężonego powietrza. Urządzenie membranowe bardzo szybko pompuje lek przez mikrootwory w membranie, która drga z dużą częstotliwością. Dzięki temu tworzą się mikroskopijne cząsteczki. Nebulizator ultradźwiękowy ma wbudowaną płytę grzewczą. Kiedy zaczyna ona wibrować, lek rozpada się na małe cząsteczki, które można wdychać.
Czym kierować się przy wyborze nebulizatora?
Przy wyborze nebulizatora należy kierować się przede wszystkim potrzebami. W przypadku F stosowania standardowych leków przy infekcjach dróg oddechowych najlepiej sprawdzi się inhalator pneumatyczno-tłokowy. Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:
- czas przepływu,
- wielkość wytwarzanych cząsteczek,
- frakcja respirabilna (procentowa zawartość cząsteczek mniejsza niż 5 μm),
- tryb pracy (ciągły lub przerywany),
- poziom głośności kompresora,
- certyfikaty bezpieczeństwa,
- łatwość czyszczenia,
- możliwość wymiany ustnika na maseczkę.