Sport

Nauka pływania? Najlepiej pod okiem trenera

Pływanie jest dziedziną sportową, której chętnie poświęcają się dzieci w każdym wieku. Dorośli nie lubią przyznawać się do tego, że nie potrafią pływać. Naukę tego sportu warto jednak rozpocząć bez względu na wiek, ponieważ takie umiejętności mogą decydować o kwestiach bezpieczeństwa. Oto zalety nauki pływania dla dorosłych.

Całe ciało w ruchu

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale pływanie angażuje do pracy ogromną liczbę mięśni. Pracują nie tylko ręce i nogi, ale mięśnie grzbietu, które mają kluczowe znaczenie dla kręgosłupa. Pływanie jest jedną z niewielu dyscyplin, które nie obciążają pracy stawów. Ciało zanurzone w wodzie jest lekkie, a wszelkie ruchy odbywają się bez jakiejkolwiek szkody dla organizmu.

Modelowanie sylwetki pod okiem instruktora

Skuteczna nauka pływania dla dorosłych pozwala przełamać własny strach przed kontaktem z wodą. Dzięki temu wakacje nad morzem czy wycieczka do egzotycznych krajów z piaszczystymi plażami nie pozostaną już tylko w sferze marzeń.

Pływanie ma jedną ogromną zaletę – pozwala spalić solidną dawkę kalorii i wymodelować sylwetkę. To dobra informacja szczególnie dla pań, które z uwagi na zbyt dużą wagę i ryzyko kontuzji nie mogą wykonywać innych aktywności fizycznych. Podczas jednej lekcji pływania można spalić nawet do 500 kalorii. Co najlepsze – uczestnicy wcale tego nie odczuwają, ponieważ opór wody skutecznie rozluźnia mięśnie w czasie ich pracy. Czy może być przyjemniejsza forma kształtowania figury?

Budowanie wytrzymałości

W trakcie zajęć z nauki pływania intensywnie pracują płuca oraz mięsień sercowy. Zwiększone tętno wspomaga pracę serca, zwiększając tym samym objętość płuc. Specjaliści są zdania, że regularny trening 3 razy w tygodniu, trwający przynajmniej 30 minut, zmniejsza ryzyko śmierci. Wytrzymałe ciało to także wytrzymały umysł. Jak widać, pływanie wpływa na wiele aspektów wyłącznie w pozytywnym sensie.

Pływanie na dobry sen

Solidne zmęczenie fizyczne wymaga intensywnej regeneracji. Podczas treningu w wodzie ciało męczy się, chociaż trudno to odczuć tuż po wyjściu z basenu. Dopiero wieczorem organizm przekonuje się, jak bardzo spragniony jest odpoczynku. Udowodniono, że zmęczenie w wodzie zmniejsza problemy z bezsennością o blisko 50 procent.

Niższy poziom stresu

Przyjemne falowanie wody, połączenie rozrywki z nauką oraz rozluźnienie umysłowe sprawiają, że organizm jest mniej podatny na stres. W wielu miejscach na świecie prowadzono badania, z których jednomyślnie wynika, że pływanie pozytywnie wpływa na zmniejszenie stanów depresyjnych. To bardzo dobry sposób na szybkie złagodzenie stresu. Aktywność w wodzie zalecają wszyscy lekarze.

Dobrze spędzony czas

Lekcje pływania dla dorosłych odbywają się w małych grupach, dzięki czemu instruktor ma pod kontrolą każdego z uczestników. Oprócz nauki to także dobra zabawa i możliwość nawiązania nowych znajomości. To dowód na to, że przez udział w zajęciach można zyskać znacznie więcej niż tylko gibkość ciała, odporność i prawidłową postawę. Pływanie jest zdrowe pod każdym względem.

Shares: