Nauka pływania? Najlepiej pod okiem trenera

Pływanie jest dziedziną sportową, której chętnie poświęcają się dzieci w każdym wieku. Dorośli nie lubią przyznawać się do tego, że nie potrafią pływać. Naukę tego sportu warto jednak rozpocząć bez względu na wiek, ponieważ takie umiejętności mogą decydować o kwestiach bezpieczeństwa. Oto zalety nauki pływania dla dorosłych.

Całe ciało w ruchu

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale pływanie angażuje do pracy ogromną liczbę mięśni. Pracują nie tylko ręce i nogi, ale mięśnie grzbietu, które mają kluczowe znaczenie dla kręgosłupa. Pływanie jest jedną z niewielu dyscyplin, które nie obciążają pracy stawów. Ciało zanurzone w wodzie jest lekkie, a wszelkie ruchy odbywają się bez jakiejkolwiek szkody dla organizmu.

Modelowanie sylwetki pod okiem instruktora

Skuteczna nauka pływania dla dorosłych pozwala przełamać własny strach przed kontaktem z wodą. Dzięki temu wakacje nad morzem czy wycieczka do egzotycznych krajów z piaszczystymi plażami nie pozostaną już tylko w sferze marzeń.

Pływanie ma jedną ogromną zaletę – pozwala spalić solidną dawkę kalorii i wymodelować sylwetkę. To dobra informacja szczególnie dla pań, które z uwagi na zbyt dużą wagę i ryzyko kontuzji nie mogą wykonywać innych aktywności fizycznych. Podczas jednej lekcji pływania można spalić nawet do 500 kalorii. Co najlepsze – uczestnicy wcale tego nie odczuwają, ponieważ opór wody skutecznie rozluźnia mięśnie w czasie ich pracy. Czy może być przyjemniejsza forma kształtowania figury?

Budowanie wytrzymałości

W trakcie zajęć z nauki pływania intensywnie pracują płuca oraz mięsień sercowy. Zwiększone tętno wspomaga pracę serca, zwiększając tym samym objętość płuc. Specjaliści są zdania, że regularny trening 3 razy w tygodniu, trwający przynajmniej 30 minut, zmniejsza ryzyko śmierci. Wytrzymałe ciało to także wytrzymały umysł. Jak widać, pływanie wpływa na wiele aspektów wyłącznie w pozytywnym sensie.

Pływanie na dobry sen

Solidne zmęczenie fizyczne wymaga intensywnej regeneracji. Podczas treningu w wodzie ciało męczy się, chociaż trudno to odczuć tuż po wyjściu z basenu. Dopiero wieczorem organizm przekonuje się, jak bardzo spragniony jest odpoczynku. Udowodniono, że zmęczenie w wodzie zmniejsza problemy z bezsennością o blisko 50 procent.

Niższy poziom stresu

Przyjemne falowanie wody, połączenie rozrywki z nauką oraz rozluźnienie umysłowe sprawiają, że organizm jest mniej podatny na stres. W wielu miejscach na świecie prowadzono badania, z których jednomyślnie wynika, że pływanie pozytywnie wpływa na zmniejszenie stanów depresyjnych. To bardzo dobry sposób na szybkie złagodzenie stresu. Aktywność w wodzie zalecają wszyscy lekarze.

Dobrze spędzony czas

Lekcje pływania dla dorosłych odbywają się w małych grupach, dzięki czemu instruktor ma pod kontrolą każdego z uczestników. Oprócz nauki to także dobra zabawa i możliwość nawiązania nowych znajomości. To dowód na to, że przez udział w zajęciach można zyskać znacznie więcej niż tylko gibkość ciała, odporność i prawidłową postawę. Pływanie jest zdrowe pod każdym względem.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij