Moda

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów sportowych?

Rosnąca popularność zdrowego trybu życia oraz coraz większe zainteresowanie Polaków modą i stylem przekłada się na większą popularność butów sportowych. Wygoda, komfort oraz ogromny wybór – ich charakterystyka jest bardzo zachęcająca. Z jednej strony wiemy, co chcemy kupić, jednak z drugiej często odwiedzamy sklep z obuwiem sportowym i tak naprawdę nie mamy pojęcia, jak wybrać buty sportowe? Radzimy i odpowiadamy!

Wybierz buty sportowe, uwzględniając rodzaj sportu

Buty sportowe mogą spełniać swoją funkcję zarówno jako obuwie przeznaczone jedynie do uprawiania sportu (np. na hali sportowej) lub również do codziennego użytku. Jeżeli wybieramy obuwie do uprawiania sportu, podstawowym czynnikiem wpływającym na naszą decyzję, jaka parę powinniśmy wybrać, jest rodzaj sportu. Istotny jest także krój buta oraz materiał, z którego został wykonany. Jeżeli mamy możliwość zmierzenia obuwia w sklepie stacjonarnym, powinniśmy także sprawdzić grubość podeszwy oraz dopasowanie obuwia do naszej stopy. W przypadku większości sportów (m.in. sztuki walki, aerobik, treningi na siłowni) wystarczy zakup butów sportowych dobrej jakości. Niektóre sporty mogą wymagać jednak nieco innego obuwia. Dyscypliny, które szczególnie narażają nasze stawy skokowe, jak np. koszykówka, siatkówka i zapasy, uprawia się znacznie bezpieczniej w wysokich butach sportowych, które może zapewnić profesjonalna hurtownia obuwia. Jeżeli główną aktywnością, do której będą używane buty, jest bieganie, to warto wybrać parę dostosowaną właśnie do tej czynności – będą one lekkie, odpowiednio wyprofilowane oraz stabilne.

Nie ignoruj typu swojej stopy

Wybór odpowiednich butów w zależności od przeznaczenia podejmuje większość osób zainteresowanych zakupami. Znacznie mniej osób zwraca jednak uwagę na coś równie istotnego – typ swojej stopy. Kiedy chodzimy, każdy z nas kieruje stopę w określonym kierunku. Osoby, które odchylają stopę do wewnątrz, mają stopa promującą, na zewnątrz – stopy suponujące, natomiast osoby o neutralnym typie przenoszą ciężar równomiernie na całej powierzchni. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieistotne, jednak ma bardzo duży wpływ, szczególnie gdy buty mają być używane do uprawiania sportu. Wybór nieodpowiednich butów będzie się objawiać brakiem wygody, odciskami, a nawet w wadach postawy.

A co z designem?

Przechodzimy teraz do tego, co dla wielu zawsze stoi na pierwszym miejscu. Z modą na zdrowy tryb życia przyszła również moda na estetyczne, sportowe stroje, a buty są zdecydowanie jedną z najważniejszych części ubioru. Dla wielu znacznie lepiej ćwiczyć oraz po prostu chodzić w ładnie wyglądających butach – w końcu zawsze chcemy dobrze wyglądać. Popularne marki butów oferują dziś naprawdę zadziwiającą ilość różnych kolekcji, dlatego niemal każdy może znaleźć pasującą opcję. W kwestii wyglądu butów powinniśmy kierować się jedynie własnymi preferencjami – nie ma potrzeby podążać za z góry narzuconymi zasadami. Największy wybór butów oferują sklep z obuwiem sportowym oraz hurtownia obuwia i to właśnie w takich miejscach lub w internecie najlepiej „polować” na najlepsze okazje.

Shares: