Marketing

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru agencji marketingowej SEO?

Wybór odpowiedniej agencji marketingowej SEO zapewni naszej firmie wyraźną przewagę nad konkurencyjnymi markami, które pozycjonowaniem własnej strony zajmują się samodzielnie. W jaki sposób już na samym początku zapewnić sobie sukces w marketingu internetowym? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji SEO.

Zakres usług agencji SEO i gwarancja rezultatów

Usługi agencji SEO i efekt ich starań powinny być zbieżne z naszymi celami marketingowymi. Dlatego też pierwsze, na co warto zwrócić uwagę to weryfikacja podstawowych założeń specjalistów. Czy ich celem jest pozyskanie wartościowego ruchu na naszą stronę? Jako priorytet stawiają budowę sprzedaży, wizerunku czy może praca agencji koncentruje się jedynie na twardych danych w postaci polepszenia współczynnika konwersji? To istotne kwestie, które pozwolą nam wyselekcjonować dokładnie taką agencję, która utożsamia się z naszymi potrzebami.

W kolejnym kroku warto przeanalizować zakres prac agencji SEO. Czy mówimy tutaj o kompleksowej usłudze, uwzględniającej także tworzenie wartościowych treści i budowanie jakościowego portfolio linków? Jeśli standardowa oferta satysfakcjonuje nas pod kątem zakresu usług, jesteśmy o krok bliżej od znalezienia idealnego partnera.

Warto zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt, który stanowi jednocześnie lampkę bezpieczeństwa. Żadna agencja marketingowa nie jest w stanie obiecać nam pierwszego miejsca w wynikach wyszukiwania. Jeśli potencjalni partnerzy gwarantują nam taki efekt, warto poszukać dalszych informacji na temat ich poprzednich projektów, lub po prostu zrezygnować z ich usług i poszukać agencji, która do potencjalnych wyników podchodzi z rozsądkiem i transparentnością.

Warunki umowy współpracy z agencją SEO

Agencja SEO w ramach współpracy z klientami najczęściej wymaga podpisania stosownej umowy, która reguluje nie tylko kwestie obowiązków i praw obu stron, ale też tak istotne obszary, jak sposób rozliczania się z agencją i okres wypowiedzenia współpracy. Te dwie kwestie należy z odpowiednią uwagę prześledzić, by nasze relacje z agencją były zdrowe na każdym etapie.

Przede wszystkim sposób rozliczania się z agencją. Na rynku występuje kilka wariantów, spośród których najczęściej spotkać możemy:

  • opłatę abonamentową ustaloną z góry za miesiąc pracy agencji SEO
  • opłatę na ruch na stronie 
  • opłatę za pozycje w wyszukiwarce

Dwa ostatnie rozwiązania to płatność, której klient dokonuje bezpośrednio za efekt współpracy z agencją. Każda forma rozliczania ma swoje plusy i minusy, i to my tak naprawdę musimy zadecydować, która opcja jest dla nas najlepsza. Umowa powinna także uwzględniać długość współpracy i warunki wypowiedzenia. Wystrzegajmy się podmiotów, które stawiają na bardzo długi czas trwania umowy. W dzisiejszych czasach biznes jest na tyle elastyczny, że po kilku miesiącach agencja SEM może okazać się dla nas zbędnym wydatkiem. Zachowajmy to w pamięci, poszukując tych firm, które stawiają na relatywnie krótką współpracę i proste warunki wypowiedzenia umowy.

Kontakt z agencją SEO – przeanalizuj opinie innych klientów

Współpraca z agencją SEO to przede wszystkim bezpośrednia obsługa specjalistów, którzy od lat działają w obszarze e-marketingu i doskonale wiedzą, że najważniejsze informacje i wiedzę nie tylko o firmie, ale również o branży zdobędą bezpośrednio u źródła. Dlatego też warto sprawdzić, w jaki sposób przebiega kontakt wybranej agencji ze swoimi klientami.

Poprawa pozycji w wyszukiwarce
 

Czy jest to kontakt bezpośredni pozycjonera, który zajmuje się obsługą naszej marki? A może w tym celu dedykowany jest opiekun klienta, który nie tylko podejmie kwestie techniczne, ale będzie w stanie odpowiedzieć nam na inne, nurtujące pytania. Ważne, by obsługiwała nas jedna, maksymalnie dwie osoby. Gdy za każdym razem naszą sprawę przejmuje inny pracownik agencji, odpowiedzialność za potencjalne niedociągnięcia, błędy i słabą jakość usług rozmyje się i w efekcie ciężko będzie nam zweryfikować, na jakim etapie i kto popełnił pomyłkę. O politykę współpracy na linii agencja – klient możemy bezpośrednio zapytać samą agencję, jednak najbardziej wiarygodne informacje otrzymamy oczywiście od dotychczasowych klientów.

Z jakich narzędzi korzysta agencja SEO?

Na samym końcu warto poruszyć kwestię infrastruktury i zasobów, jakimi agencja SEO dysponuje. Im bardziej zaawansowane oprogramowanie jest do dyspozycji specjalistów i im większa liczba specjalistów jest zaangażowana w pracę nad naszą stroną, tym lepsze będą finalne efekty pracy. 

Nie bójmy dopytać się o takie kwestie jak wykorzystywane oprogramowanie, sposoby na zwiększenie popularności strony, liczbę pracowników, która zaangażowana będzie w działania na naszej stronie i kwestie związane z potencjalnym dzieleniem się wiedzą. Odpowiedzi na te pytania mogą nieco ułatwić nam wybór i wyselekcjonować te agencje marketingowe, które charakteryzują się najwyższym potencjałem.

Shares: