Zdrowie

Manometria anorektalna – przygotowanie i przebieg badania

Manometria anorektalna nazywana inaczej manometrią odbytu i odbytnicy to wysokospecjalistyczne badanie diagnostyczne pozwalające wykryć wiele patologii dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Na badanie może skierować lekarz proktolog, gastroenterolog czy specjalista podstawowej opieki zdrowotnej. Sprawdź, jakie są wskazania do manometrii anorektalnej i na czym ona polega.

Czym jest manometria anorektalna?

Manometria anorektalna to badanie, w którym lekarz ocenia pracę zwieraczy odbytu. Najczęściej jest wykonywana u pacjentów, którzy mają przejść zabiegi operacyjne końcowego odcinka przewodu pokarmowego lub skarżą się na nietrzymanie/popuszczanie stolca bądź długotrwałe zaparcia.

Badanie pozwala ocenić spoczynkową oraz skurczową czynność zwieraczy odbytu, a także koordynację podczas próby parcia i ocenę progów uczucia (dzięki wykorzystaniu cewnika z balonem, który stopniowo wypełnia się wodą bądź powietrzem).

Manometria anorektalna – wskazania do badania

Najczęstsze wskazania do manometrii anorektalnej to m.in.:

  • uporczywe zaparcia,
  • nietrzymanie stolca,
  • podejrzenie choroby Hischpruga (charakteryzującej się brakiem splotów nerwowych w jakiejś części przewodu pokarmowego),
  • wypadanie odbytnicy,
  • podejrzenie choroby Crohna,
  • ocena funkcji odbytu i odbytnicy po lub przed zabiegami chirurgicznymi obejmującymi końcowy odcinek układu pokarmowego.

Przygotowanie do badania i przebieg manometrii anorektalnej

Przed planowaną manometrią anorektalną należy wykonać lewatywę. Nie trzeba przechodzić na specjalistyczną dietę, ale zalecane jest powstrzymać się od przyjmowania pokarmów i picia na 3-4 godziny przed zabiegiem. Należy również odstawić wszystkie leki działające skurczowo bądź rozkurczowo, ponieważ mogłyby zafałszować wyniki.

Manometrię anorektalną lekarz wykonuje za pomocą specjalistycznych narzędzi – trzech niewielkich sond, aparatury służącej do rejestracji obrazu, a także komputera z oprogramowaniem pozwalającym na zapis i analizę wyników.

Manometria anorektalna trwa od 30 do 60 minut i jest bezbolesna, w razie konieczności pacjent otrzymuje leki uspokajające. Następnie badany kładzie się na lewym boku ze zgiętymi nogami. Specjalista wprowadza przez odbyt sondę z niewielkim balonikiem połączonym z aparaturą zbierającą pomiary. Lekarz może oprosić o próbę parcia na cewnik, rozluźnienie mięśni zwieracza i zaciśnięcie ich. W trakcie badania specjalista może również zapytać o odczucia (np. parcie na stolec, uczucie wypełnienia jelit).

Chcesz wykonać manometrię anorektalną we Wrocławiu? Zgłoś się do gabinetu dr hab. n. med. Doroty Waśko-Czopnik – specjalistki chorób wewnętrznych, gastroenterologii oraz dietetyki. Otrzymasz fachową, holistyczną pomoc, a wszelkie badania i zabiegi zostaną wykonane na najnowocześniejszej, precyzyjnej aparaturze. Wejdź na stronę waskoczopnik.pl i umów się na pierwszą wizytę już dziś. Ciesz się życiem bez dolegliwości!

Shares: