Moda

Kupujemy zimowy płaszcz męski – kilka drobiazgów, na które trzeba zwrócić uwagę

Dobrze dobrany płaszcz to bardzo istotna część męskiej garderoby. Odgrywa nie tylko ogromną rolę praktyczną, chroniąc swojego posiadacza przed chłodem w jesienne i zimowe dni, lecz jest także ważnym elementem, który w dużej mierze wpływa na to, jak będzie nas odbierać otoczenie. Jaki fason płaszczy męskich dominuje w tym sezonie na sklepowych witrynach i półkach? Przyjrzyjmy się wariantom, proponowanym obecnie przez producentów odzieżowych.

Płaszcz zimowy z kapturem czy bez?

Kaptur to specyficzny dodatek. W myśl zasad, jakie rządzą dzisiejszą modą – budzi przeważnie skojarzenia sportowe. Najczęściej można się na niego natknąć przy bluzach sportowych lub casualowych kurtkach zimowych. Często bywa obszyty futrem. Pytanie, czy decydować się na płaszcz męski z kapturem, czy też bez niego jest w istocie pytaniem o to, w jakich sytuacjach planujemy korzystać z nowego nabytku. Jeżeli przeznaczenie naszego nowego płaszcza ma być wybitnie oficjalne – lepiej nie decydujmy się na kaptur.

Patrząc z drugiej strony, taki dodatek jest szalenie wygodny oraz przydatny, szczególnie w wietrzne, zimne dni. Kaptur doceniają też wszyscy zapominalscy, którzy nie zawsze mają przy sobie czapkę i parasol. Jeżeli więc aspekty praktyczne biorą górę w naszym przypadku, wybierajmy modele z kapturem.

Kupujemy zimowy płaszcz męski - kilka drobiazgów, na które trzeba zwrócić uwagę

Pasek w płaszczu zimowym

To, czy wybierzemy dla siebie wersję okrycia, jakim jest płaszcz męski, z paskiem lub też bez niego – powinno być podyktowane tym, jaką aktualnie mamy sylwetkę. Pasek pasuje bardziej osobom szczupłym, które mogą w ten sposób podkreślić swoją talię. Zastosowanie tego dodatku przy bardziej masywnej budowie ciała będzie skutkować podkreśleniem cech, które raczej należy tuszować.

Pasek przy płaszczu będzie też bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy noszący go mężczyzna jest szeroki w ramionach i węższy w pasie. Doskonale podkreśli męską sylwetkę, a sam właściciel płaszcza będzie prezentować się bardzo korzystnie.

A co z kieszeniami w płaszczach na zimę?

Wbrew pozorom to bardzo ważny drobiazg. Rozmieszczenie kieszeni, ich rozmiar i rodzaj zapięcia mogą być – w zależności od trafnego wyboru modelu płaszcza – zmorą lub prawdziwym ułatwieniem. Standardowym dodatkiem w męskich płaszczach, którego nie stosuje się w garderobie damskiej, jest kieszeń wewnętrzna. Warto sprawdzić jej rozmiar – tak by móc spokojnie zmieścić tam portfel.

Ostatnio dużą popularnością cieszą się zapięcia kieszeni na suwak. Dobrze jest jednak mieć na uwadze, że takie wyjście jest nieco casualowe. Gdy szukamy bardziej biznesowego modelu, wybierajmy płaszcz z kieszeniami na guziki.

Dyskusyjną sprawą jest umieszczenie dodatkowych kieszonek na piersi. Jest to niewątpliwie podyktowane względami wygody, jednak jest to delikatne naruszenie standardowego fasonu, jaki tradycyjnie powinien mieć płaszcz męski.

Krój kołnierza

Mężczyzna w dobrze skrojonym płaszczu, idący z podniesionym kołnierzem – przywodzi od razu na myśl stare filmy z Humphreyem Bogartem. Czy decydować się na bardziej widoczny kołnierz, czy też szukać rozwiązań raczej umiarkowanych? Obecnie dąży się raczej do minimalizacji tego elementu. Jeżeli jednak lubimy krój płaszczy z większym kołnierzem, prawdopodobnie również znajdziemy coś dla siebie w bogatej ofercie dzisiejszych producentów odzieżowych.

Kilka powyższych uwag nie wyczerpuje naturalnie całego tematu, jakim jest dobry wybór płaszcza dla mężczyzny. Mamy jednak nadzieję, że okażą się one pomocne i pozwolą przynajmniej wyrobić sobie podstawowe pojęcie, czego unikać w trakcie dobierania części garderoby, jaką jest płaszcz męski.

Shares: