Finanse

Jakie wymagania trzeba spełnić do ubezpieczenia domu?

Kupno polisy mającej zabezpieczyć nieruchomość jest bardzo rozsądnym działaniem, które może znacznie pomóc w przypadku wielu niespodziewanych zdarzeń. Jak to jednak bywa, konieczne jest spełnienie różnych formalności. Interesuje Cię ubezpieczenie domu? Co jest potrzebne i jakie dokumenty są wymagane?

Jak ubezpieczyć dom?

Większość ubezpieczycieli oferuje możliwość ubezpieczenia domu przez internet.
To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie tylko pozwala na wykupienie polisy bez wychodzenia z domu, ale też ogranicza wszelkie formalności do minimum.

Ubezpieczenie domu – dokumenty, które będą dobrym ułatwieniem

Podczas zakupu polisy na dom lub mieszkanie konieczne jest podanie konkretnych sum ubezpieczenia, czyli kwoty maksymalnej, która może być wypłacona w przypadku szkody. W większości przypadków uznaje się, że na przykład wyposażenie powinno być objęte polisą o sumie odpowiadającej jego całkowitej wartości. Warto więc wcześniej stworzyć spis ruchomości. Chodzi na przykład o meble, sprzęty RTV i AGD (oczywiście, jeśli wybierana polisa uwzględnia ubezpieczenie ruchomości – wyposażenia). Jeśli pojawi się szkoda, będzie można skrócić czas i ograniczyć formalności potrzebne otrzymania odszkodowania.

Dobrze mieć świadomość, że nie wszystkie rzeczy mogą być uznane w OWU za wyposażenie mieszkania. Dotyczy to m.in. rękopisów, papierów wartościowych i zwierząt. Warto wiedzieć, że wyłączenia mogą objąć także przedmioty kolekcjonerskie i dzieła sztuki, jeśli przed szkodą nie zostały wycenione przez rzeczoznawcę.

Jako że dokumentacja związana z ubezpieczeniem domu jest sprawdzana po wystąpieniu szkody, zaleca się zachowanie rachunków i faktur. Informacje, które będą stanowiły dowód poniesionej straty i jej wartości, szczególnie w kontekście zniszczonych dóbr ruchomych, ułatwią proces uzyskania odszkodowania.

Jak ubezpieczyć dom kupiony na kredyt?

W wielu przypadkach bank wymaga od klientów biorących kredyt na zakup nieruchomości wykupienia także polisy zabezpieczającej. Instytucje te mogą kusić ograniczeniem formalności, proponując przygotowaną przez siebie polisę – jednak niekoniecznie będzie to optymalne dla nas rozwiązanie. Wbrew pozorom, samodzielne zatroszczenie się o formalności nie jest skomplikowane, a możemy o wiele lepiej dobrać zakres ochrony do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie domu – na co zwracać uwagę?

Zdrowy rozsądek podpowiada, by nigdy nie podpisywać dokumentów bez wcześniejszego zapoznania się z nimi. Akceptacja warunków towarzystwa ubezpieczeniowego wiąże się ze zgodą z informacjami zawartymi w OWU. To dokument, który koniecznie trzeba przeanalizować. Znajdują się tam sytuacje, które są objęte ubezpieczeniem i co ważniejsze – wyłączenia. Znajdziemy tam także różnego rodzaju limity i wyłączenia – czyli sytuacje, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Kupując ubezpieczenie, warto zwracać uwagę na to, by było dopasowane do indywidualnych potrzeb. Osoby posiadające psa mogą dodatkowo ubezpieczyć pupila, a właściciele rowerów wykupić opcję na wypadek kradzieży jednośladu.

Shares: