Jakie wymagania trzeba spełnić do ubezpieczenia domu

Jakie wymagania trzeba spełnić do ubezpieczenia domu?

Kupno polisy mającej zabezpieczyć nieruchomość jest bardzo rozsądnym działaniem, które może znacznie pomóc w przypadku wielu niespodziewanych zdarzeń. Jak to jednak bywa, konieczne jest spełnienie różnych formalności. Interesuje Cię ubezpieczenie domu? Co jest potrzebne i jakie dokumenty są wymagane?

Jak ubezpieczyć dom?

Większość ubezpieczycieli oferuje możliwość ubezpieczenia domu przez internet.
To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie tylko pozwala na wykupienie polisy bez wychodzenia z domu, ale też ogranicza wszelkie formalności do minimum.

Ubezpieczenie domu – dokumenty, które będą dobrym ułatwieniem

Podczas zakupu polisy na dom lub mieszkanie konieczne jest podanie konkretnych sum ubezpieczenia, czyli kwoty maksymalnej, która może być wypłacona w przypadku szkody. W większości przypadków uznaje się, że na przykład wyposażenie powinno być objęte polisą o sumie odpowiadającej jego całkowitej wartości. Warto więc wcześniej stworzyć spis ruchomości. Chodzi na przykład o meble, sprzęty RTV i AGD (oczywiście, jeśli wybierana polisa uwzględnia ubezpieczenie ruchomości – wyposażenia). Jeśli pojawi się szkoda, będzie można skrócić czas i ograniczyć formalności potrzebne otrzymania odszkodowania.

Dobrze mieć świadomość, że nie wszystkie rzeczy mogą być uznane w OWU za wyposażenie mieszkania. Dotyczy to m.in. rękopisów, papierów wartościowych i zwierząt. Warto wiedzieć, że wyłączenia mogą objąć także przedmioty kolekcjonerskie i dzieła sztuki, jeśli przed szkodą nie zostały wycenione przez rzeczoznawcę.

Jako że dokumentacja związana z ubezpieczeniem domu jest sprawdzana po wystąpieniu szkody, zaleca się zachowanie rachunków i faktur. Informacje, które będą stanowiły dowód poniesionej straty i jej wartości, szczególnie w kontekście zniszczonych dóbr ruchomych, ułatwią proces uzyskania odszkodowania.

Jak ubezpieczyć dom kupiony na kredyt?

W wielu przypadkach bank wymaga od klientów biorących kredyt na zakup nieruchomości wykupienia także polisy zabezpieczającej. Instytucje te mogą kusić ograniczeniem formalności, proponując przygotowaną przez siebie polisę – jednak niekoniecznie będzie to optymalne dla nas rozwiązanie. Wbrew pozorom, samodzielne zatroszczenie się o formalności nie jest skomplikowane, a możemy o wiele lepiej dobrać zakres ochrony do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie domu – na co zwracać uwagę?

Zdrowy rozsądek podpowiada, by nigdy nie podpisywać dokumentów bez wcześniejszego zapoznania się z nimi. Akceptacja warunków towarzystwa ubezpieczeniowego wiąże się ze zgodą z informacjami zawartymi w OWU. To dokument, który koniecznie trzeba przeanalizować. Znajdują się tam sytuacje, które są objęte ubezpieczeniem i co ważniejsze – wyłączenia. Znajdziemy tam także różnego rodzaju limity i wyłączenia – czyli sytuacje, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Kupując ubezpieczenie, warto zwracać uwagę na to, by było dopasowane do indywidualnych potrzeb. Osoby posiadające psa mogą dodatkowo ubezpieczyć pupila, a właściciele rowerów wykupić opcję na wypadek kradzieży jednośladu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij