Lifestyle

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?

Żyjemy w czasach, w których nowe technologie są coraz bardziej zaawansowane, a ich cel jest jeden: maksymalizacja doświadczeń z ich użytkowania. Jednym z przykładów są słuchawki bezprzewodowe – urządzenie niewielkich rozmiarów, ale o bardzo dużych możliwościach. Jakie cechy powinny mieć solidne słuchawki bezprzewodowe, aby zapewniały dobrą jakość dźwięku i jak największy komfort w użytkowaniu? Przyjrzyjmy się kilku najistotniejszym parametrom słuchawek Bluetooth i sprawdźmy, na co zwracać uwagę przed ich zakupem.

1. Standard Bluetooth

O ile w przypadku słuchawek na kablu nie ma on znaczenia, o tyle dla bezprzewodowych technologia Bluetooth jest kluczowym parametrem. Decyduje o prędkości i zasięgu połączenia, a te kwestie są fundamentalne, gdy korzysta się ze słuchawek na Bluetooth. Od kilku lat obowiązującym standardem jest Bluetooth 5, chociaż dostępne są już kolejne modyfikacje od wersji 5.1, aż do 5.5. Każda kolejna wersja standardu oznacza np. ulepszenia w zakresie transmisji dźwięku, zasięgu i zużycia energii. Właśnie dlatego warto wybrać najlepsze słuchawki bezprzewodowe pod względem tego parametru. Co istotne, standard Bluetooth przekłada się także na jakość rozmów, miejmy na uwadze, że wpływ na wyraźny dźwięk ma nie tylko mikrofon.

2. Czas pracy

Każde urządzenie bezprzewodowe daje bardzo duży komfort użytkowania, szczególnie że można zapomnieć o plątaninie kabli. Jednak trzeba pamiętać o naładowaniu baterii co jakiś czas. Długość działania baterii może znacząco wpłynąć na wygodę użytkowania oraz doświadczenie związane z korzystaniem ze słuchawek bezprzewodowych, szczególnie wraz z rosnącą popularnością mobilności i aktywnego trybu życia. Niektóre modele słuchawek mogą być wyposażone w etui, które zapewni im dodatkowe doładowanie. W efekcie mogą być użytkowane nawet przez kilkanaście godzin, co istotne np. podczas joggingu i słuchania muzyki podczas pokonywania dłuższych tras.

3. Konstrukcja

A jeśli już mowa o bieganiu, warto w kontekście aktywności sportowych wspomnieć o konstrukcji słuchawek. Bezprzewodowe słuchawki nauszne to raczej propozycja dla osób, które słuchają muzyki w domu albo np. w podróży. Do biegania czy rozmów o wiele praktyczniejsze będą słuchawki douszne i dokanałowe, z uwagi na ich kompaktowe rozmiary. Jeśli chodzi o wybór między tymi ostatnimi typami, rolę odgrywa tutaj wygoda i to, aby ucho przy długotrwałym słuchaniu jak najmniej się męczyło.

4. Kompatybilność, funkcje dodatkowe

W przypadku bezprzewodowych słuchawek ważne jest, by bez problemu można je było sparować z urządzeniami, z których korzystamy. Zweryfikujmy zatem, czy upatrzony model będzie zgodny ze sprzętem, który chcemy z nimi łączyć.

Dziś na rynku dostępne są słuchawki z wieloma różnymi funkcjami, które doskonale wpływają na doświadczenia w ich użytkowaniu. Warto wspomnieć choćby o aktywnej redukcji szumów (ANC). Dzięki niej wiatr czy inne hałasy z otoczenia będą wyciszane i nie wpłyną negatywnie na jakość odbieranego dźwięku. Jeśli zależy nam na jak najlepszym odwzorowaniu dźwięku, to warto też zwrócić uwagę na to, czy słuchawki są jednodrożne czy dwudrożne. Ten drugi typ słuchawek zapewni nam potężne głębokie basy i czyste wysokie tony, wzbogacając słuchowe doznania.

 

*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.

 

Shares: