Sport

Jakie efekty daje trening crossfit?

Treningi crossfit są w miarę młodym terminem w świecie fitnessu. Jednak z czasem zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest bardzo wymagającym treningiem wytrzymałościowo-siłowym. Według badań podczas jednej sesji można spalić nawet 1000 kilokalorii, a regularne treningi mogą sprawić, że nasze ciało stanie się jędrne, szczupłe i wzmocnione. Czym tak naprawdę jest crossfit i czy nadaje się dla każdego?

Co to jest crossfit?

Crossfit jest uniwersalnym programem treningowym, który jest alternatywą dla monotonnych treningów na siłowni. Ćwiczenia angażują całe ciało ze szczególnym skupieniem na mięśniach brzucha, ud i pośladków. Treningi są bardzo intensywne, jednak mogą je wykonywać osoby na każdym poziomie sprawności fizycznej. Przynoszą szybkie efekty w postaci wymarzonej sylwetki i lepszej kondycji. Jednak trzeba być wytrwałym i mieć determinację w dążeniu do tego celu. Wiele osób może być nieco zdziwionych faktem, że treningi crossfit wykonuje się bez przerwy. Właśnie głównie dzięki temu nasze mięśnie przyzwyczajają się do wysiłku i uczą się odpoczywać przy mniej intensywnych ćwiczeniach. W crossfit łączy się ćwiczenia z podnoszeniem ciężarów oraz wykorzystujące sprawność atletyczną. Brzmi strasznie, jednak da się to polubić! Niezwykle ciekawie opowiada o tym jak się zakochała w crossficie – autorka Bloga Amandy. Aby przeczytać artykuł kliknij tutaj.

Z jakich ćwiczeń składa się trening crossfit?

Sporo osób zastanawia się, jak wygląda przykładowy trening crossfit. Tak naprawdę ćwiczeń crossfit jest bardzo dużo, ale można je modyfikować na każdy sposób (oczywiście pod okiem trenera lub kogoś kto ma jakąkolwiek wiedzę na ten temat). Ważna w crossficie jest 15-minutowa  rozgrzewka, od której wszystko się zaczyna. Następnie przechodzi się do części WOD, czyli Workout of the Day i na koniec przeprowadza się 10-minutowe rozciąganie – ważne dla rozluźnienia mięśni, uniknięcia kontuzji i zniwelowania zakwasów na drugi dzień. Jak widać najważniejszym etapem treningu jest WOD, podczas którego wykonuje się przeróżne ćwiczenia, takie jak:

  • pompki
  • przysiady z wyskokiem
  • skakanie na skakance
  • brzuszki z odbijaniem piłki
  • różnorodne ćwiczenia z hantlami
  • sprinty

Intensywność i stopień zaawansowania ćwiczeń oraz ilość powtórzeń są indywidualną kwestią osoby wykonującej ćwiczenia. Oczywiście trener na pewno dostosuje intensywność do każdej osoby w taki sposób, aby się nie obciążyć, ale też żeby treningi były dla nas pewnego rodzaju wyzwaniem. Początkujący nie powinni przesadzać, ponieważ może skończyć się to kontuzją. Dla osób początkujących część WOD to 400 metrów sprintów i zrobienie jak największej ilości podciągnięć podczas całego treningu. Dodatkowo po 5 podciągnięć, 10 pompek i 15 przysiadów – w różnych kombinacjach. Więcej przykładowych ćwiczeń i zalet wynikających z treningów crossfit można znaleźć w artykule – https://www.activ8.pl/crossfit-dla-poczatkujacych/. Brzmi jak wyzwanie? Jednak warto się go podjąć!

Jakie efekty daje trening crossfit?

Kiedy widać efekty po treningu crossfit?

Efekty można zauważyć już po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń. Najlepsze rezultaty przynoszą treningi 3 razy w tygodniu, jednak dla osób początkujących wystarczy jeden lub dwa. Szybko zauważymy, że nasze ciało formuje się i ujędrnia. Dodatkowo będziemy mogli się cieszyć świetną kondycją.

 

Shares: