Dzieci

Jak wybrać szkołę średnią? Porady dla ósmoklasistów i ich rodziców

Jak wybrać szkołę średnią? To pytanie zadaje sobie wielu ośmioklasistów, ale i zastanawiają się nad tym ich rodzice, wszak zależy im na przyszłości swoich pociech. Oczywiście odpowiedź na nie nie jest łatwa, jednak postaramy się Wam pomóc w dokonaniu najlepszej decyzji. Oto nasze wnioski.

Liceum czy technikum? Oto jest pytanie!

Wraz ze zmianą systemu edukacji i powrotem do 8 letniej szkoły podstawowej uczniowie już rok szybciej muszą podjąć decyzję, co do wyboru dalszej drogi edukacji. Należy tutaj wziąć pod uwagę swoje umiejętności. Można zastanowić się czy lepiej wybrać liceum, a może techniku, jednak ciężko jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Wybór szkoły średniej może Wam nastręczać sporo problemów, ale również spędzać sen z powiek. Oczywiście, że każda szkoła ma wiele zalet, ale…Licea już jak wiecie są 4 letnie, po ukończeniu i zdaniu matury macie wykształcenie średnie i tak naprawdę jesteście teoretykami, zatem znalezienie pracy będzie trudniejsze. Jednak w liceach jest też zdecydowanie wyższy poziom nauczania, wszak w założeniu mają one przygotowywać do dalszej edukacji czyli studiów wyższych. Z kolei technika dają zawód, wszak podczas nauki odbywa się także praktyki, zatem uczy się zdobywać zawód, jednak nacisk nie jest w tak dużej mierze kładziony na teorię. Po obronie technika i zdaniu matury macie wykształcenie średnie i tytuł technika. Zapewne będzie Wam łatwiej znaleźć prace, choć oczywiście nie oznacza to, że nie możecie kontynuować nauki na studiach.

Co chcę robić w przyszłości? Odpowiedz sobie na to pytanie

Na samum początku warto zadać sobie pytanie, co chcemy robić w przyszłości, ale również jakie mamy preferencje. Wszak wybór odpowiedniej szkoły średniej poniekąd generuje w duże mierze dalszą część edukacji. Owszem można wybrać profil humanistyczny, a później starać się dostać na studia medyczne, ale bądźmy szczerzy będzie to zdecydowanie trudniejsze, wszak na profilach matematyczno-fizycznych nacisk kładziony jest na przedmioty ścisłe, a to właśnie je podobnie jak biologię trzeba zdać najlepiej. To oczywiście nie oznacza, że nie można wybrać liceum humanistycznego, ale później czeka Was jeszcze trudniejsze przygotowanie się do matury, będzie bardziej pracochłonne, ale i czasochłonne, a wielu przypadkach będzie konieczność korzystania z dodatkowych korepetycji, tak aby poznać poziom rozszerzony z danego przedmiotu. Wiadomo podczas nauki w szkole średniej wszystko może Wam się zmienić, ale jednak warto już teraz odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co chcę robić w przyszłości?”

Prestiżowe czy mniej prestiżowe?

Kolejnym ważnym elementem jest prestiż danej szkoły. Jeżeli zależy Wam na dostaniu się do tej zdecydowanie bardziej prestiżowej, konieczne jest posiadanie bardzo dobrych wyników w nauce, wszak dedykowane jest tylko do najlepszych uczniów. Również edukacja jest na wyższym poziomie, dotyczy to także oczekiwań wobec uczniów. Ma to wiele zalet, gdyż dzięki takiej szkole zdecydowanie lepiej przygotujecie się do matury, a później możecie dostać się na najlepsze uczelnie w Polsce. Oczywiście nie oznacza to, że jeżeli macie gorsze stopnie, to w szkole średniej ich nie poprawicie, ale będziecie musieli bardziej się starać. Naszym zdaniem jednak lepiej mierzyć wyżej.

Prywatna czy państwowa szkoła średnia?

Do wyboru są oczywiście państwowe, ale i prywatne szkoły. Czy któreś są lepsze? Trudno powiedzieć, trzeba by porównać konkretne. Jednak dużą wadą prywatnych jest konieczność płacenia czesnego, a przecież zamiast tego rodzice mogą odłożyć je na studia dziecka. Dzięki temu sfinansują mu pobyć w akademiku. Musicie jeszcze zastanowić się czy lepiej iść do szkoły średniej, która jest w pobliżu, czy poświęcić się i dojeżdżać. Otóż również tutaj wiele zależy od tego czego oczekujecie, ale bądźmy szczerzy najlepsze szkoły średnie są w większych miastach.

Jak wybrać szkołę średnią? Jak już wiecie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ale na pewno warto przeczytać nasz poradnik, gdyż dzięki niemu odpowiecie sobie na pytanie, czego oczekujecie. Nie mniej naszym zdaniem lepiej wybrać najbardziej prestiżową szkołę, gdyż wtedy łatwiej dostać się na najlepsze kierunki studiów i to na państwowych uczelniach.

Shares: