Dzieci

Jak wybrać odpowiedni model plecaka szkolnego dla swojego dziecka?

Skompletowanie wyprawki szkolnej stanowi niemałe wyzwanie, i to bez względu na wiek dziecka. Muszą się w niej znaleźć artykuły piśmiennicze, zeszyty czy książki. Niemałą rolę odgrywają również plecaki szkolne, których wybór wcale nie jest tak prosty jak się wydaje. Pomimo, iż w sklepach dostępnych jest wiele modeli, warto wiedzieć, jakie aspekty wziąć pod uwagę, wybierając plecak szkolny.

Plecak dobrany do wieku dziecka

Podstawową rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest to, czy dany model plecaka szkolnego dopasowany jest do wieku dziecka oraz jego wzrostu i wagi. Większość produktów podaje tego typu informacje i naprawdę warto się nimi kierować. Chodzi przede wszystkim o to, aby plecaki szkolne nadmiernie nie obciążały kręgosłupa. Dobrze, aby były odpowiednio wyprofilowane, co pozwala w jeszcze większym stopniu rozłożyć ciężar na plecach. Nie bez znaczenia jest również pojemność plecaka – zwykle modele przeznaczone dla starszych dzieci są większe, gdyż te muszą zabrać ze sobą znacznie więcej rzeczy, wybierając się do szkoły.

Odpowiednia ilość przegródek

Plecaki szkolne powinny mieć odpowiednią ilość przegródek, tak aby dziecko mogło swobodnie porządkować w nich swoje rzeczy. Dzięki temu o wiele łatwiej jest im odnaleźć to, co akurat okazuje się potrzebne. Dobrze, jeśli plecaki szkolne posiadają osobną przegródkę na picie – zwykle znajduje się ona na boku plecaka, przez co w razie wylania płyn nie zaleje książek czy zeszytów. Optymalna ilość dużych przegród w plecaku to 2-3, do tego może dojść taka sama ilość małych przegródek. Warto przypominać dzieciom o regularnych porządkach w plecaku, który na co dzień noszą ze sobą do szkoły. Procedura powinna polegać na przejrzeniu wszelkich przegródek, dzięki czemu mamy pewność, że w plecaku znajdują się wyłącznie potrzebne dziecku rzeczy, co dodatkowo odciąża ich kręgosłup.

Design dla dziecka i nastolatka

Dokonując wyboru plecaka szkolnego, nie sposób nie zwrócić uwagi na jego design. Jest to niezwykle istotny aspekt, choć nie tyle dla rodziców, co dla dzieci oraz nastolatków. Pamiętajmy przy tym, że zwykle małe dzieci wolą kolorowe modele plecaków. Postarajmy się jednak, aby były one uniwersalne, dzięki czemu plecaki szkolne posłużą im przez dłuższy okres czasu. Nastolatkom natomiast pozwólmy wybrać plecak we własnym zakresie, mając tym samym pewność, że chętnie będą go zabierać ze sobą do szkoły. Pamiętajmy, że nawet w przypadku starszych dzieci nie są rekomendowane torby na ramię, a właśnie odpowiednio wyprofilowane plecaki.

Shares: