Zdrowie

Jak wybrać najlepszą odżywkę? Które odżywki i suplementy diety są godne uwagi?

Odżywki i suplementy diety stanowią istotną część wydatków każdego z nas. Jak wybrać najlepszą odżywkę? Postanowiliśmy sprawdzić.

Czym są suplementy?

Suplementem diety, zgodnie z aktualnym prawem nazwać można produkt będący źródłem witamin, składników mineralnych, makroskładników czy innych substancji które będą wykazywały efekt fizjologiczny w naszym organizmie. W założeniu stosowanie suplementów ma za zadanie wspierać funkcjonowanie człowieka. Jednocześnie nie mogą one wykazywać działania porównywalnego z produktem leczniczym.

Po co brać suplementy?

Jak wspomniałem – suplement ma za zadanie wspierać funkcjonowanie organizmu, a także uzupełnić zbilansowaną dietę (a nie ją zastąpić! Z pewnością kojarzycie tekst pojawiający się na opakowaniach/etykietach suplementów diety). Mówiąc bardziej zrozumiale – jeśli Wasza dieta jest zróżnicowana, zdrowa, oparta o małoprzetworzone produkty spożywcze, a jednocześnie pragniecie zwiększyć spożycie konkretnego składnika spożywczego (powodem może być jego brak w preferowanych grupach produktów; np. witamina B12 w przypadku diety roślinnej, a także nieodpowiednio niska jego zawartość w konwencjonalnej żywności – idealnym przykładem będzie tu witamina D)

Dlaczego bierzemy suplementy?

Pobudki popychające nas do sięgania po wsparcie pod postacią suplementów i odżywek jest wiele. Może to być wspomniane wyżej zwiększenie spożycia poszczególnych składników (zasadne bądź nie), możemy szukać dodatkowego pobudzenia, poprawy wyników sportowych (przyrost masy mięśniowej, poprawa siły, szybkości etc), smacznych zamienników posiłków, preparatów pozwalających na przygotowanie fit-deserów etc. Dopóki sięganie po to wsparcie, bądź co bądź żywieniowe, znajduje uzasadnienie w naszych codziennych staraniach dietetyczno-treningowych – wszystko gra, gorzej jeśli właśnie u podwalin zdrowego żywienia leży problem…

Co charakteryzuje dobry suplement?

Dobry produkt to przede wszystkim taki którego realnie potrzebujemy. Może to być oczywiście baton proteinowyodżywka białkowakreatynaaminokwasy czy inne odżywki i suplementy diety – pod warunkiem, że:

  • wasza dieta jest prawidłowo zaplanowana, a mimo to „czegoś brakuje”
  • wasz tryb życia realnie zwiększa zapotrzebowanie na te produkty
  • jesteście osobami aktywnymi i poszukujecie sprawdzonych środków ergogenicznych

Oczywiście, możliwe że wpisujecie się w jedną lub wszystkie z wymienionych wyżej grup, clue jest jednak jasny – jeśli konkretnego produktu nie potrzebujecie – nigdy nie będzie on dla Was dobry.

Kolejne aspekty na które należy zwrócić baczną uwagę  to skład oraz pora/sytuacja w której po daną substancję/mieszankę zamierzacie sięgać. W skrócie – chcąc zwiększyć spożycie protein – szukajcie odżywki białkowej będącej przede wszystkim źródłem białka, bez „kolorowych dodatków” pod postacią matrixów ergogenicznych, wyciągów roślinnych etc – zazwyczaj takie produkty zawierają po prostu mniej protein, a to właśnie na nich Wam przecież zależy. Podobnie w przypadku suplementów ergogenicznych dedykowanych sportowcom – szukając kreatyny kup kreatynę, a nie suplement zawierający 30 substancji w dawkach wręcz… homeopatycznych.

Przyjmując suplement wieczorem nie może on zawierać substancji pobudzających, ten dawkowany o świcie – dobrze by nadmiernie nie wyciszał.

Jak znaleźć odżywkę idealną?

  • Po pierwsze – przeanalizuj czy na pewno potrzebujesz wsparcia.
  • Po drugie – przeanalizuj czego Ci potrzeba.
  • Po trzecie – rozeznaj się na rynku – porównaj produkty różnych marek, staraj się wybierać te które na rynku są od dłuższego czasu, producent legitymuje się badaniami z niezależnych laboratoriów i/lub suplementy posiadają certyfikaty czystości od środków zabronionych
  • Po czwarte – porównaj ceny. Prozaiczne, jednak w tej gałęzi rynku jakże istotne – czasem niemal identyczne produkty potrafią różnić się ceną znacznie.
Shares: