Uroda

Jak prawidłowo aplikować podkład mineralny?

Podkłady mineralne to absolutny hit ostatnich lat. Cenione za szeroką gamę kolorystyczną oraz krótki i naturalny skład, są chętnie wybierane przez kobiety lubiące estetyczny i trwały makijaż. Często jednak pojawia się pytanie: jak prawidłowo aplikować taki produkt? Pomocne mogą być m.in. gąbeczki do makijażu.

Podkłady mineralne wyróżniają się na tle pozostałych przede wszystkim zawartością substancji pochodzenia mineralnego. Krótki i naturalny skład pozwala świadomie wybrać to, co jest aplikowane na twarz. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu produkty kosmetyczne nie mają zazwyczaj typowej dla podkładów, kremowej lub półpłynnej postaci. Ich konsystencja bardziej przypomina puder sypki. To sprawia, że wiele osób obawia się po nie sięgać – mając wątpliwości, czy ich aplikacja nie nastręczy problemów. I choć rzeczywiście sposób nakładania tego produktu do make-upu jest nieco inny, wystarczy maksymalnie kilka prób, aby opanować ten proces do perfekcji.

Gąbeczki do makijażu czy pędzle – czym nakładać podkład mineralny?

Wybór właściwego narzędzia, którym zostanie zaaplikowany podkład mineralny, to absolutnie kluczowa sprawa. W tym przypadku nie możesz sobie pozwolić na nakładanie produktu palcami. Przy sypkiej pudrowej konsystencji jest to po prostu niemożliwe.

W zamian masz jednak do wyboru dobrej klasy akcesoria do make-upu. Możesz zdecydować się na:

 • pędzle do aplikacji podkładu – w szczególności polecane są te typu flat top (ze spłaszczoną główką) oraz kabuki,
 • gąbeczki do makijażu – najlepiej o kształcie przypominającym jajko z jednym węższym czubkiem.

Bez względu na to, który typ przyboru wybierzesz, warto postawić na markowe narzędzia – np. oferowane przez polską markę Annabelle Minerals, specjalizującą się również w produkcji podkładów mineralnych.

Czym różni się aplikacja podkładu mineralnego za pomocą gąbeczki i pędzli?

Oba typy akcesoriów pozwalają na równomierne rozprowadzenie kosmetyku na twarzy – tak, aby nie powstały plamy oraz aby pomóc mu się wtopić w cerę. Istnieją jednak różnice w uzyskiwanych efektach. Kiedy sięgasz po:

 • pędzle do podkładu – zapewniasz sobie nieco większe krycie, ponieważ włosie nie wchłania nadwyżek kosmetyku,
 • gąbki do makijażu – uzyskujesz bardziej „rozblendowany” efekt nieskazitelnej skóry, ale musisz liczyć się z tym, że dla uzyskania mocniejszego krycia trzeba użyć nieco większej ilości produktu.

Jak aplikować podkład mineralny krok po kroku?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na pędzle, czy na gąbeczki do makijażu, musisz wiedzieć, w jaki sposób nałożyć mineralny podkład na twarz. Oto najważniejsze zasady.

 1. Dokładnie oczyść i stonizuj twarz. Nałóż krem i poczekaj, aż dobrze się wchłonie.
 2. Delikatnie odkręć wieczko podkładu mineralnego i wysyp niewielką ilość produktu na sitko.
 3. Jeśli stosujesz gąbeczkę do makijażu, zwilż ją wodą i odciśnij.
 4. Delikatnie zanurz gąbeczkę lub pędzel w wysypanym podkładzie.
 5. Aplikuj na skórę ruchem „stemplującym” – nie wcieraj, ale wklepuj cienką warstwą.
 6. Zadbaj o dokładne nałożenie produktu w miejscach trudno dostępnych, takich jak okolice skrzydełek nosa. Jeśli używasz gąbeczki, użyj stożkowej, wąskiej końcówki.
 7. Jeśli jedna warstwa podkładu nie wystarczy, dołóż produkt w miejscach, które wymagają dodatkowej korekcji.

Taki sposób aplikacji zapobiegnie warzeniu się kosmetyku i zapewni ci trwały efekt na długie godziny.

 

Shares: