Lifestyle

Jak osiągnąć work-life balance?

Równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym ma duże znaczenie dla ogólnej jakości życia. Zbyt duża ilość uwagi poświęcana na kwestie zawodowe wpływa negatywnie praktycznie wszystkie aspekty funkcjonowania. Jak osiągnąć work-life balance i prowadzić satysfakcjonujące życie prywatne i zawodowe?

Dlaczego warto zadbać o work-life balance?

Choć mogłoby się wydawać, że osiągnięcie work-life balance nie powinno przysparzać nikomu zbyt dużego problemu, często bywa zupełnie odwrotnie! Aktualnie wypalenie zawodowe, nieustanne zmęczenie i zaniedbywanie życia rodzinnego to podstawowe problemy społeczne. Pracoholizm wiąże się z negatywnymi skutkami zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Dzięki osiągnięciu równowagi między tymi dwoma strefami można w znacznym stopniu podnieść efektywność pracy, a także umożliwić sobie realizowanie swoich pasji i dbanie o wyznawane wartości.

Work-life balance – wskazówki praktyczne

W teorii osiągnięcie work-life balance jest bardzo proste. Jednak w praktyce wygląda to zdecydowanie gorzej. Jakie sposoby ułatwią zrównoważenie pracy i życia prywatnego?

  • Praca tylko w pracy – obowiązków zawodowych nie należy wynosić z pracy. Laptop służbowy w domu – zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Zbyt duża ilość czasu poświęconego na obowiązki zawodowe wpływa na spadek efektywności, zwiększa irytację, poziom stresu i zmęczenia. Zdecydowanie należy zrezygnować z praktyki wynoszenia obowiązków zawodowych poza miejsce pracy.
  • Jasne określenie granic – wyznaczenie samemu sobie czasu na pracę, na odpoczynek, na realizację pasji i spotkania z bliskimi ułatwi samokontrolę i skrócenie czasu wykonywania zadań.
  • Wyznaczenie priorytetów – najważniejsze zadania, z najpilniejszymi priorytetami powinny być wykonywane na początku ze względu na to, że pierwsze godziny pracy z reguły wiążą się z większą wydajnością.
  • Zwiększenie produktywności – większa wydajność w wykonywaniu zadań umożliwia skrócenie czasu pracy. Podstawą do jej osiągnięcia jest zadbanie o odpoczynek. Wyznaczenie stałych godzin snu to podstawa dobrego samopoczucia. W sypialni warto umieścić wygodne łóżko i materac dopasowany do potrzeb użytkownika. Szeroki wybór materacy oferuje Hilding.pl. Odpowiednie wsparcie całego ciała, twardość dopasowana do wagi i wysoka jakość wykonania z hipoalergicznych materiałów, to podstawa głębokiego snu.

Work-life balance, a wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe jest coraz częstszym problemem, którego źródłem jest z reguły niezachowywanie balansu między domem, a pracą. Wyczerpanie, nadmierny stres i brak czasu dla siebie mogą szybko wywołać niechęć do pracy i zmęczenie uniemożliwiające komfortowe funkcjonowanie. Właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie swoich wartości, umiejscowienie wśród nich pracy i realizowanie każdej z nich z taką samą troską. W końcu czy praca jest ważniejsza od rodziny, znajomych i pasji?

Artykuł powstał przy współpracy z Hilding.pl

Shares: