Jak osiągnąć work-life balance?

Jak osiągnąć work-life balance?

Równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym ma duże znaczenie dla ogólnej jakości życia. Zbyt duża ilość uwagi poświęcana na kwestie zawodowe wpływa negatywnie praktycznie wszystkie aspekty funkcjonowania. Jak osiągnąć work-life balance i prowadzić satysfakcjonujące życie prywatne i zawodowe?

Dlaczego warto zadbać o work-life balance?

Choć mogłoby się wydawać, że osiągnięcie work-life balance nie powinno przysparzać nikomu zbyt dużego problemu, często bywa zupełnie odwrotnie! Aktualnie wypalenie zawodowe, nieustanne zmęczenie i zaniedbywanie życia rodzinnego to podstawowe problemy społeczne. Pracoholizm wiąże się z negatywnymi skutkami zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Dzięki osiągnięciu równowagi między tymi dwoma strefami można w znacznym stopniu podnieść efektywność pracy, a także umożliwić sobie realizowanie swoich pasji i dbanie o wyznawane wartości.

Work-life balance – wskazówki praktyczne

W teorii osiągnięcie work-life balance jest bardzo proste. Jednak w praktyce wygląda to zdecydowanie gorzej. Jakie sposoby ułatwią zrównoważenie pracy i życia prywatnego?

  • Praca tylko w pracy – obowiązków zawodowych nie należy wynosić z pracy. Laptop służbowy w domu – zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Zbyt duża ilość czasu poświęconego na obowiązki zawodowe wpływa na spadek efektywności, zwiększa irytację, poziom stresu i zmęczenia. Zdecydowanie należy zrezygnować z praktyki wynoszenia obowiązków zawodowych poza miejsce pracy.
  • Jasne określenie granic – wyznaczenie samemu sobie czasu na pracę, na odpoczynek, na realizację pasji i spotkania z bliskimi ułatwi samokontrolę i skrócenie czasu wykonywania zadań.
  • Wyznaczenie priorytetów – najważniejsze zadania, z najpilniejszymi priorytetami powinny być wykonywane na początku ze względu na to, że pierwsze godziny pracy z reguły wiążą się z większą wydajnością.
  • Zwiększenie produktywności – większa wydajność w wykonywaniu zadań umożliwia skrócenie czasu pracy. Podstawą do jej osiągnięcia jest zadbanie o odpoczynek. Wyznaczenie stałych godzin snu to podstawa dobrego samopoczucia. W sypialni warto umieścić wygodne łóżko i materac dopasowany do potrzeb użytkownika. Szeroki wybór materacy oferuje Hilding.pl. Odpowiednie wsparcie całego ciała, twardość dopasowana do wagi i wysoka jakość wykonania z hipoalergicznych materiałów, to podstawa głębokiego snu.

Work-life balance, a wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe jest coraz częstszym problemem, którego źródłem jest z reguły niezachowywanie balansu między domem, a pracą. Wyczerpanie, nadmierny stres i brak czasu dla siebie mogą szybko wywołać niechęć do pracy i zmęczenie uniemożliwiające komfortowe funkcjonowanie. Właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie swoich wartości, umiejscowienie wśród nich pracy i realizowanie każdej z nich z taką samą troską. W końcu czy praca jest ważniejsza od rodziny, znajomych i pasji?

Artykuł powstał przy współpracy z Hilding.pl


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij