Finanse

Jak działa ubezpieczenie samochodu od kradzieży?

Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (w skrócie OC). Tego typu ochrona gwarantuje wypłatę środków, które zostaną przeznaczone na usunięcie szkód wyrządzonych innym w wyniku zdarzenia drogowego – np. koszty leczenia i rehabilitacji poszkodowanych czy naprawę ich auta.

Ubezpieczenie OC jest więc obowiązkową ochroną, jednak nie ma ono zastosowania w przypadku kradzieży samochodu. Jak zatem ubezpieczyć auto od kradzieży? Tego typu ochrona wchodzi w skład dobrowolnego ubezpieczenia Autocasco. Czym jest ochrona od kradzieży samochodu, jak wykupić taką polisę oraz ile ona kosztuje?

Co obejmuje ubezpieczenie auta od kradzieży?

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży wchodzi w skład ubezpieczenia Autocasco (powszechnie znanego jako AC), którego zakres może być znacznie większy niż kradzież. Wielu ubezpieczycieli w ramach AC oferuje kompleksową ochronę samochodu, a więc zapewnia zarówno naprawę auta w warsztacie, jak i wypłatę odszkodowanie w przypadku szkód własnych czy wreszcie z tytułu kradzieży auta lub wyposażenia dodatkowego. To opcjonalne ubezpieczenie, jednak warto pamiętać, że jego koszt jest znacznie niższy niż potencjalne straty, na jakie zostaniesz narażony w przypadku braku ochrony z tytułu AC.

Obecnie nawet najlepszy zamek w naszym samochodzie nie może gwarantować 100% ochrony przed kradzieżą – zawodowi włamywacze stosują coraz to nowsze technologie. Ubezpieczenie od kradzieży samochodu zapewnia Ci wypłatę odszkodowania od skradzionego pojazdu lub jego wyposażenia.

W jaki sposób wykupić ubezpieczenie od kradzieży samochodu?

Obecnie ubezpieczenie samochodu od kradzieży możesz wykupić w bardzo prosty sposób, online, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni wniosek i zapłacisz wyliczoną składkę, a Twój samochód będzie chroniony w razie ewentualnej kradzieży.

Należy przy tym pamiętać, że często ubezpieczenie chroni samochód nie tylko na wypadek kradzieży w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Zakres  ubezpieczenia może być różny, dlatego traktując ubezpieczenie od kradzieży samochodu jako priorytet, powinieneś dokładnie przestudiować, jakie inne ewentualności bierze pod uwagę Twoja polisa ubezpieczeniowa.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży samochodu?

Cena ubezpieczenia może znacząco różnić się od siebie w zależności od zakresu ubezpieczenia, jakim jesteś zainteresowany. Jednak nie tylko to wpływa na jego cenę. Dodatkowo niektórzy ubezpieczyciele oferują całkiem wysokie rabaty, jeśli AC kupujesz w pakiecie razem z obowiązkowym OC. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę również takie kwestie jak stan i kondycja Twojego pojazdu. We wniosku musisz podać informacje o marce, roczniku samochodu, jego przebiegu, a także informację o miejscu parkowania. Nie bez znaczenia są również Twoje dane, jako kierowcy. Tutaj w grę będzie wchodził Twój staż jazdy oraz historia zdarzeń drogowych i wykroczeń, bowiem za jazdę bezszkodową także w przypadku AC naliczają się zniżki.

Źródło: https://statystyka.policja.pl, raport utracone pojazdy

Shares: