Lifestyle

Jak dbać o szczoteczkę elektryczną?

Trudno mieć piękne i białe zęby bez ich regularnego, codziennego szczotkowania. Na rynku znajdziemy wiele przedmiotów ułatwiających wykonanie tej czynności. A jednym z nich jest szczoteczka elektryczna. Niestety, jeśli nie będzie zadbana bądź jej użytkowanie będzie sprzeczne z zaleceniami producenta, nie zapewni długiego i bezawaryjnego użytkowania. Jak zatem prawidłowo używać szczoteczkę elektryczną, aby cieszyć się jej niezawodnością?

Po pierwsze – ładowanie

Na sprawne i bezawaryjne zastosowanie szczoteczki elektrycznej, duży wpływ na odpowiednie naładowanie. Generalnie, każdy model jest wyposażony we wskaźnik lub diodę, która informuje o prawidłowym przebiegu procesu ładowania. No właśnie, a ile powinno trwać ładowanie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, albowiem wszystko zależy od posiadanego modelu oraz producenta. Wszelkie wątpliwości rozwieje natomiast dołączona do zestawu specyfikacja. To ważne, aby przestrzegać zaleceń producenta, ponieważ niewłaściwie ładowana szczoteczka elektryczna może ulec trwałym uszkodzeniom.

Po drugie – mycie

O tym, że szczoteczka elektryczna zapewnia lepszą czystość jamy ustnej, wie zapewne każdy. Niestety, część z nich zapomina, że nie będzie to możliwe do zrealizowania, jeśli sama nie będzie odpowiednio czyszczona. Otóż, szczotka powinna być czyszczona po każdym myciu. Często bowiem zdarza się, że pasta w trakcie mycia spływa na rękojeść. W takim przypadku należy nie tylko dokładnie ją opłukać, ale również zdjąć nasadę końcówki i wytrzeć ją do sucha. To ważne, albowiem w przeciwnym razie może dojść do zaklejenia końcówki na szczoteczce elektrycznej, bez możliwości ściągnięcia. Wszelkie intensywne próby jej demontażu mogą przyczynić się do uszkodzenia urządzenia. Mało tego, regularne opłukiwanie rękojeści jest ważnym elementem zabezpieczającym przed zaklejeniem włącznika, co również utrudni jej prawidłowe korzystanie. To ważne, aby utrzymywać szczoteczkę w higienicznej czystości, albowiem wszelkie zaniechania w jej regularnym czyszczeniu uniemożliwią bezproblemową higienę jamy ustnej.

Po trzecie: dezynfekcja

Wielu osobom wydaje się, że szczoteczka elektryczna wymaga jedynie systematycznego czyszczenia, aby zapewniała bezawaryjną pracę. Zapominamy jednak, że podczas codziennego użytkowania przyklejają się do niej resztki pokarmu oraz inne zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko regularnie ją myć, ale również odkażać głowicę, np. używając do tego płynu do płukania jamy ustnej lub wyparzając włoski wrzątkiem.

Shares: