KuchniaZdrowie

Idealna dieta dla kobiet zażywających antykoncepcje hormonalną

Antykoncepcja hormonalna jest najpopularniejszą, ale i najbardziej skuteczną metodą antykoncepcji. Jednak trzeba pamiętać, że może wywoływać też szereg skutków ubocznych. Najczęściej pojawia się problem z wagą, a raczej jej wzrost. Można zaakceptować ten fakt, ale można też coś z tym zrobić. Dziś przedstawimy Wam wszystko, co powinniście wiedzieć na temat diety, która sprawdzi się podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Co obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Zaczniemy nie od tego, co można jeść, ale od tego, czego w żadnym przypadku nie należy. Otóż jest szereg produktów, które obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Działanie tabletek hormonalnych obniżają zioła, do których zalicza się: dziurawiec, dzięgiel chiński, babka płesznik czy pluskwica groniasta. Jeżeli więc lubiłyście do tej pory wypić ziołową herbatkę, to musicie z tego zrezygnować. Wyobraźcie sobie, że nawet znany wszystkim węgiel leczniczy zmniejsza skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Pewnym, a może i dużym zaskoczeniem jest fakt, że duża dawka witaminy C również wpływa na skuteczność tabletek hormonalnych. Nie może przekraczać 1000 mg na dzień. Ale dotyczy to nie tylko suplementów, ale też owoców, które zawierają dużą dawkę witaminy C, np. kiwi czy pomarańczy. Badania pokazują, że sok grejpfrutowy obniża działanie tabletek antykoncepcyjnych, co nie oznacza, wcale, że nie możecie zjeść pomarańczy czy grejpfrutu, przy czym czas jaki musi upłynąć pomiędzy zjedzeniem owocu, a zażyciem tabletki powinien wynosić około 4 godzin. Przypominamy też, że tabletki antykoncepcyjne należy stosować o podobnej porze codziennie.

Dlaczego tyje się po antykoncepcji hormonalnej? Czy nie można schudnąć?

Kobiety często tyją podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Wynika to w dużej mierze z ich składu. Otóż tabletki zawierają dwa rodzaje hormonów: estrogeny i gestageny. I właśnie takiemu stanowi rzeczy winne są estrogeny, które odpowiedzialne są za magazynowanie tkanki tłuszczowej. Utrudniają też spalanie już zgromadzonego tłuszczu. Podczas stosowania antykoncepcji również woda w organizmie może się zatrzymywać, ale to nie oznacza wcale, że jesteście skazane na dodatkowe kilogramy. Przede wszystkim trzeba o siebie zadbać i nie można popełniać błędów żywieniowych. Dieta musi być zbilansowana. Oparta przede wszystkim na dużej ilości warzyw. Zasadniczo zalecenia żywieniowe są bardzo podobne jak w przypadku kobiet nie stosujących hormonów, tyle tylko, że trzeba zwiększyć podaż konkretnych witamin. Jedną z nich jest witamina B6. U kobiet stosujących antykoncepcję stężenie jest niższe. Dużą ilość dobrze przyswajalnej witaminy B6 zawierają produkty zbożowe, ale też zielone warzywa np. groszek zielony, fasolka szparagowa. Do tego ziemniaki, marchewka, pestki dyni, orzechy ziemne. Należy również zwiększyć podaż witaminy B12. Jej źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mięso, jaja. Ważny jest kwas foliowy, który znajduje się w warzywach strączkowych, ale też w brukselce czy szpinaku. Nie można też zapomnieć o selenie. Należy spożywać owoce morza, orzechy brazylijskie czy ryby morskie. Jeżeli Wasz metabolizm zwolnił, to zalecane jest zwiększenie błonnika, którego źródłem jest choćby siemię lniane.

zdrowe jedzenie

Jak zadbać o siebie, gdy brakuje Wam czasu?

Nie tylko warto, ale i trzeba zdrowo się odżywiać. Jednak czasami brakuje czasu. Na szczęście nie oznacza to wcale, że nic nie można na to poradzić. Jeżeli więc nie macie czasu, nie chcecie czy nie umiecie gotować, to dobrym wyborem jest odpowiednio zbilansowany catering dla kobiet. Warto wiedzieć, że bez obaw mogą go zamówić kobiety zażywające antykoncepcje hormonalną. Dostępne są różne wersje. Można zdecydować się na wersję wegetariańską czy wegańską, ale i semi wegetariańską. Nie zapomnijcie jeszcze o stosowaniu probiotyków.

Jak zgubić dodatkowe kilogramy?

Jeżeli zmagacie się z dodatkowymi kilogramami, to czas na zmiany nawyków żywieniowych. Dieta redukcyjna dla kobiet powinna mieć indeks kaloryczny niższy od zalecanego o 300 kalorii. Nie można w żadnym przypadku się głodzić czy zażywać suplementów na odchudzanie się. Do tego trzeba wprowadzić aktywność fizyczną, która pozwoli również pozbyć się nadmiaru wody i wzmocni pracę mięśni. Zalecana jest aktywność taka jak jogging czy nordic walking, ale też pływanie.

Shares: