Dzieci

Gdy rozmowa z dzieckiem już nie wystarcza… Pomoc psychologa dla dzieci

Są sytuacje, gdy aktywne wsparcie i rozmowy z naszą pociechą nie są w stanie rozwiązać problemów, z którymi się ona boryka. W takich momentach kluczowa jest pomoc psychologa dla dzieci – specjalistyczne i całkowicie obiektywne spojrzenie na daną kwestię może wiele zmienić. Jakie znaki i zachowania dziecka powinny zwrócić naszą uwagę? Czego mogę się spodziewać po wsparciu psychologicznym? Na te i inne pytania odpowiedź poznasz czytając poniższy artykuł.

Skąd mam wiedzieć, kiedy konieczna jest pomoc specjalisty?

W przypadku dziecka zwykle o wiele łatwiej zauważyć, że w jego życiu dzieje się obecnie coś, z czym sobie psychicznie nie radzi, choć oczywiście nie jest to regułą. Zwykle fachowcy radzą zwracać uwagę na wszelkie odstępstwa od typowego zachowania naszego potomka. Jest to najczęstszy objaw, z którym rodzice zgłaszają się o pomoc psychologa dla dzieci. Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy sami z nimi porozmawiać. Jeśli widzimy, że to nie przynosi efektu lub pociecha nie chce (lub nie potrafi) się przed nami otworzyć to warto rozważyć wsparcie specjalisty.

Nie bez powodu wspomina się w takich sytuacjach także o objawach fizycznych. Czasem zachowanie dziecka nie budzi naszych podejrzeń, jednak potrzebę pomocy wysyła jego ciało. W większości przypadków sprowadza się to m.in. do znacznej redukcji apetytu, problemów z zasypianiem, biegunki czy nawet wysypki skórnej. W takiej sytuacji naszym pierwszym wyborem powinno być udanie się do lekarza rodzinnego, który oceni, czy takie objawy mogą mieć inną, niż np. stres, przyczynę. Jeśli okaże się, że nie – pomoc psychologa dla dzieci jest tutaj jak najbardziej wskazana.

W jaki sposób działa pomoc psychologa dla dzieci?

Zanim udamy się na wizytę do specjalisty warto wiedzieć, co może nam zaoferować oraz czego możemy się po niej spodziewać. W pierwszej kolejności kluczowe jest dojście do sedna problemu, ponieważ tylko poznając jego przyczyny jesteśmy w stanie zapanować nad skutkami. Należy w tym miejscu podkreślić, że pomoc psychologa dla dzieci nie sprowadza się do wyeliminowania problemu, z którym przychodzimy, a zrozumienia jego przyczyny, oswojenia się z nim i nauki radzenia sobie z podobnymi przeszkodami w przyszłości. Fachowiec wyposaża, zarówno dzieci, jak i ich rodziców, we wskazówki i narzędzia pozwalające na obycie się z danym problemem. Aktywne uczestnictwo rodzica w terapii jest niezwykle istotne. W zależności od danego przypadku może być ono realizowane na wspólnych wizytach z dzieckiem lub na osobnych rozmowach z psychologiem bez udziału najmłodszych.

Jeśli chodzi o sam sposób, w jaki odbywają się takie wizyty – wszystko zależy zarówno od konkretnego problemu, samego specjalisty, jak i wieku dziecka. Najczęściej jednak spotkania z psychologiem w przypadku najmłodszych dzieci mają formę zabawy, podczas której poznaje on lepiej dziecko i jego potrzeby. Z kolei pomoc psychologa dla dzieci w wieku szkolnym, nastoletnim ma zwykle charakter typowej rozmowy, podczas której wspólnie próbuje się dojść do sedna problemu.

Shares: