Sport

Frisbee ultimate – zasady, wymiary boiska

Frisbee Ultimate to sport bezkontaktowy, w którym wykorzystuje się latający dysk. Można go uprawiać rekreacyjnie oraz zawodowo. Profesjonalne rozgrywki Frisbee Ultimate składają się z siedmioosobowych drużyn i prostokątnego boiska węższego o połowę niż boisko do piłki nożnej. W tym artykule skupimy się na podstawowych rzeczach oraz aspektach gry, które pozwolą wam cieszyć się rozgrywką nawet na kawałku małej przestrzeni. Omówimy również, jakie rozmiary ma Ultimate Frisbee boisko, a także frisbee sport zasady.

Czym jest frisbee sport?

Frisbee Ultimate to sport na swój sposób unikatowy. Po pierwsze do gry używamy plastikowego dysku o wadze 175 gram specjalnych firm jak np. Discraft, Eurodisc, czy popularna ostatnio i zatwierdzona przez Światową Federację Latających Dysków firmę ARIA. Koszty takiego dysku do Frisbee Ultimate wahają się od 50 do 100 zł.

Po drugie w Ultimate Frisbee nie ma sędziów. Zawodnicy sędziują sobie sami, kierując się duchem fair play. Przejdźmy zatem do najważniejszych zasad frisbee.

Frisbee Ultimate nie jest popularnym sportem wśród typerów. Ciężko znaleźć odpowiednią ofertę, aby czerpać korzyść zarówno z oglądania, jak i obstawiania zakładów. Spośród wszystkich legalnych serwisów w naszym kraju zdecydowanie wartym polecenia jest STS. Gwarantuje on szeroką ofertę przedmeczową oraz live, także na sport frisbee. Sprawdź, jak wygląda bestbet kod promocyjny i co bukmacher oferuje dla nowych graczy, którzy mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej!

Czego potrzeba, aby zacząć grę w Frisbee Ultimate?

Oprócz tego, że należy nauczyć się rzucać dyskiem i mieć w miarę dobrą kondycję, to potrzebni są przede wszystkim kompani do gry, ponieważ frisbee to sport wymagający co najmniej dwóch osób oraz boiska do Ultimate Frisbee.

Ultimate Frisbee boisko

Normalnie w Ultimate Frisbee gramy na trawie, ale występują również odmiany halowe i plażowe. Na trawie wymiary boiska frisbee wynoszą 100 m długości na 37 m szerokości. Na końcu boisk należy zaznaczyć prostokątne strefy przyłożenia, w których gracze będą zdobywać punkty. Boiska do halowego lub plażowego Ultimate Frisbee są mniejsze, gdyż gramy w mniej osób. W zależności od tego, ile macie chętnych do gry Ultimate Frisbee boisko możecie zmniejszać i dopasowywać do swoich potrzeb. Chodzi o zachowanie prawidłowego schematu, w którym mamy dwie strefy przyłożenia i strefę środkową boiska do frisbee. Dla przykładu, grając 3 na 3 lub 4 na 4 spokojnie można pograć na mniejszym terenie czy boisku niekoniecznie do piłki nożnej.

Frisbee sport – liczba zawodników

Docelowo we Frisbee Ultimate na trawie gramy 7 na 7. W takim formacie rozgrywane są wszystkie największe turnieje w Polsce i na świecie. Oczywiście 7 na 7 to czternaście osób, potrzeba zmian i z pewnością ciężko jest na samym początku biegać po takim obszarze lub po prostu zebrać tak liczną ekipę do wspólnej zabawy.

Rozpoczęcie gry w Ultimate Frisbee

Żeby rozpocząć rozgrywkę frisbee, oczywiście dzielimy się na dwa równe zespoły. Kapitanowie lub osoby decyzyjne muszą jeszcze wylosować (może to być rzut dyskiem lub monetą), która drużyna rozpocznie w obronie, a która w ataku.

Przed każdym punktem zawodnicy ataku ustawiają się na przedniej linii boiska Ultimate Frisbee swojej strefy przyłożenia. Zawodnicy obrony nie muszą tego robić, ale mają za zadanie znajdować się w swojej strefie przyłożenia, która jest po drugiej stronie boiska frisbee, dopóki nie rozpoczną gry. W momencie gotowości należy podnieść rękę. Zarówno atak, jak i obrona dają znać, że są gotowi, po czym czekają na start meczu. Sygnał ten daje informację o zbliżającym się „Pullu”.

Grę rozpoczyna „pull”, a więc daleki wyrzut dysku przez obronę, którego celem jest jak najdłuższy lot, tak aby wpadł w boisko do Ultimate Frisbee i tak, żeby drużyna atakująca czekała jak najdłużej na złapanie dysku i możliwość rozpoczęcia rozgrywania.

Co w przypadku, gdy „pull” wyleci na aut boiska do frisbee?

Jeżeli „pull” wyleci na aut, zawodnicy w ataku zyskują przywilej rozpoczęcia akcji ofensywnej od punktu „brick”, który daje nam możliwość rozpoczęcia rozgrywania ataku z lepszej pozycji. Nie jest to jednak wymagane i tak naprawdę zawodnicy atakujący mogą zacząć rozgrywać akcję od punktu, w którym dysk przekroczył linię, wylatując na aut. Należy jednak pamiętać, że punkt brick na pełnowymiarowym boisku do Ultimate Frisbee leży 18 metrów przed strefą atakujących, co zmniejsza ich dystans, jaki muszą pokonać w celu złapania dysku w strefie przeciwników.

Frisbee Ultimate – zasady „pulla”

„Pulla” można tylko złapać lub pozwolić mu opaść na ziemię i po pierwszym kontakcie z podłożem od razu podnieść. Niezłapany pull to automatyczna strata dysku i przejście do obrony, która pod swoją strefą jest bardzo ciężka.

W momencie, kiedy pull wytoczy się poza boisko do frisbee, gracze wznawiają grę z miejsca, w którym dysk przeciął linię autu, bądź strefy początkowej boiska. Autowych pulli oczywiście się nie łapie.

Wskazówki dotyczące co wolno, a czego nie wolno robić w Frisbee Ultimate

  • Po pierwsze z dyskiem nie wolno biegać ani chodzić. Po złapaniu dysku należy się jak najszybciej zatrzymać,

  • Po drugie w momencie złapania dysku należy ustawić swoją nogę piwotową tak, jak w koszykówce i tylko na niej się poruszać, czyli obracać, robić wykroki w celu podania dysku do kolegi lub koleżanki. Przesuwanie nogi piwotowej, odrywanie jej lub chodzenie z dyskiem jest w Frisbee Ultimate zabronione,

  • Po trzecie macie 10 sekund na podanie. Czas liczy osoba, która w danym momencie was kryje, a która nie jest od was dalej niż 3 metry. Nie można więc zacząć liczyć kogoś, będąc na przykład po drugiej stronie boiska,

  • Po czwarte nie straćcie dysku! Dysk wyrzucony na aut lub niezłapany, zbity przez przeciwnika, złapany przez rywala, czy złapany poza boiskiem do frisbee oznacza stratę posiadania i automatyczną zmianę ataku i obrony. Gdy dysk spadnie na ziemię, oznacza to, że jest martwy i podnieść go może tylko osoba, która aktualnie jest w ataku i będzie rozgrywać. Wyliczenie, czyli przetrzymywanie dysku powyżej 10 sekund również skutkuje stratą.

Zdobywanie punktów w Ultimate Frisbee

Mecz frisbee polega rzecz jasna na zdobywaniu punktów, a drużyna, która uzyska jako pierwsza 15 punktów, wygrywa starcie. Rozgrywki na profesjonalnym poziomie składają się z dwóch połów. Przerwa pomiędzy nimi następuje, gdy jedna z drużyn uzyska osiem (8) pkt. Po zdobyciu punktu, jeśli mecz nie został zakończony, natychmiast rozpoczyna się następny punkt, drużyny zmieniają się strefami punktowymi, które bronią oraz drużyna, która zdobyła punkt, staje się broniącą i wykonuje kolejny wyrzut. Odstępstwa od tych zasad gry w frisbee mogą zostać wprowadzone w celu dostosowania do typów zawodów, liczby zawodników, wieku lub wielkości boiska do Ultimate Frisbee.

Shares: