Zdrowie

Dlaczego dieta nie działa? 4 najczęstsze powody!

Decyzja zapadła: chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów, dlatego rozpoczynasz dietę odchudzającą. Na początku tracisz na wadze, ale po kilku tygodniach nie widzisz żadnych zmian. Znasz ten scenariusz z własnego doświadczenia? Poznaj powody, dla których odchudzanie nie przynosi oczekiwanych efektów.

Nie istnieje żadna dieta-cud, która gwarantowałaby natychmiastowe rezultaty. Jednak nawet jeśli uzbroisz się w cierpliwość i będziesz czekać na efekty, możesz się ich nie doczekać. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na skuteczność diety.

Dieta nie działa – najczęstsze powody

Niektóre przyczyny nieskuteczności kuracji odchudzającej są błahe. I jest to dla ciebie dobra wiadomość, ponieważ łatwo je wyeliminować. Nie z wszystkimi czynnikami jest łatwo, ponieważ niektóre mają związek ze stanem zdrowia.

1. Niepoprawnie oszacowane zapotrzebowanie energetyczne

Aby schudnąć, należy doprowadzić do deficytu energetycznego – to na pewno wiesz. Jeśli jednak źle oszacujesz zapotrzebowanie na energię (będzie ono niższe niż twoje wyliczenia), nie zauważysz efektów kuracji.

Skorzystaj więc z wiarygodnych kalkulatorów, aby otrzymać jak najbardziej precyzyjny wynik.

2. Niedostateczna ilość jedzenia

Czy wiesz, że zbyt restrykcyjna dieta może zatrzymać proces odchudzania? – Jeśli organizm otrzymuje dużo mniej kalorii, wówczas uruchamia reakcję obronną. Aby zabezpieczyć się przed zagłodzeniem, spowalnia metabolizm. To z kolei przyczynia się do zatrzymania dalszego procesu utraty masy ciała – tłumaczy dietetyk z Nice To Fit You, firmy oferującej spersonalizowany catering dietetyczny.

3. Pozornie dietetyczne przekąski

Między posiłkami sięgasz po przekąski, które są zdrowe? Wafle czekoladowe zastępujesz batonikami musli? Zamiast białej czekolady spożywasz czekoladę gorzką? Nie musisz z nich rezygnować, ale z większą świadomością podchodź do ich obecności w codziennym menu.

Pamiętaj, że znaczenie ma nie tylko jakość produktów, ale także ilość. Wiedz, że batonik z bakaliami bez cukru może mieć taką samą kaloryczność, jak jego mniej zdrowy zamiennik. Podobnie z czekoladą gorzką.

4. Wypijanie zbyt małej ilości wody

Czujesz, że dopada cię głód? W ten sposób organizm może sugerować swoje pragnienie. Zamiast więc sięgać po coś do jedzenia, wypij wodę. Prawidłowe nawodnienie może wspomóc odchudzanie – potwierdzają to badania zebrane przez National Health And Nutrition Examination Survey. Okazuje się, że odpowiednia ilość wody w diecie może przyczynić się do ograniczenia spożycia kalorii.

Catering dietetyczny – sposób na budowanie lepszych nawyków

Czy wiesz, że wcale nie musisz stosować restrykcyjnej diety, aby schudnąć? Wystarczy zdrowo się odżywiać, dostarczając organizmowi posiłki o nieco mniejszej kaloryczności, niż wynika to z zapotrzebowania.

Nie chcesz liczyć kalorii? Zamów catering dietetyczny, w ramach którego otrzymasz zestaw posiłków na każdy dzień. To pierwszy krok w stronę budowania zdrowych nawyków żywieniowych, a w efekcie – do niższej masy ciała, zgodnej z twoimi oczekiwaniami.

Shares: