Zdrowie

Dietoterapia – na czym polega i w jakich schorzeniach może Ci pomóc?

Dietoterapia wspiera leczenie chorób cywilizacyjnych, może również zapobiec zachorowaniu. Prowadzeniem diety terapeutycznej zajmuje się doświadczony dietetyk we współpracy z lekarzem. Specjalista ułoży jadłospis, biorąc pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby. Sprawdź, kiedy warto umówić się do dietetyka!

Na czym polega dietoterapia?

Dietoterapia pomaga zapobiegać lub leczyć wiele chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, celiakia, otyłość lub alergia pokarmowa. Zazwyczaj wiąże się z modyfikacją dotychczasowego sposobu odżywiania, aby poprawić ogólny stan zdrowia. Niekiedy specjalista przygotowuje alternatywny plan żywienia, w którym wyklucza produkty nasilające objawy.

Kiedy dietoterapia może pomóc?

Niewłaściwa dieta przyczynia się do tycia, problemów z koncentracją i chorób skóry, a także sprzyja senności i zmęczeniu. W niektórych przypadkach nieprzestrzeganie planu żywienia zaleconego przez dietetyka może prowadzić do groźnych powikłań. Nie chodzi tutaj tylko o nadprogramowe kilogramy. Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie celiakię, a Ty nie stosujesz diety bezglutenowej, narażasz się na depresję, migrenę, anemię, osteoporozę, padaczkę, choroby wątroby i tarczycy.

Dietoterapia nie ogranicza się do utraty wagi, a na jej przebieg wpływa rodzaj leczonego zaburzenia. Wspomniana terapia wspomaga leczenie następujących dolegliwości:

  • zapalenia pęcherzyka żółciowego,
  • nadciśnienia,
  • chorób układu krążenia,
  • zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego,
  • osteoporozy,
  • miażdżycy,
  • migreny,
  • niedoczynności tarczycy,
  • cukrzycy,
  • zespołu jelita drażliwego,
  • niewydolności nerek,
  • niedokrwistości,
  • choroby uchyłkowej,
  • wrzodów,
  • wrzodziejącego zapalenia okrężnicy,
  • podwyższonego poziomu cholesterolu i/lub trójglicerydów.

Możesz również wybrać się do dietetyka, jeśli cierpisz na biegunkę, zaparcia czy wzdęcia. Pamiętaj, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem. Być może specjalista stwierdzi u Ciebie nietolerancję na laktozę, węglowodany lub gluten.

Dieta w chorobach jelit

Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie zespół jelita drażliwego (IBS) lub przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO), rozważ dietę FODMAP w cateringu. Mianem FODMAP określamy łatwo fermentujące węglowodany, takie jak monosacharydy, disacharydy, oligasacharydy i poliole, czyli alkohole cukrowe. Jelito cienkie może mieć problem z ich przyswojeniem, co skutkuje skurczami brzucha, biegunką, zaparciami i wzdęciami.

Proponowany sposób odżywiania składa się z trzech etapów. Początkowo należy wykreślić z jadłospisu wszystkie produkty o wysokiej zawartości FODMAP. Druga faza polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów. W ten sposób możesz stwierdzić, które z nich wywołują dokuczliwe objawy. Jeśli już to ustalisz, ułóż spersonalizowaną dietę. Pamiętaj, by wykreślić lub przynajmniej ograniczyć produkty, które nasilają dolegliwości. Proponowana dieta bazuje na następujących produktach:

  • mleko migdałowe, sojowe, ryżowe, owsiane i kokosowe,
  • komosa ryżowa, owies i ryż,
  • warzywa (ziemniaki, bakłażan, cukinia, szpinak, jarmuż, ogórki, pomidory, sałata, marchewka, brokuły, natka pietruszki),
  • owoce (winogrona, jagody, pomarańcze, truskawki, ananas, mandarynki),
  • jaja, ryby, owoce morza i każde nieprzetworzone mięso (drób, wieprzowina, wołowina),
  • niektóre sery (feta, mozzarella, brie, cheddar, camembert i parmezan).

Jak wygląda dieta przy chorobie Hashimoto?

Ciągle czujesz się zmęczony, śpiący i osłabiony? Masz problemy z koncentracją, szorstką skórę i obniżony nastrój? Ostatnio przybrałeś na wadze, łamią Ci się paznokcie, a włosy wypadają garściami? Być może cierpisz na chorobę Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy.

Jeśli lekarz potwierdził diagnozę, najprawdopodobniej zastanawiasz się, jakie zmiany wprowadzić w dotychczasowym sposobie odżywiania. Masz problem z ułożeniem diety przy Hashimoto? W takim razie zdecyduj się na dietę pudełkową. Choć nie ma jednej, uniwersalnej diety dla osób dotkniętych tą chorobą, wielu chorych odczuwa ulgę po wykluczeniu glutenu, cukru i nabiału. Niektórzy dietetycy zalecają, aby ograniczyć soję, rośliny strączkowe, orzechy, a także warzywa krzyżowe i psiankowate. Z drugiej strony należy wzbogacić jadłospis o tłuste ryby, oleje roślinne, orzechy, nasiona i jajka. Możesz w nim również uwzględnić marchewkę, pomidory, pietruszkę, dynię, mango, truskawki, brzoskwinie i morele.

Jak przygotować się do dietoterapii?

Zanim wybierzesz się do dietetyka, skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i zleci odpowiednie badania. Układając jadłospis, specjalista weźmie też pod uwagę Twoje preferencje żywieniowe. W ten sposób będziesz mógł łatwiej przestrzegać określonej diety. Dodatkowo uwzględni Twoją wagę, wiek, wzrost, poziom aktywności fizycznej i wskaźnik BMI. Zwróci też uwagę na poziom tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała. Dzięki temu nie tylko unikniesz problemów zdrowotnych, lecz także będziesz się cieszyć zgrabną sylwetką.

Niezależnie od tego, jaki plan odżywiania zalecił Ci specjalista, jeśli nie masz czasu, by robić zakupy spożywcze i gotować, zamów catering dietetyczny. Pamiętaj, aby przy składaniu zamówienia wspomnieć o zaleceniach dietetyka. Decydując się na takie rozwiązanie, codziennie otrzymasz pyszne i zbilansowane posiłki. Przygotowane dania spełniają rygorystyczne kryteria, dzięki czemu zadbają o Twoje ciało i umysł.

Shares: