Zdrowie

Dieta keto – chwilowa moda czy dobry styl odżywiania się?

Moda na bycie fit ma się całkiem dobrze. Coraz więcej osób stara się żyć zdrowo i prowadzić aktywny styl życia. Ale z drugiej strony są osoby, które chcą iść na łatwiznę i szukają szybkich sposobów by schudnąć, bo uważają, że szybka redukcja masy jest fit, a jak wiadomo nie jest to fit, tylko niezdrowe głodzenie się. Do tego powstają co rusz nowe diety, które reklamowane są jako ultra zdrowe, a takie oczywiście nie są. Czas przyjrzeć się diecie, która zdobywa coraz większych zwolenników, czyli diecie keto. Czy jest ona chwilową modą czy dobrym stylem odżywiania się.

Dieta ketogeniczna – co to takiego?

Wiele słyszy się ostatnio o diecie keto, która reklamowana jest jako remedium na liczne dolegliwości, ale i choroby, w tym nowotworowe, ale też jako dobra dieta odchudzająca. Otóż jej stosowanie jest w pewnych sytuacjach uzasadnione, choćby w przypadku dzieci chorych na ciężką postać padaczki. Rzeczywiście badania pokazują, że jest całkiem skuteczna, ale jednak nie jest polecana dla wszystkich. Zacznijmy jednak od początku, czyli czym właściwie jest dieta keto? Zasadniczo jej główną zasadą jest ograniczenie spożywania węglowodanów do minimum. Za to główną pożywką według zasad stają się tłuszcze. Takie postępowanie prowadzi do rozwinięcia się stanu ketozy, czyli zwiększenia poziomu ciał ketonowych. I tutaj można usłyszeć teorię zwolenników tej diety, którzy uważają, że ciała ketonowe są dużo bardziej efektywne od glukozy dla pracy całego organizmu. Tutaj musicie wiedzieć, że choć ciała ketonowe wytwarzane są przez cały czas, to tylko ograniczając spożycie węglowodanów można wejść w stan ketozy. A wtedy z powodu właśnie braku laktozy produkcja ciał ketonowych w wątrobie zdecydowanie się zwiększa i to właśnie one są źródłem energii. Osoby, które stosują taką dietę chcą ograniczyć spożycie węglowodanów do 50 gramów na dobę.

Co można jeść będą na takiej diecie?

Cóż nie ma się co oszukiwać taka dieta jest dosyć ograniczona. Otóż można jeść tylko określony produkty, na pewno trzeba zrezygnować z jedzenia ryżu, makaronu, chleba czy płatków zbożowych. Za to trzeba jeść większe ilości mięsa, które powinno stanowią bazę, do tego jeszcze olej kokosowy, ale koniecznie nierafinowany i tłoczony na zimno. Jeżeli chcecie zjeść nabiał, to musi być on tłusty. Kolejnym składnikiem diety keto są jajka, a także orzechy oraz nasiona. Jeżeli chodzi o warzywa, to można jeść tylko niektóre. A do tej małej grupy można zaliczyć awokado, pomidory, cukinię, szpinak, jarmuż, bakłażan i brokuł, ale w mniejszych ilościach.

Czy warto stosować dietę keto?

Stosowanie diety keto jest uzasadnione tylko i wyłącznie, gdy zaleci tak lekarz. Na pewno nie należy jej stosować na własną rękę i to bez konsultacji ze specjalistą. Otóż dieta keto może prowadzić do wielu niedoborów, ale też spowodować biegunki tłuszczowe czy szybki spadek masy ciała, który jest szkodliwy. Dlatego też absolutnie nie powinniście stosować takiej diety. Jeżeli jednak lekarz zaleci Wam ją z powodu określonych jednostek chorobowych, to musicie pamiętać o jej właściwym zbilansowaniu. Tutaj warto udać się do dietetyka, ale też zdecydować się na dietę keto w formie cateringu pudełkowego. Wrocław, Katowice czy Warszawa – tak naprawdę w niemal każdym mieście możecie znaleźć dobrą firmę, która zajmuje się przygotowaniem takich posiłków. W tym przypadku macie pewność, że są one odpowiednio zbilansowane i przy tym przygotowane na bazie najlepszych składników.

Co z dietą keto? Jak zadbać o prawidłową wagę?

Absolutnie nie należy traktować jej jako szybki sposób utraty kilogramów, bo może prowadzić do bardzo poważnych i wręcz niebezpiecznych niedoborów. Jeżeli zmagacie się z dodatkowymi kilogramami, to koniecznie wprowadźcie do diety produkty lekkostrawne, zrezygnujcie z jedzenia śmieciowego. Przypominamy także, że picie nawet małej ilości alkoholu jest bardzo szkodliwe, a przy tym spowalnia metabolizm. Nie zapomnijcie jeszcze jak ważny jest ruch i aktywność powinna być uprawiana codziennie. Gwarantujemy, że poprzez takie małe i szybkie zmiany rzeczywiście zauważycie różnicę.

Shares: