Zdrowie

Dieta dla aktywnych: co powinny jeść osoby ćwiczące?

Dużo trenujesz i zastanawiasz się, jaka dieta pomoże Ci zawalczyć o jeszcze lepszą kondycję? Jadłospis wpływa na energię i metabolizm człowieka. Osoby aktywne fizycznie mogą dużo skorzystać na diecie low carb. Dowiedz się, na jakich produktach spożywczych się opiera.

Dieta low carb, czyli jaka?

Dieta niskowęglowodanowa, za to o wysokiej zawartości białka, to świetny sposób na odżywianie dla osób dbających o formę. Przy zachowaniu odpowiedniej liczby kalorii, skorzystają na niej również planujący redukcję. Warto jednak dowiedzieć się, na jakich zasadach polega taki sposób odżywiania. Dieta low carb to:

  • spożywanie większej ilości protein,
  • pozyskiwanie energii ze zdrowych tłuszczów,
  • ograniczenie spożycia węglowodanów.

Choć dieta dla aktywnych opiera się na mniejszej podaży węglowodanów, nie oznacza to jednak, że w ogóle ich nie ma w jadłospisie. Warto je pozyskiwać z produktów jak najmniej przetworzonych. W ten sposób możliwe jest nasycenie się jedzeniem, które będzie oddawać energię dłużej niż węglowodany proste.

Co powinni jeść aktywni?

Prawidłowo zbilansowana dieta jest konieczna dla utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia. Osoby aktywnie trenujące powinny zadbać o spożywanie następujących składników:

  • białka

W diecie low carb proteiny powinny stanowić około 30% kaloryczności diety. Warto spożywać mięso wysokiej jakości, a także chudy nabiał i jajka. Dopełnieniem jadłospisu mogą być desery proteinowe i koktajle białkowe.

  • tłuszcze

Lipidy są potrzebne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. To w nich znajdziesz także dużo smaku. Warto wybierać zdrowe tłuszcze, takie jak orzechy, nasiona, oleje roślinne i tłuste ryby. Znajdziesz w nich wiele cennych składników odżywczych.

  • węglowodany złożone

Dieta low carb to rezygnacja z cukrów prostych na rzecz tych złożonych. Jej bazę stanowią m.in.: razowe pieczywo, kasze i ciemny ryż.

– Wszystkie te składniki w odpowiednich proporcjach możesz znaleźć w daniach cateringowych. W jadłospisie pojawiają się także zdrowe desery, co ucieszy nawet największych łasuchów – wyjaśnia ekspert firmy cateringowej Nice to Fit You, działającej w 90% polskich miast.

Dieta pudełkowa – idealna dla aktywnych

Świetnym sposobem na utrzymanie zdrowego żywienia jest wybranie diety pudełkowej o zwiększonej ilości białek i tłuszczów, za to o zmniejszonym poziomie węglowodanów i glutenu, np. diety ProActive od Nice To Fit You. Znacznie łatwiej trzymać się wyznaczonych celów żywieniowych, gdy pod drzwi Twojego domu dostarczane są już gotowe posiłki. Wśród korzyści takiego rozwiązania znajdziesz:

  • pakiet 5 posiłków, które ułatwiają spożywanie regularnych porcji jedzenia co 3-4 godziny i minimalizują ryzyko wystąpienia tzw. wilczego głodu,
  • jadłospis przygotowany w porozumieniu ze specjalistami żywienia i trenerami, dzięki czemu będzie on idealnie dopasowany do potrzeb osoby aktywnie trenującej,
  • różnorodne posiłki każdego dnia, bo jedzenie ma być przyjemnym doświadczeniem,
  • dania o określonej kaloryczności: pakiety cateringowe są przygotowane w taki sposób, aby miały dokładnie taką wartość energetyczną, jaką potrzebujesz.

To tylko kilka korzyści, jakie może uzyskać osoba wybierająca dietę niskowęglowodanową w ramach cateringu dietetycznego.

 

Shares: