Biznes

Czynniki decydujące o wartości książki w antykwariacie

Antykwariaty od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób, które chcą tanio kupić ciekawe pozycje książkowe bądź po prostu sprzedać nieużywane już książki. Ceny, które proponuje antykwariusz, mogą czasami dziwić, jednak warto mieć świadomość, że na ich ustalenie wpływ ma wiele czynników. Jakich dokładnie?

Kompletność i zdatność do użytku

Jednym z najważniejszych aspektów, które mają wpływ na to, ile dokładnie zapłacimy za książkę bądź ile za nią dostaniemy, jest jej kompletność oraz zdatność do użytku. Kompletność oznacza, że książka posiada wszystkie strony – oczywiście, brak na przykład strony tytułowej czy spisu treści nie wpływa w dużym stopniu na cenę. Książka musi być również zdatna do użytku, a więc w stosunkowo dobrym stanie. Trudno bowiem czytać użytkować egzemplarz, który zaczyna się rozpadać. Co więcej, obecnie klientom antykwariatów zależy na tym, aby kupować estetycznie wyglądające pozycje książkowe. Te, które prezentują się idealnie, kosztują więcej. Natomiast egzemplarze z zagięciami, pobrudzone czy zalane z pewnością będą o wiele tańsze.

Wiek, nakład, popyt

Czytelnicy dzielą się na takich, którzy poszukują w antykwariatach najnowszych pozycji książkowych bądź tych, które liczą sobie naprawdę wiele lat. I jedni, i drudzy za swoje zakupy zapłacą dużo. Powodem jest fakt, iż w antykwariatach rzadko kiedy możemy znaleźć książki wydane w danym roku, na które w dodatku odnotowujemy duży popyt. Im bardziej pożądany tytuł, tym więcej będzie kosztował. Sytuacja może jednak wyglądać odwrotnie – są i czytelnicy, którzy poszukują książek nadgryzionych przez ząb historii, z tak zwaną duszą. Takich pozycji również nie znajdziemy w antykwariatach zbyt wiele, dlatego też kosztują one więcej. Warto zauważyć, że cena książki ma również związek z wielkością jej nakładu. W praktyce bowiem im mniejszy nakład, a im większy popyt, tym wyższa cena. Oczywiście książki, które trudno już gdziekolwiek kupić, a które zapisały się w naszej historii lub kulturze, również będą droższe. Ceny niektórych egzemplarzy mogą sięgać nawet kilkuset złotych!

Inne czynniki wpływające na cenę książki

Antykwariat to miejsce, w którym kupuje się i sprzedaje używane (nieco rzadziej nowe) książki. Jego właściciel prowadzi działalność gospodarczą, a więc chce na dokonywanych transakcjach zarobić. Nie bez wpływu na cenę książki są więc, wydawałoby się, przyziemne kwestie, takie jak na przykład marża dla sprzedawcy. Co więcej, właściciele antykwariatów muszą wziąć pod uwagę koszty prowadzenia działalności – wynajęcia powierzchni handlowej, opłacenia wynagrodzeń pracowników, opłacenia rachunków za media. Nie wszystkim antykwariuszom zależy na tym, aby na swojej pracy zarobić wiele, jednak każdy z nich musi przynajmniej „wyjść na zero”. W związku z tym nic dziwnego, że za książkę w antykwariacie położonym w centrum miasta zapłacimy więcej, niż za taką samą pozycję zakupioną na przykład w antykwariacie internetowym, którego prowadzenie zwykle związane jest z niższymi kosztami. Przykładowe ceny za książki w antykwariacie online możecie sprawdzić pod adresem URL

Shares: