Motoryzacja

Czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy? Poradnik motoryzacyjny

Miałeś stłuczkę lub kolizję? W takim razie najprawdopodobniej spotkasz się z rzeczoznawcą samochodowym – ubezpieczyciel zapewne wyśle go do Ciebie, aby wycenił szkody powstałe w Twoim aucie. Z jego usług możesz skorzystać jednak i Ty, prywatnie, na przykład przy zakupie lub sprzedaży samochodu. Na czym polega ten zawód i jakie usługi oferuje osoba go wykonująca?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy?

Jest to osoba specjalizująca się w wycenie pojazdów. Osoby wykonujące ten zawód świadczą usługi towarzystwom ubezpieczeniowym, wyceniając wartość strat. O jego pomoc może jednak poprosić również osoba prywatna, a wielu rzeczoznawców wydaje również opinie na polecenie sądu. Rzeczoznawca samochodowy to osoba, która:

 • posiada wykształcenie przynajmniej średnie

 • jest aktywnym kierowcą kategorii A, B, C lub C1

 • od przynajmniej 2 lat zawodowo zajmuje się motoryzacją

 • posiada certyfikat rzeczoznawstwa samochodowego

 • jest wpisana na listę rzeczoznawców

 • nie była karana za umyślnie popełnione przestępstwo

Jakie usługi świadczy rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca samochodowy jest w stanie pomóc w naprawdę bardzo wielu różnych sytuacjach. O jego pomoc klienci najczęściej proszą, gdy:

 • zamierzają sprowadzić uszkodzony pojazd z rynku zagranicznego

 • sprzedają swój pojazd

 • kupują pojazd z rynku wtórnego

 • zamierzają dochodzić roszczenia od ubezpieczyciela

Rzeczoznawca sprawdzić może na przykład: bezwypadkowość danego pojazdu, przeprowadza również badanie powłok lakierniczych. Ocenia on również rzeczywistą wartość samochodu, w tym również wartość celną. Rzeczoznawca jest również w stanie przygotować stosowne wyliczenia, jeśli klient podejrzewa, że ubezpieczyciel zaniżył wartość szkody w jego pojeździe. Jeśli jego podejrzenia potwierdzone zostaną profesjonalną opinią rzeczoznawcy, może ona stanowić podstawę dochodzenia przez klienta należnych mu, lecz niewypłaconych środków z tytułu ubezpieczyciela.

Ile kosztują usługi rzeczoznawcy samochodowego?

Oczywiście, każdy rzeczoznawca posiada własny cennik usług. Wiele zależy między innymi od tego, w jakim mieście znajduje się biuro rzeczoznawcy. Podobnież, za różne usługi zapłacimy inną kwotę pieniędzy – nie obowiązuje tu pojedyncza opłata stała za konsultację. Można jednak pokusić się o uśrednienie cen usług oferowanych przez rzeczoznawców.

Dla przykładu:

 • Wycena wartości samochodu będzie nas kosztować od 250 do nawet 500 złotych

 • Wycena szkody powstałej w pojeździe na skutek zdarzenia drogowego kosztuje zazwyczaj od 300 do 600 złotych

 • Widełki cenowe sporządzenia kosztorysu są stosunkowo szerokie. U rzeczoznawców, których sprawdzaliśmy, cena takiej usługi waha się od 300 do nawet 1150 złotych.

 • Oszacowanie utraty wartości u większości sprawdzanych przez nas rzeczoznawców kosztuje ok. 350 złotych, zdarzali się jednak również specjaliści, którzy za taką usługę życzyli sobie 550 złotych.

Jak widać ceny usług świadczonych przez rzeczoznawców mogą być naprawdę bardzo różne. Jest to jednak bezpieczna i atrakcyjna opcja, zwłaszcza, jeśli przedmiotem naszego zainteresowania jest pojazd o potencjalnie bardzo dużej wartości. Korzystając z usług tego typu specjalisty szybko dowiemy się, czy chcąc kupić auto przypadkiem za nie nie przepłacimy, na ile możemy liczyć sprzedając własny pojazd, a także czy ubezpieczyciel rzeczywiście jest z nami szczery. Pozwoli to nam podjąć odpowiednią decyzję i potencjalnie zaoszczędzić znacznie większe pieniądze, niż te, które wydamy na konsultację rzeczoznawcy samochodowego.

Kliknij Tu i Sprawdź przykładową ofertę i cennik rzeczoznawcy samochodowego z Białegostoku.

Shares: