Czym nawilżać cerę wrażliwą i alergiczną?

Pielęgnacja cery wrażliwej i alergicznej nie jest łatwa. W doborze kosmetyków najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który dopasuje je indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Dowiedz się, których substancji należy unikać i co najlepiej się sprawdzi do nawilżania cery wrażliwej i alergicznej.

Cera wrażliwa a alergiczna

Cery wrażliwa i alergiczna są często ze sobą mylone lub utożsamiane. Cera wrażliwa wykazuje obniżoną odpornością na czynniki zewnętrzne. Wymienić można wśród nich m.in. zanieczyszczenie powietrza, wysoką i niską temperaturę, wiatr, składniki preparatów kosmetycznych. Przy skórze wrażliwej nieprawidłowa reakcja rozwija się zazwyczaj w okolicy nałożenia kosmetyku i znika dość szybko. Przy skórze alergicznej reakcja może rozwinąć się w późniejszym czasie i zająć skórę poza miejscem działania czynnika alergizującego, którym są najczęściej jedzenie lub składniki kosmetyków. Cera alergiczna tymczasowo i nadmiernie reaguje na kontakt z niepożądaną substancją. Mechanizm powstawania alergii skórnej uruchamiany jest przez układ immunologiczny i przebiega na poziomie skóry. Mimo tylu różnic cera wrażliwa i alergiczna dają podobne symptomy – zaczerwienienie, świąd, uczucie pieczenia, przesuszenie, nadmierne złuszczanie naskórka, tendencja do pękania naczynek.

Jak zapewnić nawilżenie cerze wrażliwej i alergicznej?

Kluczowym elementem pielęgnacji cery wrażliwej i alergicznej jest nawilżanie. To podstawowy czynnik, który wpływa na utrzymanie skóry w dobrej formie. W sposób szczególny posiadaczom tych rodzajów cery zaleca się stosowanie emolientów. Określa się w ten sposób składniki zdolne do wytworzenia na powierzchni skóry filmu minimalizującego utratę wody z naskórka. Odpowiadają one za właściwe nawilżenie i utrzymanie wilgoci w warstwie rogowej skóry. Wśród substancji o takim działaniu wyróżnia się m.in.:

 • kwas hialuronowy,
 • kolagen,
 • mocznik,
 • Alantoinę (pochodną mocznika),
 • parafinę.

Substancje te mogą być obecne w kremach nawilżających do twarzy, ale i znajdować się w balsamach i emulsjach. Produkty do pielęgnacji dedykowane cerze wrażliwej i alergicznej znajdziesz w ofercie Cetaphil. Poza odpowiednim nawilżeniem składniki te zapewniają lepszą elastyczność skóry i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Produkt nawilżający zaleca się stosować przynajmniej rano i wieczorem. Dobrze jest, jeśli w produktach nawilżających znajdują się filtry przeciwsłoneczne SPF, które dodatkowo chronią naturalną barierę ochronną skóry, zwłaszcza przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

Jakich substancji unikać w kremach do cery wrażliwej i alergicznej?

Osoby o cerze wrażliwej lub alergicznej powinny unikać produktów do nawilżenia mających w składzie przede wszystkim: 

 • glikol butylenowy,
 • alkohol etylowy,
 • parabeny – pochodne kwasu p-hydroksybenzoesowego o właściwościach konserwujących,
 • substancje zapachowe,
 • dodecylosiarczan sodu,
 • olejki eteryczne,
 • SLS i SLES,
 • sztuczne barwniki.

To tylko wybrane składniki, które mogą podrażniać skórę wrażliwą i alergiczną. W rzeczywistości każdy ma skórę o odmiennych preferencjach i może być wrażliwym na inne substancje. Im prostszy i krótszy skład kosmetyku, tym lepiej. Rosnącym uznaniem cieszą się kosmetyki naturalne oparte o substancje pochodzenia naturalnego.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij