Uroda

Czym nawilżać cerę wrażliwą i alergiczną?

Pielęgnacja cery wrażliwej i alergicznej nie jest łatwa. W doborze kosmetyków najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który dopasuje je indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Dowiedz się, których substancji należy unikać i co najlepiej się sprawdzi do nawilżania cery wrażliwej i alergicznej.

Cera wrażliwa a alergiczna

Cery wrażliwa i alergiczna są często ze sobą mylone lub utożsamiane. Cera wrażliwa wykazuje obniżoną odpornością na czynniki zewnętrzne. Wymienić można wśród nich m.in. zanieczyszczenie powietrza, wysoką i niską temperaturę, wiatr, składniki preparatów kosmetycznych. Przy skórze wrażliwej nieprawidłowa reakcja rozwija się zazwyczaj w okolicy nałożenia kosmetyku i znika dość szybko. Przy skórze alergicznej reakcja może rozwinąć się w późniejszym czasie i zająć skórę poza miejscem działania czynnika alergizującego, którym są najczęściej jedzenie lub składniki kosmetyków. Cera alergiczna tymczasowo i nadmiernie reaguje na kontakt z niepożądaną substancją. Mechanizm powstawania alergii skórnej uruchamiany jest przez układ immunologiczny i przebiega na poziomie skóry. Mimo tylu różnic cera wrażliwa i alergiczna dają podobne symptomy – zaczerwienienie, świąd, uczucie pieczenia, przesuszenie, nadmierne złuszczanie naskórka, tendencja do pękania naczynek.

Jak zapewnić nawilżenie cerze wrażliwej i alergicznej?

Kluczowym elementem pielęgnacji cery wrażliwej i alergicznej jest nawilżanie. To podstawowy czynnik, który wpływa na utrzymanie skóry w dobrej formie. W sposób szczególny posiadaczom tych rodzajów cery zaleca się stosowanie emolientów. Określa się w ten sposób składniki zdolne do wytworzenia na powierzchni skóry filmu minimalizującego utratę wody z naskórka. Odpowiadają one za właściwe nawilżenie i utrzymanie wilgoci w warstwie rogowej skóry. Wśród substancji o takim działaniu wyróżnia się m.in.:

 • kwas hialuronowy,
 • kolagen,
 • mocznik,
 • Alantoinę (pochodną mocznika),
 • parafinę.

Substancje te mogą być obecne w kremach nawilżających do twarzy, ale i znajdować się w balsamach i emulsjach. Produkty do pielęgnacji dedykowane cerze wrażliwej i alergicznej znajdziesz w ofercie Cetaphil. Poza odpowiednim nawilżeniem składniki te zapewniają lepszą elastyczność skóry i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Produkt nawilżający zaleca się stosować przynajmniej rano i wieczorem. Dobrze jest, jeśli w produktach nawilżających znajdują się filtry przeciwsłoneczne SPF, które dodatkowo chronią naturalną barierę ochronną skóry, zwłaszcza przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

Jakich substancji unikać w kremach do cery wrażliwej i alergicznej?

Osoby o cerze wrażliwej lub alergicznej powinny unikać produktów do nawilżenia mających w składzie przede wszystkim: 

 • glikol butylenowy,
 • alkohol etylowy,
 • parabeny – pochodne kwasu p-hydroksybenzoesowego o właściwościach konserwujących,
 • substancje zapachowe,
 • dodecylosiarczan sodu,
 • olejki eteryczne,
 • SLS i SLES,
 • sztuczne barwniki.

To tylko wybrane składniki, które mogą podrażniać skórę wrażliwą i alergiczną. W rzeczywistości każdy ma skórę o odmiennych preferencjach i może być wrażliwym na inne substancje. Im prostszy i krótszy skład kosmetyku, tym lepiej. Rosnącym uznaniem cieszą się kosmetyki naturalne oparte o substancje pochodzenia naturalnego.

Shares: