Pozostałe

Czy warto zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

Osoby, które myślą o pracy na magazynie lub już są zatrudnione w takim miejscu, mogą uzyskać uprawnienia na wózki widłowe. Są one niezbędne do obsługiwania tego typu sprzętu. Ukończenie takiego kursu ma wiele niewątpliwych zalet. Dlaczego warto odbyć szkolenie i zdać specjalny egzamin?

Brak wysokich wymagań formalnych do podejścia do kursu

Obsługa wózka widłowego nie jest bardzo skomplikowana. Wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności, a także zdobycia uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego (w skrócie UDT) – wymóg ten narzucają obecne regulacje. Powinni o nich pomyśleć obecni lub przyszli magazynierzy, ponieważ pozwala to na rozwój zawodowy, który ma ogromne znaczenie na dzisiejszym rynku pracy. Posiadanie dodatkowych uprawnień zawsze stanowi zaletę.

W praktyce kurs na wózki widłowe jest w zasięgu prawie każdego – to jego duży plus. Aby móc starać się o zdobycie uprawnień, trzeba spełnić jedynie minimalne wymagania formalne – skończyć 18 lat, mieć ukończoną szkołę podstawową oraz otrzymać orzeczenie lekarza medycyny pracy potwierdzające brak przeciwwskazań do obsługi tego typu sprzętu. Cena szkolenia należy do rozsądnych – zazwyczaj wynosi od 400 do 600 zł. Często można spłacać tę kwotę w systemie ratalnym. Oprócz tego ośrodki organizujące kursy zwykle pozwalają na naukę w dogodnych godzinach, więc łatwo pogodzić szkolenia z pracą.

Więcej możliwości zatrudnienia

Zdobycie uprawnień UDT na wózki widłowe otwiera wiele drzwi i daje nowe perspektywy zawodowe. W przypadku ich posiadaczy znacząco zwiększa się liczba potencjalnych miejsc zatrudnienia. Mogą oni zdobyć pracę w wielu firmach zajmujących się produkcją i magazynowaniem, które działają np. w sektorze spożywczym, elektronicznym, motoryzacyjnym itp. Oprócz tego mają szansę pracować w wielkopowierzchniowych marketach lub sklepach z meblami. Zatrudnienie czeka też chociażby w transporcie, logistyce i branży budowlanej. Widać więc wyraźnie, że osoby, które uzyskały uprawnienia na wózki widłowe, mają o wiele większe możliwości niż magazynierzy, którzy ich nie zdobyli.

Warto też podkreślić, że uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego są ważne również w innych państwach należących do Unii Europejskiej. Daje to szansę na podjęcie pracy za granicą. Na polskich operatorów wózków widłowych otwarci są pracodawcy z różnych krajów, m.in. z Niemiec czy Holandii. Stoją za tym ciekawe możliwości rozwoju zawodowego.

Szansa na wyższe zarobki

Zdobycie uprawnień na wózki widłowe wiąże się oczywiście z perspektywą wyższych wynagrodzeń. Wszystkie specjalistyczne umiejętności są premiowane na rynku pracy, dlatego pracodawcy doceniają osoby, które podjęły trud nauki i uzyskały odpowiednie kwalifikacje. Praca po kursie i zdanym egzaminie najczęściej gwarantuje więc wyższe zarobki niż w przypadku szeregowych magazynierów, którzy nie mają uprawnień. Ich zdobycie w trakcie zatrudnienia w danej firmie jest z kolei doskonałym argumentem za podwyższeniem pensji i może zaowocować otrzymaniem podwyżki.

Shares: