Zdrowie

Czy warto zdecydować się na operację zeza w przypadku dorosłych?

Niewątpliwie medycyna bardzo się rozwinęła, również okulistyka. Warto zauważyć, że naprawdę wiele wad można zdiagnozować bardzo szybko, dzięki temu i leczenie jest skuteczne. Jednak osoby starsze szczególnie z pokoleń powojennych, nie wspominając już o wcześniejszych, nie miały takowej możliwości. Nadal u wielu dorosłych można zauważyć zeza, którego leczenie jest najskuteczniejsze, jeżeli przeprowadzone jest w okresie dzieciństwa. Tutaj nasuwa się pytanie czy warto wtedy zdecydować się na operację zeza?

Dbanie o wzrok jest najważniejsze

Narząd wzroku jest tym najważniejszym, zatem należy o niego dbać. Na szczęście zez nie jest uznawany za bardzo ciężkie schorzenie, niemniej jest problematyczne, a często także wpływa na pewność siebie, gdyż może znacząco zaniżać samoocenę. Leczenie zeza najczęściej wykonuje się u dzieci, jednak nie oznacza to, że u dorosłych nie można uzyskać dobrego efektu. Na samym początku należy uświadomić sobie czym jest właśnie zez. Otóż pod tym pojęciem mieści się nierówne ułożenie oczu w oczodole. Ma to związek z nieprawidłową pracę mięśni, która odpowiedzialna jest za kierowanie gałką oczną. Niestety często następstwem tego jest niemożność widzenia obuocznego czy też przestrzennego, a więc chorzy nie mogą np. zobaczyć przestrzennych obrazów. Taka przypadłość jest także defektem estetycznym. Warto jeszcze wiedzieć, że rodzaj zeza określa się przez kierunek, a więc można wyróżnić zez rozbieżny, w tym przypadku jedno oko wędruje w stronę ucha. W przypadku zeza zbieżnego oko wędruje w stronę drugiego oka. Istnieje także zez pionowy i skośny.

Zez – leczenie może być skuteczne

zez u dorosłychOczywiście leczenie zeza powinno się przeprowadzać już w wieku dziecięcym. Dzięki temu efekty mogą być bardzo szybkie, a skuteczność jest bardzo duża. U najmłodszych często wystarczy noszenie odpowiednich okularów czy też wykonywanie ćwiczeń ortoptycznych, dzięki temu można uniknąć operacji zeza. Niestety u osób dorosłych leczenie jest już zdecydowanie trudniejsze, co oczywiście nie oznacza, że nie jest skuteczne. Warto tutaj wiedzieć, że jeżeli zez pojawia się nagle, to wtedy zabieg musi być przeprowadzony na cito, gdyż może poważnie uszkodzić wzrok, natomiast jeżeli osoba zmaga się z tą dolegliwością przez wiele lat, wtedy należy odpowiednio się do niego przygotować. Na samym początku trzeba koniecznie rozpoznać zeza, a więc konieczna jest wizyta u strabologa, który wykluczy inne możliwe przyczyny wystąpienia zeza. Niestety u osób dorosłych nie ma możliwości wykonania korekty laserowej, lecz trzeba zdecydować się na zabieg chirurgiczny.

Konieczne jest właściwe przygotowanie się do zabiegu

Do operacji zeza koniecznie jest odpowiednie przygotowanie. A więc 24 godziny przed zabiegiem zabronione jest spożywanie alkoholu, natomiast na 6 godzin przed nie można już spożywać jedzenia, ani też pić, nawet wody. absolutnie zabronione jest palenie papierosów czy też innych wyrobów nikotynowych. Warto również powstrzymać się przed wykonanie makijażu. Po zabiegu, zazwyczaj następnego dnia, można wyjść do domu, jednak przydatna będzie pomoc osoby zaufanej. Efekty będą widoczne około 7 tygodni później. Niestety bywają sytuacje, że konieczne jest powtórzenie zabiegu, co absolutnie nie ma związku z błędem lekarza, lecz jest spowodowane przyzwyczajeniem do konkretnego ułożenia mięśni gałkowych. Powikłania najczęściej zdarzają się w przypadku leczenia zeza skośnego lub pionowego, powodem może być też zabliźnienie tkanek, co oczywiście nie oznacza, że lepiej nie zdecydować się na operację zeza.

Operacja jest skuteczna

Oczywiście przed operacją konieczne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań. Jednocześnie jest ona bardzo krótka i już następnego dnia można wyjść do domu. Następnie trzeba przyjeżdżać na regularne kontrole. Konieczne jest też stosowanie specjalnych kropli do oczu. Sama operacja może przynieść naprawdę dobre efekty, a więc nie należy z niej rezygnować. Wiele osób żałuje, że nie zdecydowała się na nią wcześniej, wszak dzięki niej można pozbyć się przykrej dolegliwości jaką jest zez.

Warto zdecydować się na operację zeza. Oczywiście tutaj konieczne jest znalezienie dobrej kliniki. Pamiętajcie też, że leczenie chirurgiczne jest jedynym skutecznym sposobem u osób dorosłych.

Shares: