Motoryzacja

Czy można samodzielnie naprawić samochód? Poznaj prace, których warto się podjąć, jak i te, których należy unikać.

Naprawa samochodu może dotyczyć podzespołów, jak i tego, co jest wyraźnie widoczne, czyli karoserii i ogumienia. Jeśli chodzi o to pierwsze, to niewiele rzeczy można naprawić samodzielnie, chyba że posiada się kompleksowo wyposażony warsztat, a do tego dysponuje się odpowiednią wiedzą. W dzisiejszym poradniku przedstawimy te prace, których warto się podjąć, jak i te których należy unikać.

Samodzielna wymiana przebitej opony, ładowanie akumulatora, czyli prace, które możesz wykonać nawet przy drodze

wymiana kołaWypadki chodzą po ludziach, a są takie prace, które można wykonać nawet na poboczu drogi. Jedną z nich jest oczywiście wymiana opony, bo któż z nas nie złapał przysłowiowego kapcia. Wożenie ze sobą zapasu jest obowiązkiem każdego kierowcy, choć wiele osób z różnych względów często z tego rezygnuje. Poza oponom oczywiście trzeba mieć ze sobą lewarek, co ułatwi sprawną wymianę. Z taką pracą może sobie poradzić również kobieta. Przed podniesieniem samochodu na wysokość 2-3 cm trzeba jednak poluzować śruby w przebitej oponie. Dzięki temu łatwiej będzie potem zdjąć ją z piasty. Zatem trzeba mieć ze sobą również klucz. Oczywiście niezbędne będą też rękawiczki, aby nie pobrudzić rąk. Po zdjęciu opony umieszczamy zapas na piaście, a następnie przykręcamy śruby, ale nie do oporu. Wtedy delikatnie opuszczamy samochód i usuwamy lewarek. Możemy teraz dokręcić śruby. Warto udać się także do wulkanizatora, aby za pomocą klucza dynamometrycznego dokręcił koło. Samodzielnie możemy również podładować akumulator, no może niezupełnie, gdyż potrzebujemy pomocy innego kierowcy. Po podłączeniu przewodów możemy podładować akumulator.

Samodzielne niwelowanie rys i wżerów

Również karoserię można naprawiać samodzielnie. Niewątpliwie, jeśli znajdziemy ognisko korozji niezbędne będzie użycie odpowiedniego środka. Doskonale sprawdzają się neutralizatory rdzy. Przed użyciem środka warto wierzchnią warstwę korozji usunąć papierem ściernym uważając na sąsiednie elementy, które można okleić taśmą. Drobne rysy można ukryć używając lakieru w pędzelku, który świetnie sprawdza się na ślady po kluczach czy zwierzęcych pazurkach. Oczywiście głębsze rysy trzeba potraktować odpowiednią pastą polerską i padem, a następnie polakierować. Tutaj jednak potrzebne jest zastosowanie odpowiedniej gradacji, czyli użycie najmniej agresywnego zestawu na początek. Jeśli jednak nigdy nie używało się padu polerskiego lepiej oddać samochód w ręce lakiernika. Ta rada dotyczy przede wszystkim dużych ubytków lakieru, kiedy konieczne jest sprawdzenie oryginalnego koloru na podstawie kodu VIN, a także dobranie właściwego odcienia z mieszalni lakierów.

Naprawa elektroniki – niemożliwa do wykonania samodzielnie

Jak wiadomo współczesne samochody są naszpikowane elektroniką. Jeśli cokolwiek przestaje działać trudno naprawić to samodzielnie. Potrzebna jest fachowa wiedza, gdyż poszczególne elementy są ze sobą połączone. Zatem jeśli kontrolki w samochodzie zaczynają wariować albo przestaje działać system elektronicznego opuszczania szyb bądź też sterowania lusterkami, to należy udać się do mechanika samochodowego.

Silnik, hamulce, drążek kierowniczy i inne ważne podzespoły

silnikAwaria skrzyni biegów jest bardzo częsta. W tym przypadku nie pozostaje nic innego, jak udać się do mechanika, który naprawi usterkę. W przypadku automatycznych skrzyń biegów sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana i naprawa wymaga znajomości specyfiki danego modelu samochodu. Wymiana klocków czy tarcz hamulcowych, to naturalne naprawy, które są konieczne z czasem, wraz z coraz dłuższą eksploatacją samochodu. Również silnik może nas zawieźć. O ile samodzielne czyszczenie odpowiednimi środkami według instrukcji jest jeszcze możliwe, o tyle naprawy należy już powierzyć specjalistom, chyba że mamy w tym doświadczenie.

Samodzielne naprawy samochodu bywają karkołomne. Warto mierzyć siły na zamiary i dobrze oceniać swoje możliwości. Niewątpliwie, jeśli chodzi o pielęgnację samochodu, czyli również dbanie o karoserię, to w wielu przypadkach z naprawą możemy poradzić sobie samodzielnie. Dzięki temu mamy sporo satysfakcji, a dodatkowo takie zajęcie bywa również relaksujące, zwłaszcza kiedy nabierzemy już wprawy.

Shares: