Finanse

Co musisz wiedzieć przed wzięciem kredytu?

W ciągu najbliższych miesięcy planujesz sięgnąć po kredyt bankowy? Już dziś rozpocznij nie-zbędne przygotowania. Dzięki przemyślanym działaniom zwiększysz swoje szanse na otrzyma-nie finansowania na najkorzystniejszych warunkach. Zyskasz także wystarczającą ilość czasu, aby w razie potrzeby poprawić swoją zdolność kredytową. O czym pamiętać przed wzięciem kredytu?

Zaciągnięcie kredytu bankowego, zwłaszcza długoterminowego, spłacanego przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, to poważna, odpowiedzialna decyzja. Aby znaleźć produkt maksymalnie dostosowany do swoich potrzeb i oczekiwań, zwiększyć szanse na pozytywną decyzję banku i otrzymać finansowanie na najkorzystniejszych warunkach, warto zadbać o odpowiednie przygotowania. Co możesz zrobić?

Zanim sięgniesz po kredyt – 3 rzeczy, które warto zrobić

Przygotowania do wzięcia kredytu warto rozpocząć już kilka miesięcy przed planowaną datą złożenia wniosku. Od czego zacząć?

1. Wybierz rodzaj finansowania

Dobry kredyt bankowy powinien być precyzyjnie dostosowany do potrzeb i oczekiwań kredytobiorcy, a co za tym idzie — do celu finansowania. Jeśli chcesz pozyskać środki na kupno lub remont mieszkania, sięgnij po kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy. Kredyt konsolidacyjny przeznaczony na spłatę zaciągniętych kredytów i pożyczek pomoże Ci odciążyć domowy budżet i zamienić kilka miesięcznych rat na jedną — niższą. Kupno pojazdu mechanicznego sfinansujesz kredytem samochodowym — z miesięczną ratą, ratą balonową lub w formule mieszanej. Jeśli potrzebujesz środków na wakacyjny wyjazd, kosztowny zabieg medyczny czy nieprzewidziane wydatki, najlepszym rozwiązaniem okaże się kredyt gotówkowy lub karta kredytowa, czyli popularny kredyt na karcie. Pozyskane z obu źródeł pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel.

2. Porównaj oferty poszczególnych instytucji finansowych

Ogrom dostępnych na rynku ofert kredytowych może przyprawić o istny zawrót głowy. Kluczem do sukcesu jest więc nie tylko wybór rodzaju kredytu, który precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby, ale także porównanie propozycji poszczególnych banków. Analizując parametry kredytów, zwróć szczególną uwagę na:

  • maksymalne kwoty finansowania i okres spłaty. Manewrując parametrami, dostosujesz wysokość raty do własnych możliwości finansowych;
  • Wbrew pozorom wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej finansowania nie powinno być oprocentowanie, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera w sobie nie tylko oprocentowanie, ale także wszystkie inne koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy. Precyzyjnie ilustruje więc, ile w praktyce zapłacisz za kredyt;
  • listę wymaganych przez kredytodawców dokumentó Nawet w przypadku identycznego rodzaju kredytu wymagania poszczególnych banków mogą być odmienne;
  • konieczność wniesienia wkładu własnego lub minimalną jego wysokość. Ten parametr dotyczy przede wszystkim kredytów hipotecznych oraz kredytów samochodowych;
  • możliwość złożenia wniosku w dogodny dla Ciebie sposób, np. przez internet;
  • dodatkowe udogodnienia dla kredytobiorcó Może to być np. atrakcyjne ubezpieczenie assistance.

3. Sprawdź zdolność kredytową

Chcesz wiedzieć, jak widzi Cię bank? Sprawdź zdolność kredytową. Posiadanie wymaganej przez kredytodawcę zdolności do spłaty to niezbędny warunek pozytywnej decyzji kredytowej. Jeśli sprawdzisz zdolność kredytową kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt, zyskasz sporo czasu, aby w razie potrzeby ją poprawić. Jak samodzielnie sprawdzić zdolność kredytową? W celu samodzielnej weryfikacji zdolności kredytowej wiele osób korzysta z ogólnodostępnych kalkulatorów kredytowych. Choć takie narzędzia umożliwiają wyliczenie orientacyjnej kwoty miesięcznej raty, mają jedną podstawową wadę. Nie uwzględniają historii kredytowej w BIK-u. A ta, jeśli pozostawia wiele do życzenia, może znacząco utrudnić, a często wręcz uniemożliwić wzięcie kredytu. Aby sprawdzić zdolność kredytową przy uwzględnieniu historii kredytowej w BIK-u, skorzystaj z Analizatora Kredytowego BIK — jedynego narzędzia na rynku, które oblicza szanse na kredyt z uwzględnieniem danych z bazy. To sprytne, proste w obsłudze narzędzie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i w ciągu zaledwie kilku minut przybliży Cię do spełnienia marzeń — o własnym mieszkaniu, nowym samochodzie czy podróży w tropiki.

Konsekwencje podjętej o wzięciu kredytu decyzji będziesz ponosił przez kolejne miesiące i lata. Przemyślane przygotowania, sprawdzenie swojej zdolności kredytowej i wybór szytego na miarę produktu pomogą zminimalizować stres i zachować spokojny sen — nie tylko w czasie procesu pozyskiwania dodatkowych środków, ale także po wydaniu decyzji kredytowej.

 

Shares: